reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Status bezrobotnego > Czy osoba bezrobotna może założyć firmę

Czy osoba bezrobotna może założyć firmę

Państwo powinno prowadzić efektywną politykę mającą na celu zmniejszenie bezrobocia. Przede wszystkim należy zadbać o aktywizację zawodową osób pozostających bez zatrudnienia i dlatego ustawodawca wspiera finansowo tych, którzy zamierzają założyć własną firmę.

Odpowiedź na pytanie czy osoba bezrobotna może założyć firmę jest twierdząca. Oprócz tego, że ma prawo podjąć działalność gospodarczą, to może również liczyć na pomoc ze strony państwa.

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wśród instrumentów rynku pracy wymienia dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej przez osobę bezrobotną.

Na mocy decyzji starosty bezrobotny może otrzymać ze środków Funduszu Pracy dotację na podjęcie własnej działalności gospodarczej w wysokości określonej w umowie, nie wyższej jednak niż 6-krotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia.

Szczegółowe warunki i tryb przyznania bezrobotnemu jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 17 kwietnia 2009 r. w sprawie refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego oraz przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej.

Zobacz także serwis: Firma

Aby otrzymać dofinansowanie wymagane jest spełnienie określonych warunków. Po pierwsze należy mieć status bezrobotnego. Po drugie należy być zarejestrowanym w powiatowym urzędzie pracy, który zajmuje się rejestracją bezrobotnych i osób poszukujących pracy oraz prowadzeniem rejestru tych osób.

I wreszcie należy złożyć prawidłowo wypełniony wniosek do właściwego starosty wraz z kompletem dokumentów i oświadczeniem o rezygnacji z możliwości zawieszenia działalności przez okres 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej.

Z możliwości otrzymania dotacji wyłączone są następujące aktywności: prowadzenie działalności w formie spółki handlowej lub osobowej, działalność wyłącznie poza granicami kraju, handel obwoźny, lombard i salon gier hazardowych czy też agencja towarzyska, biuro kredytowe lub pożyczkowe, usługi wróżbiarskie i ezoteryczne jak również działalność tożsamą z działalnością innego podmiotu prowadzoną w tym samym miejscu lub prowadzoną przez współmałżonka. Na pomoc nie mogą liczyć także osoby mające zamiar przejąć działalność gospodarczą od innego podmiotu.

Zobacz też serwis: Zakładam firmę

Rejestracja działalności gospodarczej może nastąpić dopiero po przyznaniu dotacji, podpisaniu umowy wraz z jej zabezpieczeniem oraz otrzymaniu środków finansowych na wskazany rachunek.

Jeśli osoba ubiegająca się o dotację dostała już kiedyś bezzwrotną pomoc ze środków publicznych na rozpoczęcie działalności gospodarczej, nie otrzyma jej po raz drugi. Nie otrzymają jej również osoby skazane w ciągu 2 minionych lat za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu.
Przy przyznawaniu dotacji bierze się również pod uwagę fakt, czy przyszły przedsiębiorca nie miał w ciągu ostatnich 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku, własnej działalności gospodarczej oraz czy nie odmówił w ciągu ostatnich 12 miesięcy propozycji podjęcia pracy, stażu bądź szkolenia bez uzasadnionej przyczyny.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że jeśli bezrobotny już otrzyma dotację na założenie własnej firmy, to powinien ją prowadzić przez minimum 12 miesięcy. W przypadku gdy zakończy działalność przed upływem tego okresu to jest zobowiązany zwrócić otrzymane środki wraz z odsetkami.


reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zuzanna Świerc

specjalistka w zakresie gospodarki finansowej i rachunkowości podmiotów leczniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama