reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Pierwsza praca > Jak ukryć brak doświadczenia w CV studenta

Jak ukryć brak doświadczenia w CV studenta

Studenci, nie zawsze mogą pochwalić się bogatym doświadczeniem zawodowym. Jak ukryć brak doświadczenia przy poszukiwaniu pierwszej pracy.

Kluczowym elementem każdego CV jest doświadczenie zawodowe. Na podstawie tej informacji przyszły pracodawca może wnioskować, jakie umiejętności kandydat do pracy nabył pracując w innych miejscach. Informacją jest również okres zatrudnienia, który świadczy często o tym, jakim pracownikiem była dana osoba. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej można poruszyć temat dotyczący okoliczności odejścia z poprzedniej firmy, to znaczy czy pracownik sam zdecydował się na odejście, czy umowa nie została przedłużona czy z jakiś innych jeszcze względów. Jednak problem się pojawia w momencie, kiedy kandydatem do pracy jest osoba, która nie posiada jeszcze żadnego doświadczenia w pracy. Jednak czy zawsze jest to problem?

W ostatnim czasie coraz częściej można zauważyć oferty pracy skierowane do osób, które poszukują zatrudnienia po raz pierwszy. Dla pracodawcy, który proponuje stanowisko, na które nie jest wymagane żadne doświadczenie, jest zupełnie oczywistym, że zgłaszające się osoby trzeba będzie często przeszkolić, przygotować do wypełnienia obowiązków itd.

W momencie, kiedy pracodawca jednoznacznie nie sugeruje, że wskazany jest brak doświadczenia, a nawet zaznacza, że jest preferowane wówczas osoba, która nigdy wcześniej nie pracowała może tak skonstruować swoje CV, aby brak wcześniejszego zatrudnienia nie był przedstawiony jako wada.

Wskazane jest, aby student w miejscu doświadczenia zawodowego wpisał praktyki zawodowe, które odbywał w toku studiów. Nawet, jeśli trwały one tylko kilka tygodni, jest to informacja dl pracodawcy, w jakim stopniu i w jakiej firmie została zapoznana z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi wykonywania zawodu.

Dużym atutem jest również aktywność studencka dotycząca działalności w obszarze uczelni, tj. samorząd studencki, koła zainteresowań, koła naukowe, prowadzenie badań naukowych, organizacja konferencji, targów itp. Pracodawca wówczas otrzymuje bardzo cenne informacje dotyczące kandydata do pracy: w jaki sposób organizuje sobie wolny czas, czy jest osobą przedsiębiorczą, w jaki sposób próbuje zaistnieć na rynku pracy, czy jest aktywny, energiczny, w jaki sposób współdziała z innymi itd.

Studia są też dobrym momentem, aby podnosić swoje kompetencje zawodowe, społeczne na wszelkiego rodzaju kursach i szkoleniach. Oferta dla młodzieży uczącej się jest bardzo korzystna, czasem jest możliwość bezpłatnego udziału w zajęciach, często uczelnia finansuje część kosztów. W CV warto umieszczać zdobyte w ten sposób kwalifikacje, ponieważ to również daje informacje pracodawcy z jakim kandydatem ma do czynienia i jakie można wobec niego oczekiwania.

Doświadczenie zawodowe jest bardzo istotnym elementem życiorysu zawodowego. Nie znaczy jednak, że osoby, które chcą po raz pierwszy zdobyć zatrudnienie nie posiadają żadnego doświadczenia, które może się przełożyć na jakość wykonywania obowiązków pracowniczych. Dlatego bardzo ważne jest, aby odpowiednio zaplanować swoją karierę zawodową, a wówczas łatwiej będzie wejść na rynek pracy i konkurować z innymi kandydatami.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Mikołajewski

prawnik, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama