reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Finanse > Czy ubezpieczenie na życie może stanowić zabezpieczenie kredytu?

Czy ubezpieczenie na życie może stanowić zabezpieczenie kredytu?

Zastanawiam się nad zaciągnięciem kredytu w banku. Ciekaw jest jednak, czy można zawrzeć umowę ubezpieczenia na życie jako formę jego zabezpieczenia? Czy to możliwe?

POBIERZ WZORY: Umowy w finansach

Tak, jest to bardzo często wykorzystywana - głównie przez banki - forma zabezpieczenia udzielonego kredytu. Konstrukcja takiego ubezpieczenia sprawia, że suma ubezpieczenia maleje wraz z malejącą sumą spłacanego kredytu.

Koniec okresu ochrony ubezpieczeniowej powinien być tożsamy z terminem spłaty zobowiązań kredytowych. Nie zawsze jednak wcześniejsza spłata kredytu/ pożyczki wiąże się z wygaśnięciem ochrony ubezpieczeniowej ubezpieczenie takie zabezpiecza rodzinę ubezpieczonego i zapewnia spłatę zaciągniętego uprzednio przez niego kredytu na wypadek jego śmierci lub inwalidztwa.

Zobacz serwis: Ubezpieczenia

Czytaj co w umowie

Trzeba jednak zwracać uwagę na wyłączenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń, czyli przypadki, w których zakład ubezpieczeń nie będzie świadczył na naszą rzecz ochrony. Są one zawarte w ogólnych warunkach ubezpieczenia w części zatytułowanej najczęściej „wyłączenia/ ograniczenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń”. Ponadto ubezpieczyciele oferują w ramach tego typu produktów ochronę od czasowej lub stałej niezdolności do pracy bądź też od jej utraty.

Przed zawarciem umowy ubezpieczenia koniecznie trzeba zwrócić uwagę na przypadki, w których zakład ubezpieczeń nie będzie świadczył ochrony. Przypadki te będą określone w ogólnych warunkach ubezpieczenia, najczęściej w części zatytułowanej „wyłączenia/ ograniczenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń”.

Obowiązkowe ubezpieczenie?

Postanowienia umowne mówiące o obligatoryjności (obowiązku) zawarcia określonych umów ubezpieczenia występują często w umowach kredytu hipotecznego. Zdaniem Rzecznika Ubezpieczonych, zapisy takie są po pierwsze niezgodne z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych i po drugie wskazuje się niejednokrotnie, że mogą one wypełniać przesłanki wskazanej w art. 3853 pkt 7 Kodeksu cywilnego niedozwolonej klauzuli umownej, poprzez uzależnianie zawarcia i wykonania umowy od zawarcia innej umowy, nie mającej bezpośredniego związku z umową kredytu.

Zobacz serwis: Niedozwolone klauzule umowne

reklama

Czytaj także

Eksperci:

Joanna Owczarek

ekspert w Biurze Rzecznika Ubezpieczonych

Rzecznik Ubezpieczonych

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.

Autor:

starszy specjalista w BRU

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kredyt a ubezpieczenie na życie.
Kredyt a ubezpieczenie na życie.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama