| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Od dnia 1 lipca 2008 roku wszyscy Polacy mają wolny wstęp na rynek pracy we Francji. Nie muszą uzyskiwać zezwolenia na pracę. Pracujący we Francji Polacy stają się takimi samymi pracownikami, jak rodowici Francuzi. Nabywają prawa i obowiązki wynikające z francuskiego kodeksu pracy oraz z systemu ubezpieczeń społecznych.

Umowa o pracę musi określać pracodawcę i pracownika, kwalifikacje pracownik oraz wynagrodzenie i miejsce pracy pracownika.

Umowa o pracę we Francji może mieć formę umowy: stałej, na czas określony, umowy tymczasowe, w niepełnym wymiarze godzin lub zatrudnienia okresowego.

Zobacz także dział: Praca za granicą

W przypadku pojawienia się u pracownika zmniejszonej zdolności do pracy i do zarabiania system ubezpieczeń społecznych przewiduje możliwość skorzystania z renty inwalidzkiej.

W przypadku utraty zdolności do pracy i do zarabiania ubezpieczonemu poniżej 60 roku życia przysługuje renta, a powyżej 60 roku życia emerytura.

Renty z tytułu niezdolności do pracy przyznawane są przez CPAM - Caisse Primaire d' Assurance Maladie, czyli Kasę Chorych.

Renta z tytułu niezdolności do pracy ma na celu zapewnienie pracownikowi, który stał się niezdolny do pracy rekompensaty, za utracone wynagrodzenie.

Niepełnosprawnym może być osoba ubezpieczona, poniżej 60 roku życia, która znajduje się w sytuacji niepozwalającej jej na otrzymanie wynagrodzenia wyższego niż 1/3 normalnego wynagrodzenia, które otrzymywał przed zwolnieniem lekarskim. Niepełnosprawnym jest także osoba, która ma stwierdzony stopień niepełnosprawności.

Aby uzyskać prawo do renty inwalidzkiej osoba zainteresowana otrzymywaniem świadczenie musi udowodnić, że posiada wymagany okres składkowy oraz liczbę przepracowanych godzin przed pójściem na zwolnienie lekarskie.

Możemy rozróżnić 3 kategorie świadczeń rentowych. Rozróżnienie uzależnione jest od zdolności do wykonywania pracy oraz średniego wynagrodzenia z najlepszych dziesięciu lat pracy.

W przypadku pierwszej grupy, mamy do czynienia z niepełnosprawnymi, którzy dysponują zdolnością do wykonywania pracy zawodowej. W drugiej grupie znajdują się niepełnosprawni niezdolni do wykonywania pracy zawodowej. Natomiast w trzecia grupa dotyczy niepełnosprawnych sklasyfikowanych w drugiej grupie, którzy dodatkowo muszą korzystać z pomocy osoby trzeciej w podstawowych czynnościach życia codziennego.

Podjęcie aktywności zawodowej przez rencistę może spowodować zawieszeniem lub zmniejszeniem renty. Jednak podjęcie jakkolwiek pracy na okres krótszy niż 6 miesięcy nie ma żadnego wpływu pobieranie renty.

Zobacz także: Renta dla osób pracujących za granicą

Źródło: www.eures.gov.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

MojeBiuro24

MojeBiuro24.pl jest platformą dedykowaną biurom rachunkowym w celu ułatwienia pracy księgowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK