REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kredyt

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny to długoterminowy kredyt bankowy charakteryzujący się tym, że jego zabezpieczeniem jest hipoteka. Jest on powszechnie stosowaną formą finansowania zakupu mieszkań i domów.

Kredyt

Kredyt odgrywa coraz większą rolę w obrocie gospodarczym. Osoba, która potrzebuje środków pieniężnych na określony cel, może zwrócić się do banku z wnioskiem kredytowym.

Umowa o kredyt kontraktowy

Przez zawarcie umowy o kredyt kontraktowy osoba fizyczna zobowiązuje się do systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej przez czas oznaczony, a bank prowadzący kasę mieszkaniową – do przechowywania oszczędności i udzielenia po upływie tego okresu, długoterminowego kredytu na cele mieszkaniowe.

Umowa kredytu

Na podstawie umowy kredytu bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy na czas określony w umowie kwotę środków pieniężnych z przeznaczeniem na ustalony cel, a kredytobiorca zobowiązuje się do korzystania z niej na warunkach określonych w umowie, zwrotu kwoty wykorzystanego kredytu wraz z odsetkami w oznaczonych terminach spłaty oraz zapłaty prowizji od udzielonego kredytu.

REKLAMA

Rada Polityki Pieniężnej

Rada Polityki Pieniężnej to organ Narodowego Banku Polskiego. Ustala ona corocznie założenia polityki pieniężnej i przedkłada je do wiadomości Sejmowi równocześnie z przedłożeniem przez Radę Ministrów projektu ustawy budżetowej. Rada składa Sejmowi sprawozdanie z wykonania założeń polityki pieniężnej w ciągu 5 miesięcy od zakończenia roku budżetowego.

Kredyt refinansowy

Narodowy Bank Polski (NBP) może udzielać bankom kredytu refinansowego w złotych w celu uzupełnienia ich zasobów pieniężnych. NBP przy udzielaniu kredytu refinansowego kieruje się zdolnością banku do spłaty tego kredytu wraz z odsetkami w umownych terminach spłaty.

Zdolność kredytowa

Przez zdolność kredytową należy rozumieć zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie. Kredytobiorca jest obowiązany przedłożyć na żądanie banku dokumenty i informacje niezbędne do dokonania oceny tej zdolności.

Jak wykreślić hipotekę z księgi wieczystej?

Po spłaceniu kredytu hipotecznego, powinniśmy dążyć do wykreślenia jej z księgi wieczystej naszej nieruchomości. Nikt tego nie zrobi za nas.

REKLAMA

Pożyczka i kredyt: czym się różnią?

Umowa kredytu bankowego jest umową nazwaną o podobnym charakterze do umowy pożyczki. Pomiędzy tymi typami umów występują jednak pewne różnice. Jakie?

DGP: „Rodzina na swoim” ale tylko w nowym mieszkaniu

Szykują się zmiany w zasadach programu „Rodzina na swoim” – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej. Jak wynika z nowych założeń ze środków przeznaczonych na ten program będzie można finansować zakup mieszkań tylko z rynku pierwotnego.

Restrukturyzacja zadłużenia pomoże w spłacie kredytu

Restrukturyzacja jest korzystna dla obu stron. Bank odzyska swoje pieniądze, a my unikniemy procedury windykacyjnej i nie będziemy odnotowani w Bankowym Rejestrze Niesolidnych Klientów.

Jaką rolę pełni Bankowy Fundusz Gwarancyjny?

W celu zapewnienia ochrony osób zakładających lokaty w bankach depozyty zgromadzone we wszystkich bankach krajowych (tj. z siedzibą na terytorium RP) są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Bankowy Fundusz Gwarancyjny wypłaca środki gwarantowane do wysokości ustawowo określonych kwot tylko w razie upadłości banku, w którym mamy rachunek.

Jak udzielać kredytów kupieckich w obrocie gospodarczym?

Kredyt kupiecki nie powinien być traktowany jako zasada, ale raczej jako gratyfikacja dla stałych i sprawdzonych kontrahentów. W wielu firmach kredyty takie udzielane są dopiero po kilku, a nawet kilkunastu miesiącach współpracy. Dzięki takiemu rozwiązaniu zniechęca się do zakupów firmy źle prosperujące czy też wręcz nieuczciwe.

Czy ubezpieczenie na życie może stanowić zabezpieczenie kredytu?

Zastanawiam się nad zaciągnięciem kredytu w banku. Ciekaw jest jednak, czy można zawrzeć umowę ubezpieczenia na życie jako formę jego zabezpieczenia? Czy to możliwe?

Kredyt w banku: czy ubezpieczenie na życie jest potrzebne?

Chciałem zawrzeć umowę kredytową z bankiem, ale ten wymaga ode mnie zawarcia najpierw umowy ubezpieczenia na życie. Czy bank może wymagać ode mnie takiego kroku? Czy jest to zgodne z prawem?

Karencja a wakacje kredytowe

Karencja jest zawieszeniem spłat kredytu na dłuższy czas, niż pozwalają na to wakacje kredytowe. Sęk w tym, że zawieszoną ratę i tak trzeba będzie spłacić, być może z większymi odsetkami.

Karencja a wakacje kredytowe

Karencja jest zawieszeniem spłat kredytu na dłuższy czas, niż pozwalają na to wakacje kredytowe. Sęk w tym, że zawieszoną ratę i tak trzeba będzie spłacić, być może z większymi odsetkami.

Czym różni się pożyczka celowa od kredytu ratalnego?

Rozwija się nie tylko polska gospodarka, ale także i rynek pożyczek czy kredytów. Nie każdy jednak z nas wie, jaka jest podstawowa różnica pomiędzy tymi ostatnimi.

Ubezpieczenia w działalności gospodarczej

Ubezpieczenia finansowe sprowadzają się do przeniesienia części ryzyka finansowego w prowadzonej działalności gospodarczej na firmę ubezpieczającą.

Deweloperzy znów dostają pożyczki na kupno działki

W dobie kryzysu, żaden bank nie chciał finansować nowych inwestycji budowlanych. Teraz deweloperom coraz łatwiej uzyskać kredyt na zakupów gruntów. Udzielają ich już BPS, Noble Bank, Pekso Bank Hipoteczny oraz PKO BP.

Czy nowa Rekomendacja KNF ograniczy „złe kredyty”?

Komisja Nadzoru Finansowego przyjęła 23 lutego 2010 r. Rekomendację T dotyczącą dobrych praktyk w zakresie zarządzania ryzykiem detalicznych ekspozycji kredytowych. Odnosi się ona bezpośrednio do banków objętych przepisami prawa polskiego, natomiast wyłączenia dotyczą jedynie banków nieznacząco zaangażowanych w detaliczne ekspozycje kredytowe. Wprowadzenie zapisów rekomendacji 1-4, 8, 13-15,17-19 i 23-25 przez banki, miało nastąpić do 23 sierpnia 2010 r. Do pozostałych zaleceń instytucje finansowe muszą się dostosować w przeciągu najbliższych 4 miesięcy.

Czy warto refinansować kredyt?

Warto raz na pewien czas sprawdzić ofertę kredytów refinansowych. Kredyt mieszkaniowy wiąże cię na wiele lat. Nie oznacza to, że przez kolejne 20 czy 30 lat musisz pozostać związany z bankiem, w którym zaciągnąłeś kredyt.

Jak przewalutować kredyt?

Przewalutowanie, czyli zmiana waluty kredytu, może być skutecznym sposobem na obniżenie oprocentowania. Warto jednak pamiętać, że przewalutowanie kredytu nie jest bezpłatne, a często może wiązać się ze znacznymi trudnościami.

Jak złożyć wniosek o kredyt mieszkaniowy?

Złożenie wniosku kredytowego jest pierwszym, konkretnym krokiem w celu uzyskania kredytu na zakup mieszkania. Wniosek kredytowy można złożyć do kilku banków, zarówno osobiście, jak i przez internet.

Obliczanie oprocentowania kredytu

Choć zaciągnięcie kredytu wiąże się z licznymi kosztami, z całą pewnością największe znaczenie ma oprocentowanie. To od oprocentowania zależy, jak wysokie będą nasze odsetki.

Obliczanie oprocentowania kredytu

Choć zaciągnięcie kredytu wiąże się z licznymi kosztami, z całą pewnością największe znaczenie ma oprocentowanie. To od oprocentowania zależy, jak wysokie będą nasze odsetki.

Koszty związane z kredytem mieszkaniowym

Cena za zakup mieszkania oraz odsetki i prowizja dla banku za udzielony kredyt to nie jedyne koszty, które wiążą się z zaciągnięciem kredytu mieszkaniowego. Należy również wziąć pod uwagę szereg kosztów dodatkowych, które ponosimy w związku z nabyciem lokalu.

Kredyt w ratach równych czy w malejących?

Decydując się na kredyt, zastanów się, jaką wybierzesz formę spłaty. Kredyt można spłacać w ratach równych lub malejących. Która forma spłaty kredytu jest korzystniejsza?

Jak poprawić zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa, czyli możliwość terminowego spłacenia rat kredytu wraz z odsetkami, jest badana przez każdy bank nieco inaczej i na podstawie różnych dokumentów. Co warto zrobić, żeby poprawić swoją zdolność kredytową?

Jak obliczyć zdolność kredytową?

Zarówno pozytywna decyzja kredytowa banku, jak i wysokość kredytu zależą od twojej zdolności kredytowej. Bank musi mieć możliwość zbadania, czy potencjalny kredytobiorca będzie w stanie spłacać raty kredytu wraz z odsetkami. Co bank bierze pod uwagę przy obliczaniu zdolności kredytowej?

Dokumenty niezbędne do zaciągnięcia kredytu

Podjęcie decyzji o zaciągnięciu kredytu hipotecznego to poważny krok. Gdy już wybraliśmy bank, w którym chcemy zawrzeć umowę kredytową, warto wcześniej sprawdzić, jakie dokumenty będą nam niezbędne do jej podpisania.

Kliniki prawne pomogą konsumentom

Rzecznik Praw Obywatelskich chce pomóc osobom, które wpadły w pułapkę kredytową lub mają problemy z ubezpieczycielami. W tym celu mają powstać wyspecjalizowane kliniki prawne przy uczelniach prawniczych.

Jak korzystnie zawrzeć umowę kredytową?

Pierwszym etapem zawarcia umowy kredytu mieszkaniowego jest znalezienie banku oferującego nam najbardziej korzystne warunki kredytu. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze banku?

Zmiany w kredytach mieszkaniowych

Rekomendacja T jest aktem Krajowego Nadzoru Finansowego skierowanym do banków. Większa część jej postanowień powinna zostać przyjęta przez banki już 23 sierpnia 2010 roku.

Kasy budowlane sposobem na tani kredyt

Kongres Budownictwa oraz Związek Banków Polskich proponuje mało i średnio zarabiającym rodzinom oszczędzanie na mieszkanie w kasach budowlanych, które miałyby umożliwić zaciągnięcie niskooprocentowanego kredytu mieszkaniowego. Plan ten zyskał poparcie posłów Lewicy.

Dyspozycja potrącenia raty kredytu z wynagrodzenia

Banki przy udzielaniu kredytu często wymagają od kredytobiorcy pisemnej zgody na potrącenie należności z wynagrodzenia. Daje to możliwość złożenia wniosku o potrącenie bezpośrednio do pracodawcy nierzetelnego klienta. Czy pracodawca ma obowiązek realizowania takich wniosków?

Spłata kredytu mieszkaniowego a utrata pracy

Straciłeś pracę, a masz do spłacenia kredyt mieszkaniowy? Jego spłatę ułatwi ci przyjęty przez rząd projekt ustawy. Projekt dotyczy pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych.

Pomoc w spłacie kredytu mieszkaniowego osobom, które straciły pracę

Osoby, które straciły pracę mogą liczyć na pomoc państwa w spłacie wcześniej zaciągniętego kredytu mieszkaniowego. Tryb i zasady udzielenia takiego wsparcia został określony w ustawie z dnia 19 czerwca 2009 r. o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych udzielonych osobom, które utraciły pracę.

Spłata kredytu przez spadkobierców

Po śmierci kredytobiorcy pozostają obowiązki majątkowe, które nie wygasają wraz z jego śmiercią i przechodząc na spadkobierców. Oznacza to, że kredyty będą musieli spłacić spadkobiercy.

Odwrócony kredyt hipoteczny dla seniorów

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt założeń do ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Nowe rozwiązanie, szeroko stosowane w innych krajach, pozwoli starszym osobom na uzyskanie w bezpieczny sposób dodatkowych środków finansowych.

Niższe oprocentowanie kredytów inwestycjnych dla przedsiębiorców

Kredyty inwestycyjne mogą być tańsze dzięki Europejskiemu Bankowi Inwestycyjnemu (EBI). Pozwoli to miesięcznie zaoszczędzić małym i średnim firmom kwoty, które pozwoliłyby im na zatrudnienie przynajmniej jednego pracownika. Dlaczego jednak nasze Banki starają się jednak, jak mogą, by zachować taką informację tylko dla siebie?

Nowe terminowe polisy na życie w celu zabezpieczenia kredytu

Aegon i Prevoir wprowadzają nowe ubezpieczenia na życie z myślą o klientach, którzy w ten sposób zabezpieczają kredyt. W przypadku Aegonu jeżeli ubezpieczony dożyje końca umowy, dostanie zwrot wszystkich wpłaconych składek.

KNF oczekuje ostrzejszych reguł przy kredytowaniu


Ostrzejsze kryteria przy kredytowaniu zakłada przyjęta 23 lutego 2010 r. przez Komisję Nadzoru Finansowego, tzw. Rekomendacja T. Proponowane przez Komisję zmiany zostały źle przyjęte przez polskie instytucje finansowe.

Różnice w ofertach firm finansujących zakup samochodu

Największe banki specjalizujące się w kredytach samochodowych realizują prawie całą sprzedaż nie przez swoje placówki lecz przez komisy samochodowe, dealerów, biura pośrednictwa kredytowego oraz partnerów finansowych.

Czym różni się kredyt indeksowany od denominowanego

Duże wahania kursów walut mogą sprawić, że niektórym kredytobiorcom zadłużającym się w walutach obcych zabraknie środków na kupno mieszkania - to konsekwencja zasad wypłacania kredytów.

Zmiany w kredytach konsumenckich

Szykują się zmiany w ustawie o kredycie konsumenckim. Zwiększenie maksymalnej kwoty kredytu oraz dłuższy termin na odstąpienie od umowy – takie zmiany zakłada rządowy projekt, który został przyjęty przez Radę Ministrów 5 stycznia 2010 r.

Niewypłacalni dłużnicy mogą stracić mieszkania

Wraz z pogorszeniem sytuacji na rynku pracy i wzrastającym zadłużeniem Polaków, banki mogą zacząć sprzedawać mieszkania niewypłacalnych dłużników.

Czy konkubenci mogą wziąć wspólny kredyt

Przepisy prawa bankowe, ani ustawy o kredycie konsumenckim nie przewidują ograniczeń co do wspólnego kredytu. Jedyny problem dotyczy kredytów hipotecznych z dopłatą.

Od 1 lipca kredyt będziesz mógł spłacić kredyt w walucie obcej

1 lipca wchodzi w życie rekomendacja S II wydana przez Komisję Nadzoru Finansowego, nakazująca bankom zapewnienie możliwości spłaty kredytu walutowego w walucie obcej – tym samym niwelując koszty spreadu.

Pomoc w spłacie kredytu – kto ją uzyska?

Kto uzyska pomoc w spłacie kredytu? Rząd postanowił wdrożyć jeden z elementów pakietu antykryzysowego. Jeśli spłacając kredyt hipoteczny stracisz pracę (nie ze swojej winy), będziesz mógł liczyć na nieoprocentowaną pożyczkę z Funduszu Pracy, z której będą spłacane raty. Pomoc będzie przysługiwać przez 12 miesięcy i później należy ją zwrócić.

REKLAMA