REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zapanować nad tremą podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Małgorzata Czarnota

REKLAMA

REKLAMA

Rozmowa kwalifikacyjna z pewnością jest jednym z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu zawodowym człowieka. Najbardziej denerwujemy się w momencie, kiedy praca o jaką aplikujemy jest naszą wymarzoną pracą, daje szansę na rozwój osobisty i zawodowy oraz wiąże się z dużymi korzyściami finansowymi.

REKLAMA

Jak zatem postępować w sytuacji rozmowy, aby stres nie sparaliżował nas na tyle, by móc walczyć o swoją pozycję na tle innych kandydatów na to samo stanowisko? Najważniejsze jest to, aby w czasie procesu rekrutacyjnego czuć się w miarę swobodnie, aby stres nie spowodował uczucia ściśnięcia gardła, aby móc porozmawiać z pracodawcą, zapytać o wszystkie interesujące nas aspekty pracy. Niezwykle istotna jest nasza postawa wobec całej sytuacji. Jeśli myślimy i czujemy, że od decyzji pracodawcy o naszym przyjęciu zależy całe nasze życie, to wówczas bardzo trudno będzie opanować zdenerwowanie. Cała nasza uwaga bowiem będzie się skupiała na „ważności” całego przedsięwzięcia. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest częste uczestnictwo w rozmowach kwalifikacyjnych. Możemy wtedy wyuczyć się pewnych zachowań przez powtarzanie ich w kolejnych spotkaniach. Nawet jeśli nie interesuje nas praca w określonym sektorze, to warto złożyć dokumenty aplikacyjne i stawić się na rozmowie. Z każdym kolejnym spotkaniem z potencjalnym pracodawcą będziemy czuć się swobodniej, ponieważ będziemy mieć już doświadczenie dotyczące stawianych przez rekrutera pytań, atmosfery panującej podczas takiej rozmowy, możliwości wykazania się fachową wiedzą, zadawania pytań itd. Jeśli myślimy, że negatywny wynik rekrutacji nie jest czymś złym, a wręcz przeciwnie – daje szansę na poprawienie popełnionych błędów w przyszłości, wówczas trema na pewno będzie mniejsza.

REKLAMA

Kolejnym czynnikiem, który pomoże opanować stres jest dobre przygotowanie do rozmowy. Należy na długo przed spotkaniem zastanowić się na spokojnie nad odpowiedziami na potencjalne pytania. Im bardziej będziemy przygotowani na różne ewentualności, tym swobodniej będziemy czuć się w sytuacji spotkania z pracodawcą.

Następnym czynnikiem jest przekonanie samego siebie, że jesteśmy pełnowartościowym człowiekiem, który z pewnością nie jest gorszy od pracodawcy. Daje to szansę na asertywne poprowadzenie rozmowy, zadawanie pytań, a nie tylko „odpieranie ataków”. Niestety kandydaci bardzo często stawiają się w sytuacji podrzędnej kategorii ludzi, tylko z tego powodu, że obecnie to oni poszukują zatrudnienia..

Przed samą rozmową kwalifikacyjną należy zadbać o odpowiednią ilość snu, estetyczny wygląd, ponieważ za tym najczęściej idzie dobre samopoczucie psychiczne. I najważniejsze, aby nie bać się porażki i negatywnych opinii na nasz temat. Każdy z nas jest tylko człowiekiem i popełnianie błędów może być korzystne, jeśli wyciągniemy z tego wnioski na przyszłość.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1000 zł miesięcznie. Kwota świadczenia z funduszu alimentacyjnego idzie w górę, wzrost jest znaczący

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 zł miesięcznie. Takie rozwiązanie zakłada projekt nowelizacji ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, który został właśnie skierowany do uzgodnień.

Pilne! Brak porozumienia w sprawie płacy minimalnej w 2025 r. Ostateczna decyzja rządu do 15 września

Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 roku. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Równe 1000 zł maksymalnej kwoty miesięcznego świadczenia z funduszu alimentacyjnego od 1 października 2024 r. [projekt ustawy]

Dzieci uprawnione do alimentów, których nie można wyegzekwować otrzymają długo oczekiwaną podwyżkę świadczeń z funduszu alimentacyjnego. W dniu 15 lipca 2024 r. opublikowany został projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Celem tej nowej ustawy jest podniesienie maksymalnej kwoty miesięcznego świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 zł do 1000 zł od 1 października 2024 r.

Wzrost płac w budżetówce. MF informuje o waloryzacji wynagrodzeń w 2025 roku

Jaki będzie wzrost płac w budżetówce w przyszłym roku? Po konsultacjach ze stroną społeczną resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 roku. Tak przekazał minister finansów Andrzej Domański.

REKLAMA

Nie tylko bon senioralny. Co jeszcze trzeba zrobić dla osób starszych?

Bon senioralny jest tylko jednym z elementów systemu opieki nad osobami starszymi. Niezbędna jest systemowa opieka nad seniorami. "Jest to największe wyzwanie opieki senioralnej w dobie starzejącego się społeczeństwa; jednym z jego wymiarów jest konieczność zapewniania seniorom opieki zdrowotnej" - wskazała marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska na IX sesji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.

Płacisz na urlopie kartą? Sprawdź paragon. Czym jest doliczana często usługa finansowa? I czy jej pobranie jest zgodne z prawem?

Płacisz na urlopie kartą? Przyglądaj się paragonom. Czym jest doliczana coraz częściej usługa finansowa? To sposób przedsiębiorców na obniżanie kosztów prowadzonej działalności. Jednak czy jej pobranie jest zgodne z prawem?

Weryfikacja sędziów. Minister Bodnar: jest jedno podstawowe kryterium, czy mieli świadomość wadliwości procedury awansowej

Podstawowym kryterium weryfikacji statusu sędziów jest to czy dobrowolnie decydowali się oni na przejście przez procedurę awansową przed obecną Krajową Radą Sądownictwa, zdając sobie sprawę, że może ona być wadliwa - podkreślił 15 lipca 2024 r. Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar.

Darowizna pieniężna od taty. Decydujące znaczenie ma jeden warunek, aby skorzystać ze zwolnienia

W przypadku gdy przedmiotem darowizny od taty są środki pieniężne, to w celu skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania konieczne jest spełnienie określonych warunków. Jednym z tych warunków jest konieczność udokumentowania przez obdarowanego ich otrzymania dowodem przekazania na swój rachunek bankowy. Organ skarbowy tego warunku bardzo pilnuje. 

REKLAMA

Zmiany w obrocie ziemią rolną. Czy to koniec ograniczeń? Krajowy Ośrodek Rolnictwa straci prawo pierwokupu, a grunty trafią pod inwestycje

Zmiany w obrocie ziemią rolną. Czy to koniec ograniczeń? Krajowy Ośrodek Rolnictwa straci prawo pierwokupu, a samorządy zyskają dostęp do gruntów Krajowego Zasobu Nieruchomości. Czy to wpłynie na obniżenie cen mieszkań?

Abonament RTV do likwidacji. Jakie pomysły ma rząd?

Rząd chce zlikwidować abonament RTV, który teraz opłaca każdy posiadacz odbiornika radiowego i telewizyjnego. Co nowego w zamian? Zaproponowano, by finansować media publiczne z budżetu państwa - chodzi o co najmniej 0,09 procent PKB rocznie. Resort kultury prowadzi już konsultacje w tej sprawie, z których raport ma się ukazać w październiku.

REKLAMA