| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Testament > Zapis windykacyjny przedsiębiorstwa

Zapis windykacyjny przedsiębiorstwa

Zapis windykacyjny umożliwia spadkodawcy rozporządzanie konkretnymi składnikami swojego majątku. Oznacza to, że testator może poszczególne ze składników zapisać konkretnej osobie. Ma to zastosowanie również przy dziedziczeniu przedsiębiorstwa. Kiedy zapis windykacyjny będzie skuteczny?

Zapis windykacyjny

Możliwość zapisu konkretnego składnika majątku konkretnej osobie jest możliwe dopiero od 23 października 2011 roku. Zapis tego typu ułatwia spadkodawcy rozporządzenie swoim majątkiem na wypadek śmierci wedle swego uznania, omijając kwestie związane z ułamkowymi częściami spadku.

Przedmiot zapisu

Przedmiotem zapisu windykacyjnego może być rzecz oznaczona co do tożsamości, zbywalne prawo majątkowe, przedsiębiorstwo lub gospodarstwo rolne jak również ustanowienie na rzecz zapisobiercy użytkowania lub służebności.

Przedmiot zapisu musi w chwili otwarcia spadku należeć do spadkodawcy i spadkodawca nie powinien być zobowiązany do jego zbycia. Zapis windykacyjny nie może być uczyniony z zastrzeżeniem warunku lub terminu.

Zapisem windykacyjnym nie można przekazać sumy pieniędzy.

Zobacz: Zapis windykacyjny w pytaniach i odpowiedziach

Forma

Zapis windykacyjny dla swojej ważności potrzebuje formy aktu notarialnego. Przy zachowaniu tej formy na zapisobiercę przechodzą już z chwilą śmierci spadkodawcy wszystkie prawa i obowiązki związane z nabyciem konkretnej rzeczy.

Zapis przedsiębiorstwa

Przedsiębiorstwem jest zorganizowany zespół składników majątkowych i niemajątkowych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Zapis może obejmować zarówno przedsiębiorstwo jednoosobowe prowadzone przez spadkodawcę jak i zbywalne prawa majątkowe takie jak na przykład udziały w spółce z o. o. Dziedziczenie spółek handlowych, a dokładnie wstępowanie spadkobierców w miejsce zmarłego wspólnika, jest w dużej mierze uzależnione od ustaleń zawartych w umowie spółki. W niektórych spółkach wstąpienie nie będzie możliwe, jeżeli spadkobierca nie będzie spełniał określonych warunków. W spółce partnerskiej adwokatów na miejsce zmarłego partnera będzie mógł wejść jego spadkobierca, o ile będzie posiadał uprawnienia do wykonywania tego samego wolnego zawodu.

Często śmierć wspólnika powoduje rozwiązanie spółki. W takim przypadku spadkobiercy wspólnika są uprawnieni do przysługującej mu części majątku spółki.

Zobacz serwis: Spadki

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Eksperci portalu infor.pl

Kru.pl

Najwyższej jakości usługi rejestracji domen, hosting, certyfikaty SSL oraz bezpieczna poczta korporacyjna.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »