Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprawa o alimenty krok po kroku

 Grupa LEX&TAX
Adwokaci i biuro podatkowe
Sprawa o alimenty./ Fot. Fotolia
Sprawa o alimenty./ Fot. Fotolia
W sprawie o alimenty sąd zasądzi je, uwzględniając usprawiedliwione potrzeby dziecka oraz możliwości zarobkowe zobowiązanego. Jeżeli dziecko jest pełnoletnie występuje w sprawie samodzielnie, w przeciwnym razie powództwo w jego imieniu wnosi rodzic.

Obowiązkiem rodzica jest utrzymywanie swoich dzieci, często jednak dochodzi do zaniedbań tego obowiązku. Co wtedy zrobić? Jak uzyskać alimenty?

Obowiązek alimentacyjny

Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego obowiązek alimentacyjny obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Najczęściej spotykanym przypadkiem jest jednak obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dzieci.

Obowiązek ten trwa dopóki dziecko nie jest w stanie utrzymywać się samodzielnie. Z reguły nawet dorosłe dziecko, które uczy się lub studiuje, powinno być utrzymywane przez rodziców (nie zapominaj jednak, iż Sąd może orzec inaczej – przyjmując na przykład, iż studiujące w trybie niestacjonarnym dziecko może pracować i jest w stanie samodzielnie się utrzymać).

Bez znaczenia pozostaje fakt, czy jesteście po rozwodzie lub czy żyliście bez ślubu.

Zobacz także: Od czego zależy wysokość alimentów?

Jak uzyskać alimenty?

Aby otrzymać alimenty musisz złożyć pozew w Sądzie Rejonowym, właściwym dla miejsca zamieszkania pozwanego (osoby od której domagasz się alimentów) lub dziecka (dokonujesz wyboru Sądu – zgodnie z art. 32 k.p.c.).

Jeżeli dziecko jest pełnoletnie występuje w sprawie samodzielnie, w przypadku dziecka poniżej 18 roku życia, to Ty w jego imieniu wnosisz powództwo, działając jako jego przedstawiciel ustawowy (pamiętaj jednak, aby w pozwie jako powoda wskazać dziecko, a nie siebie).

Co zawrzeć pozwie?

Oprócz oznaczenia sądu, powoda i pozwanego (pamiętaj o podaniu adresów) musisz wskazać, iż jest to pozew o zasądzenie świadczenia alimentacyjnego oraz kwotę żądanych alimentów a także dzień, od którego pieniądze mają być płacone. Warto wnieść o nadanie wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności.

Nie zapomnij określić wartości przedmiotu sporu, którą stanowi suma świadczeń za jeden rok (czyli jeżeli domagasz się alimentów w wysokości 500 zł, wartość przedmiotu sporu będzie wynosiła 6.000 zł).

Bardzo ważny element stanowi uzasadnienie, w którym musisz podać argumenty uzasadniające to, iż pozwany jest w stanie łożyć na utrzymanie dziecka, opisać sytuację majątkową swoją oraz osoby od której domagasz się alimentów, dokonać obliczeń wydatków ponoszonych na rzecz dziecka. Poprzeć to musisz konkretnymi dowodami w postaci dokumentów, rachunków, zaświadczenia o zarobkach, zeznań świadków (które z kolei wymienić musisz na dole pisma procesowego – tzw. załączniki) itp. Nie zapomnij o własnoręcznym podpisie!

Do pozwu dołączyć należy jego kopię (oraz kopię załączników) dla pozwanego.

Zobacz także:Jak przygotować pozew o alimenty?

Pozew o alimenty zwolniony jest od opłat sądowych.

Zasądzenie alimentów

Sąd zasądzi alimenty uwzględniając usprawiedliwione potrzeby dziecka oraz możliwości zarobkowe zobowiązanego do świadczenia alimentacyjnego. Istotnym jest, iż takie świadczenie może ulec zmianie – możesz żądać podwyższenia kwoty zasądzonych alimentów (z wiekiem potrzeby dziecka zwiększają się!). Także zobowiązany, na podstawie art. 138 k.c. może domagać się obniżenia albo uchylenia obowiązku alimentacyjnego, jeżeli jego sytuacja majątkowa uległa zmianie.

Co jeśli zobowiązany uchyla się od obowiązku alimentacyjnego?

W takim przypadku przysługują Ci świadczenia z funduszu alimentacyjnego w wysokości bieżąco ustalonych alimentów, jednakże nie wyższej niż 500 zł miesięcznie.

Polecamy serwis: Fundusz alimentacyjny

Świadczenia te przysługują, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 725 zł.

Prawo do świadczenia z funduszu alimentacyjnego ustala się, na okres świadczeniowy tj. od dnia 01 października do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego.

Warunkiem przyznania świadczenia jest tzw. bezskuteczna egzekucja alimentów. A za taką uznaje się sytuację, w której komornik w okresie dwóch miesięcy przed złożeniem wniosku nie ściągnie pełnej kwoty alimentów.

Zobacz również serwis: Alimenty

Reklama
Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy
Opisz nam swój problem i wyślij zapytanie.

Wycena w ciągu godziny.
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Anna Jurgiel
    2022-08-08 11:56:03
    Niestety to przechodziłam mój były mąż nie chciał płacić alimentów pomimo wysokich zarobków. w końcu udało się to wywalczyć ale trzeba było zaangażować kancelarię... Jestem na wielu forach o alimentach, widać że to jest częsty problem..... Zostawie tu namiar do pana Wojciecha z Kancelarii Nexus - on prowadził moją sprawę 503-313-318 to numer do niego. My samotne matki musimy się wspierać!!
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Co wiesz o PUE ZUS?
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/30
Co oznacza skrót PUE ZUS?
Platforma Usług Ekonomicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
Powszechne Usługi Elektroniczne Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO)
Rodzinny kapitał opiekuńczy to świadczenie, którego celem jest częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowywaniem dziecka. Komu przysługuje?
Liczba osób, które w 2023 r. mogą być powołane do wojska - projekt
W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano założenia projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia liczby osób, które w 2023 r. mogą być powołane do czynnej służby wojskowej oraz liczby osób, które mogą pełnić służbę wojskową w rezerwie w ramach odbywania ćwiczeń wojskowych.
Świadczenie motywacyjne za długoletnią służbę funkcjonariusza w 2023 r.
Od 2023 r. wszyscy funkcjonariusze z 15-letnim stażem służby będą otrzymywali specjalne świadczenie motywacyjne. Przywrócony zostanie też dodatek graniczny, a ddodatkowe 30 mln zł zasili fundusz nagród.
Oznaczanie reklam w Polsce - rekomendacje dla influencerów
Popularne problemy topowych marek branży influencerskiej w USA jak w pigułce pokazują w jakim kierunku z pewnością będzie również w Polsce ewoluował stan prawny przeciwdziałania nieuczciwym praktykom w kwestii oznaczania reklam przez influencerów.
Rak płuc – nowe metody leczenia
Jakie nowe metody leczenia raka płuc pojawiły się w ostatnim czasie? Czy terapie celowane czy immunoterapia są skuteczne w walce z nowotworem płuc?
Rekordowa ilość skarg pracowników handlu
Tak wielkiej ilości skarg pracowników handlu na sytuację w sklepach jeszcze nie było. Problemem jest przede wszystkim brak rąk do pracy, co odbija się na jakości obsługi.
Niemieckie baterie Patriot mogą przybyć niebawem jeśli Polska zechce
Jeśli Polska zdecydowałaby się na przyjęcie oferty Berlina, sprzęt mógłby trafić na naszą granicę w krótkim czasie.
Co z tą inflacją? Eksperci studzą entuzjazm
To dobra wiadomość, ale na entuzjazm zdecydowanie za wcześnie - tak eksperci Północnej Izby Gospodarczej oceniają listopadowy odczyt inflacyjny. W grudniu popędzimy na świąteczne zakupy, a niepokój we wskaźnikach może wywołać także styczniowe anulowanie części obniżek podatkowych w tarczy antyinflacyjnej.
Bankructwo FTX a możliwość składania pozwów zbiorowych
Czy ludzie, którzy zainwestowali swoje pieniądze w kryptowalutę firmy FTX mogą złożyć pozew zbiorowy na gruncie prawa polskiego?
373 Polaków ma dług powyżej 1 mln zł
Kwota, którą mają do spłacenia dłużnicy-milionerzy zbliża się już do 1mld zł. Na to składa się dług 373 osób, które mają 3,4 tys. zaległych płatności. Średnio każda z nich ma do uregulowania 2,6 mln zł. Mowa tu tylko o osobach fizycznych, nie o firmach.
6,5 mln emerytur każdego miesiąca
Przeciętna wysokość emerytury w 2022 roku wynosi 2 767,47 zł i jest wyższa od wypłacanej w analogicznym okresie ubiegłego roku o 9 proc., co jest efektem przede wszystkim waloryzacji, która w 2022 r. wyniosła 107 proc. W ciągu trzech kwartałów 2022 r. ZUS wypłacał przeciętnie każdego miesiąca 7,8 mln świadczeń emerytalno-rentowych, tj. o 17,2 tys. więcej niż w analogicznym okresie 2021 r. Od stycznia do września br. wydatki na emerytury i renty finansowane z FUS wyniosły 200,2 mld zł, tj. o 9,4 proc. więcej niż przed rokiem.
Jak oszuści kradną pieniądze w sieci?
Jak oszuści kradną pieniądze w sieci? Podszywanie się pod pracowników instytucji, fałszywe SMS-y, e-maile, linki do płatności, czy namawianie do instalowania aplikacji. Uważaj! Oszuści nie muszą kraść portfela. Wystarczy, że ukradną Twoje dane.
Centralna informacja o rachunkach
Centralna informacja o rachunkach umożliwia uzyskanie informacji dotyczących wszystkich rachunków posiadacza lub spadkodawcy prowadzonych w bankach lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo kredytowej.
Państwa członkowskie podzielone ws. zamrożenia unijnych środków dla Węgier
Komisja Europejska wydała rekomendację, by zamrozić 7,5 mld euro z polityki spójności dla Węgier. Decyzja w tej sprawie należy jednak do Rady UE, czyli państw członkowskich. Z analizy brukselskiego portalu Politico wynika, że na razie nie ma w tej kwestii konsensusu.
KNF zaleca zwiększenie funduszu pomocowego banków spółdzielczych
Komisja Nadzoru Finansowego zaleca zwiększenie funduszy pomocowych banków spółdzielczych; powinno to nastąpić do końca 2023 r. - poinformowała KNF w piątkowym komunikacie.
KE przedstawiła jednolitą propozycję ws. penalizacji obchodzenia sankcji
Komisja Europejska przedstawiła wniosek legislacyjny dotyczący ujednolicenia definicji przestępstw i kar za naruszenie unijnych środków ograniczających. Może to w przyszłości umożliwić konfiskatę zamrożonych rosyjskich aktywów.
Sąd w Hiszpanii uznał, iż oglądanie meczu w pracy nie może być powodem zwolnienia
Sąd Najwyższy w hiszpańskiej Walencji uznał, że oglądanie meczu piłki nożnej w godzinach pracy nie może być powodem zwolnienia pracownika. "Teraz niejeden będzie miał ochotę odłożyć na bok obowiązki zawodowe i pooglądać mecze, zwłaszcza te, które zapewniają krajowej drużynie awans do kolejnej fazy rozgrywek” - skomentował dziennik „ABC”, informując o sprawie w trakcie mundialu w Katarze.
Mandaty karne nakładane przez ŻW - nowe rozporządzenie
Przygotowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej projekt rozporządzenia zakłada aktualizację katalogu wykroczeń, za które żołnierze Żandarmerii Wojskowej mogą wystawiać mandaty.
Zakaz kontaktowania się i inne ważne zmiany dla ofiar przemocy domowej
Sejm przyjął w czwartek nowelizację kilku ustaw, w tym Kodeksu postępowania cywilnego, dotycząca rozwiązań przeciw przemocy domowej. Zaproponowano nowe narzędzia w tym obszarze: zakaz zbliżania się, zakaz kontaktowania się oraz zakaz wstępu do miejsc takich, jak miejsce pracy osoby pokrzywdzonej.
Miliardowe wsparcie dla firm w ramach FENG
Fundusze unijne to jeden z głównych instrumentów wsparcia innowacji dla przedsiębiorców w Polsce. Czym jest program FENG?
Sejm uchwalił tzw. ustawę abolicyjną dotyczącą wyborów prezydenckich w 2020 roku
Sejm uchwalił w czwartek ustawę o zaniechaniu ścigania za przekazanie przez niektóre samorządy danych wyborców w związku z korespondencyjnymi wyborami prezydenckimi zarządzonymi na 10 maja 2020 r. Wcześniej Sejm nie zgodził się na odrzucenie projektu w całości.
Zamrożenie cen gazu w 2023 r. - ustawa uchwalona przez Sejm
Sejm uchwalił ustawę, której celem jest zamrożenie cen gazu m.in. dla odbiorców indywidualnych w 2023 r. na poziomie z 2022 r. Jego cena maksymalna wyniesie 200,17 zł netto za MWh.
Sejm odrzucił projekt noweli ustawy o notariacie
Projekt noweli Prawa o notariacie przewidywał przyznanie notariuszom m.in. uprawnienie do dokonywania niektórych wpisów w księgach wieczystych, w celu przyspieszenia czasu oczekiwania na wpis.
Ustawa wydłużająca zwolnienie sprzedaży paliw z podatku od sprzedaży detalicznej do 30 czerwca 2023 uchwalona przez Sejm
Sejm uchwalił w czwartek nowelę ustawy o podatku akcyzowym, która zawiera także przepisy wydłużające okres niepobierania podatku od sprzedaży detalicznej od sprzedaży paliw do 30 czerwca 2023 r.
Ruszył nabór wniosków o pomoc dla rolników w sprawie strat przez salmonellę
1 grudnia rozpoczął się drugi w tym roku nabór wniosków o przyznanie pomocy finansowej skierowany do hodowców drobiu, bydła i świń, którzy ubezpieczają zwierzęta od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych salmonellą.