reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Alimenty na dziecko > Sprawa o alimenty krok po kroku

Sprawa o alimenty krok po kroku

W sprawie o alimenty sąd zasądzi je, uwzględniając usprawiedliwione potrzeby dziecka oraz możliwości zarobkowe zobowiązanego. Jeżeli dziecko jest pełnoletnie występuje w sprawie samodzielnie, w przeciwnym razie powództwo w jego imieniu wnosi rodzic.

Obowiązkiem rodzica jest utrzymywanie swoich dzieci, często jednak dochodzi do zaniedbań tego obowiązku. Co wtedy zrobić? Jak uzyskać alimenty?

Obowiązek alimentacyjny

Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego obowiązek alimentacyjny obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Najczęściej spotykanym przypadkiem jest jednak obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dzieci.

Obowiązek ten trwa dopóki dziecko nie jest w stanie utrzymywać się samodzielnie. Z reguły nawet dorosłe dziecko, które uczy się lub studiuje, powinno być utrzymywane przez rodziców (nie zapominaj jednak, iż Sąd może orzec inaczej – przyjmując na przykład, iż studiujące w trybie niestacjonarnym dziecko może pracować i jest w stanie samodzielnie się utrzymać).

Bez znaczenia pozostaje fakt, czy jesteście po rozwodzie lub czy żyliście bez ślubu.

Zobacz także: Od czego zależy wysokość alimentów?

Jak uzyskać alimenty?

Aby otrzymać alimenty musisz złożyć pozew w Sądzie Rejonowym, właściwym dla miejsca zamieszkania pozwanego (osoby od której domagasz się alimentów) lub dziecka (dokonujesz wyboru Sądu – zgodnie z art. 32 k.p.c.).

Jeżeli dziecko jest pełnoletnie występuje w sprawie samodzielnie, w przypadku dziecka poniżej 18 roku życia, to Ty w jego imieniu wnosisz powództwo, działając jako jego przedstawiciel ustawowy (pamiętaj jednak, aby w pozwie jako powoda wskazać dziecko, a nie siebie).

Co zawrzeć pozwie?

Oprócz oznaczenia sądu, powoda i pozwanego (pamiętaj o podaniu adresów) musisz wskazać, iż jest to pozew o zasądzenie świadczenia alimentacyjnego oraz kwotę żądanych alimentów a także dzień, od którego pieniądze mają być płacone. Warto wnieść o nadanie wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności.

Nie zapomnij określić wartości przedmiotu sporu, którą stanowi suma świadczeń za jeden rok (czyli jeżeli domagasz się alimentów w wysokości 500 zł, wartość przedmiotu sporu będzie wynosiła 6.000 zł).

Bardzo ważny element stanowi uzasadnienie, w którym musisz podać argumenty uzasadniające to, iż pozwany jest w stanie łożyć na utrzymanie dziecka, opisać sytuację majątkową swoją oraz osoby od której domagasz się alimentów, dokonać obliczeń wydatków ponoszonych na rzecz dziecka. Poprzeć to musisz konkretnymi dowodami w postaci dokumentów, rachunków, zaświadczenia o zarobkach, zeznań świadków (które z kolei wymienić musisz na dole pisma procesowego – tzw. załączniki) itp. Nie zapomnij o własnoręcznym podpisie!

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Eco Carport

Producent i dystrybutor wiat z drewna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama