| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Przesłanki wydania wyroku nakazowego

Przesłanki wydania wyroku nakazowego

Wyrok nakazowy wydawany jest zawsze przez sąd na jednoosobowym posiedzeniu niejawnym i zawsze ma charakter skazujący. Traktuje się go jako propozycję kary, jaką składa oskarżonemu sąd, która może zostać przez oskarżonego odrzucona poprzez wniesienie tzw. sprzeciwu.

Wyrok taki zapaść może tylko w przypadku zachodzenia pewnych szczególnych przesłanek, które należy przedstawić. Postępowanie nakazowe jest szczególnym trybem postępowania w procedurze karnej. Z uwagi na to ustawodawca przewidział ściśle określone przesłanki, kiedy może on być wydany (tzw. przesłani pozytywne wydania wyroku nakazowego) oraz kiedy kategorycznie jest to niemożliwe (tzw. negatywne przesłanki wydania wyroku nakazowego). Obie wskazane kategorie przesłanek wymagają przedstawienia.

Przesłanki pozytywne wydania wyroku nakazowego

Należy wskazać, iż aby wyrok nakazowy mógł być wydany muszą zachodzić następujące przesłanki:

Po pierwsze, sąd na podstawie materiału dowodowego zebranego w postępowaniu przygotowawczym musi uznać, iż okoliczności czynu i wina oskarżonego nie budzą wątpliwości, a także, iż nie zachodzi potrzeba przeprowadzenia rozprawy. Będzie to zatem sytuacja, gdy z założenia wina sprawcy będzie ewidentna.

Po drugie, z uwagi na to, że sąd w wyroku nakazowym może orzec tylko karę ograniczenia wolności lub grzywnę w wysokości do 100 stawek dziennych (albo do 200.000 złotych) to będą istniały ograniczenia w zakresie wydawania wyroku nakazowego do określonych przestępstw. Chodzi o to, że sąd będzie mógł orzec tylko wówczas, gdy za dane przestępstwo ustawodawca przewidział możliwość orzeczenia wskazanych kar.

Za przestępstwo zwykłej kradzieży ustawodawca nie przewidział możliwości orzeczenia kary grzywny lub ograniczenia wolności (bo grozi za nią od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności), a zatem w stosunku do złodzieja nie może być wydany wyrok nakazowy.

Po trzecie, sąd musi orzekać w sprawie, w której prowadzone było uprzednio dochodzenie w tzw. trybie uproszczonym. Oznacza to, iż nie można wydać wyroku nakazowego w stosunku do spraw, w których toczyło się śledztwo.

Zobacz: Oskarżony

Przesłanki negatywne wydania wyroku

Zgodnie z powyższymi uwagami, negatywne przesłankami wydania wyroku nakazowego są:

1. sytuacja, gdy w sprawie prowadzone było śledztwo

2. sytuacja, gdy dane przestępstwo w kodeksie karnym jest zagrożone tylko karą pozbawienia wolności

3. sytuacja, gdy oskarżony jest pozbawiony wolności (w tej lub w innej sprawie)

4. gdy zachodzi sytuacja obligatoryjnej obrony (opisana w art. 79 § 1 Kodeksu postępowania karnego)

5. w sprawach z oskarżenia prywatnego

Zobacz serwis: Postępowanie karne

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Bridgestone

To czołowy światowy producent opon do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, samolotów oraz maszyn do robót ziemnych, a także dostawca rozwiązań w zakresie bieżnikowania Bandag dla samochodów ciężarowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK