REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprawa o alimenty krok po kroku

 Grupa LEX&TAX
Adwokaci i biuro podatkowe
Sprawa o alimenty./ Fot. Fotolia
Sprawa o alimenty./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W sprawie o alimenty sąd zasądzi je, uwzględniając usprawiedliwione potrzeby dziecka oraz możliwości zarobkowe zobowiązanego. Jeżeli dziecko jest pełnoletnie występuje w sprawie samodzielnie, w przeciwnym razie powództwo w jego imieniu wnosi rodzic.

Obowiązkiem rodzica jest utrzymywanie swoich dzieci, często jednak dochodzi do zaniedbań tego obowiązku. Co wtedy zrobić? Jak uzyskać alimenty?

REKLAMA

Obowiązek alimentacyjny

Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego obowiązek alimentacyjny obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Najczęściej spotykanym przypadkiem jest jednak obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dzieci.

Obowiązek ten trwa dopóki dziecko nie jest w stanie utrzymywać się samodzielnie. Z reguły nawet dorosłe dziecko, które uczy się lub studiuje, powinno być utrzymywane przez rodziców (nie zapominaj jednak, iż Sąd może orzec inaczej – przyjmując na przykład, iż studiujące w trybie niestacjonarnym dziecko może pracować i jest w stanie samodzielnie się utrzymać).

Bez znaczenia pozostaje fakt, czy jesteście po rozwodzie lub czy żyliście bez ślubu.

Zobacz także: Od czego zależy wysokość alimentów?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak uzyskać alimenty?

Aby otrzymać alimenty musisz złożyć pozew w Sądzie Rejonowym, właściwym dla miejsca zamieszkania pozwanego (osoby od której domagasz się alimentów) lub dziecka (dokonujesz wyboru Sądu – zgodnie z art. 32 k.p.c.).

Jeżeli dziecko jest pełnoletnie występuje w sprawie samodzielnie, w przypadku dziecka poniżej 18 roku życia, to Ty w jego imieniu wnosisz powództwo, działając jako jego przedstawiciel ustawowy (pamiętaj jednak, aby w pozwie jako powoda wskazać dziecko, a nie siebie).

Co zawrzeć pozwie?

REKLAMA

Oprócz oznaczenia sądu, powoda i pozwanego (pamiętaj o podaniu adresów) musisz wskazać, iż jest to pozew o zasądzenie świadczenia alimentacyjnego oraz kwotę żądanych alimentów a także dzień, od którego pieniądze mają być płacone. Warto wnieść o nadanie wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności.

Nie zapomnij określić wartości przedmiotu sporu, którą stanowi suma świadczeń za jeden rok (czyli jeżeli domagasz się alimentów w wysokości 500 zł, wartość przedmiotu sporu będzie wynosiła 6.000 zł).

Bardzo ważny element stanowi uzasadnienie, w którym musisz podać argumenty uzasadniające to, iż pozwany jest w stanie łożyć na utrzymanie dziecka, opisać sytuację majątkową swoją oraz osoby od której domagasz się alimentów, dokonać obliczeń wydatków ponoszonych na rzecz dziecka. Poprzeć to musisz konkretnymi dowodami w postaci dokumentów, rachunków, zaświadczenia o zarobkach, zeznań świadków (które z kolei wymienić musisz na dole pisma procesowego – tzw. załączniki) itp. Nie zapomnij o własnoręcznym podpisie!

Do pozwu dołączyć należy jego kopię (oraz kopię załączników) dla pozwanego.

Zobacz także:Jak przygotować pozew o alimenty?

Pozew o alimenty zwolniony jest od opłat sądowych.

Zasądzenie alimentów

Sąd zasądzi alimenty uwzględniając usprawiedliwione potrzeby dziecka oraz możliwości zarobkowe zobowiązanego do świadczenia alimentacyjnego. Istotnym jest, iż takie świadczenie może ulec zmianie – możesz żądać podwyższenia kwoty zasądzonych alimentów (z wiekiem potrzeby dziecka zwiększają się!). Także zobowiązany, na podstawie art. 138 k.c. może domagać się obniżenia albo uchylenia obowiązku alimentacyjnego, jeżeli jego sytuacja majątkowa uległa zmianie.

Co jeśli zobowiązany uchyla się od obowiązku alimentacyjnego?

W takim przypadku przysługują Ci świadczenia z funduszu alimentacyjnego w wysokości bieżąco ustalonych alimentów, jednakże nie wyższej niż 500 zł miesięcznie.

Polecamy serwis: Fundusz alimentacyjny

Świadczenia te przysługują, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 725 zł.

Prawo do świadczenia z funduszu alimentacyjnego ustala się, na okres świadczeniowy tj. od dnia 01 października do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego.

Warunkiem przyznania świadczenia jest tzw. bezskuteczna egzekucja alimentów. A za taką uznaje się sytuację, w której komornik w okresie dwóch miesięcy przed złożeniem wniosku nie ściągnie pełnej kwoty alimentów.

Zobacz również serwis: Alimenty

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmienią się zasady przyznawania żołnierzom zawodowym dodatku za długoletnią służbę wojskową. Dodatek nie będzie już się zwiększał co 3 lata służby – jest projekt rozporządzenia

  Żołnierzowi zawodowemu przysługuje prawo do dodatku za długoletnią służbę wojskową. Obecnie dodatek ten jest zwiększany co 3 lata służby o 3% należnego mu uposażenia zasadniczego. Ta zasada zostanie zmieniona przez nowelizację przepisów o dodatkach do uposażenia żołnierzy.

  Zasiłek rodzinny 2024 – czy będzie waloryzacja?

  Czy w 2024 roku będzie waloryzacja zasiłku rodzinnego? Czy będzie podwyżka dodatków do zasiłku rodzinnego? Czy kryterium dochodowe, które obecnie nie pozwala na uzyskanie zasiłku osobom zarabiającym najniższą krajową, zostanie zmienione?

  Nie tylko podwyżki wynagrodzenia. Nauczyciele otrzymają też nowe legitymacje służbowe – projekt rozporządzenia

  Nauczyciele otrzymają nowe legitymacje służbowe. Obecne legitymacje nie spełniają wymagań odnośnie do minimalnych zabezpieczeń.

  Czy komornik może zająć zwrot podatku małżonków ze wspólnego rozliczenia? Sprawdź, jak zmieniły się przepisy.

  Decyzja o wspólnym rozliczeniu małżonków na gruncie podatku dochodowego jest zazwyczaj podyktowana chęcią osiągnięcia korzyści podatkowej – uniknięcia wejścia w wyższy próg podatkowy, czy pełniejszego skorzystania z ulg. Jednak może mieć też mniej przyjemne konsekwencje związane z zajęciem komorniczym.

  REKLAMA

  Dodatki do zasiłku rodzinnego 2024 – kwoty, ustawa

  Jakie dodatki do zasiłku rodzinnego wymienia ustawa? Czy jest dodatek na dziecko niepełnosprawne i dla rodziny wielodzietnej? Najwyższy dodatek do zasiłku rodzinnego wynosi 1000 zł i jest jednorazowy. Jakie są kwoty wszystkich 7 dodatków do zasiłku w 2024 roku?

  Zasiłek i dodatek dla samotnej matki 2024

  Samotna matka w 2024 roku może wnioskować o zasiłek rodzinny i dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka. Jakie jest kryterium dochodowe? Jak złożyć wniosek o jakie dokumenty załączyć? Czy alimenty mają wpływ na przyznanie dodatku?

  Komunikat: Autostrada A2 nie będzie blokowana miesiąc. Strajk ostrzegawczy od 25 do 26 lutego. I Warszawa 27 lutego. Rolnicy blokują od strony Niemiec

  Trzy godziny rozmów rolników z przedstawicielami przedsiębiorstw zaowocowały nowymi ustaleniami w sprawie planowanego protestu rolników na odcinku autostrady A2 w Świecku. 

  Taki sam wiek emerytalny kobiet i mężczyzn w Polsce? MRPiPS: nie ma przyzwolenia społecznego, nie są prowadzone prace

  Brak jest przyzwolenia społecznego w zakresie realizacji postulatu zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w Polsce. Dlatego Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie prowadzi żadnych prac w tym zakresie. Obecnie rząd nie prowadzi prac dotyczących wyliczenia, jak zmieniłaby się średnia wysokość emerytur dla kobiet w przypadku zrównania wieku emerytalnego dla obu płci. Jednocześnie zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest zgodne z Konstytucją RP, regulacjami Międzynarodowej Organizacji Pracy i dyrektywami UE. Takie informacje zostały przekazane w odpowiedzi na interpelację poselską z 22 lutego 2024 r., której udzieliła Aleksandra Gajewska, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  REKLAMA

  W Warszawie sędzia zakwestionowała działania A. Bodnara. Czy prokuratorzy będą mogli skutecznie ścigać przestępców?

  Do sądów karnych wkroczył chaos. Dowodem na to jest zwrócenie prokuraturze przez Sąd Apelacyjny w Warszawie wniosku o przedłużenie aresztu tymczasowego. Decyzja sądu nie dotyczy polityki, ale ma źródło w polityce.

  Czy syn byłego prezesa Orlenu postąpił rozsądnie, czyli fundacja rodzinna okiem potencjalnego beneficjenta

  W ostatnim czasie głośno było o założeniu fundacji rodzinnej przez byłego prezesa Orlenu – w szczególności w kontekście przekazania do fundacji majątku przez jego syna. Zostawiając z boku politykę, jest to na pewno ciekawy przyczynek do rozważań o tym, czy takie działanie jest dopuszczalne i w jakikolwiek sposób opłacalne – a szerzej do dyskusji o roli beneficjenta.

  REKLAMA