reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Zmiana i ustanie alimentów > Chcę zwrotu zapłaconych alimentów na dziecko

Chcę zwrotu zapłaconych alimentów na dziecko

Płaciłem alimenty na rzecz syna, który w owym czasie był w stanie samodzielnie się utrzymać - czy mogę żądać zwrotu zapłaconych alimentów?

Obowiązek alimentacyjny

Obowiązek alimentacyjny trwa do czasu uzyskania przez uprawnionego zdolności do samodzielnego utrzymania się np. gdy dziecko podjęło pracę zarobkową. W powyższej sytuacji obowiązek alimentacyjny wygasa. Jednakże zobowiązany powinien wystąpić do sądu w celu uzyskania postanowienia o ustaniu obowiązku alimentacyjnego.

Pozew zniesienie obowiązku alimentacyjnego z datą wsteczną

W sytuacji, gdy uprawniony stał się samodzielny, a pomimo to nadal pobierał alimenty, zobowiązany może wystąpić do sądu z pozwem o zniesienie obowiązku alimentacyjnego z datą wsteczną i zwrot nadpłaconych kwot.

W pozwie, który kierujemy do Sadu Rejonowego, Wydziału Rodzinnego, wskazujemy, iż dziecko usamodzielniło się w okresie od którego żądany zniesienia obowiązku alimentacyjnego. Przedstawiamy niezbędne dowody potwierdzające fakt ustania obowiązku alimentacyjnego (zaświadczenia z pracy, rozliczenia roczne dziecka, zaświadczenie o zaprzestaniu nauki). W sytuacji korzystnego orzeczenia o zniesieniu obowiązku z datą wsteczną należy wystąpić do Sądu Rejonowego, Wydział Cywilny o zwrot nadpłaconych alimentów .

Zobacz również: Jak sporządzić pozew o uchylenie alimentów?

Bezprawne pobieranie alimentów

Osoba, która bezprawnie pobrała alimenty jest bezpodstawnie wzbogaconą (art. 405 kc).

Pozew o zwrot bezpodstawnego wzbogacenia kieruje się do Sądu Rejonowego, Wydział Cywilny. Od pozwu uiszczamy opłatę stosunkową 5% wartości przedmiotu sporu.

Należy się jednak liczyć z tym, iż osoba, która bezpodstawnie się wzbogaciła może zgłosi zarzut, iż pieniądze przeznaczyła na własne potrzeby, tak że nie jest już wzbogaconą. Przeciwdziałając zarzutowi, należy wskazać, iż osoba, która wykorzystywała środki, winna była liczyć się z tym, iż dysponuje nimi bezprawnie.

Zobacz również serwis: Sprawy rodzinne

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Pamela Opoczka

Adwokat Krakowskiej Izby Adwokackiej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama