REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy osoba bezrobotna może założyć firmę

Magdalena Przepiórka
lefthand mala firma
lefthand mala firma

REKLAMA

REKLAMA

Państwo powinno prowadzić efektywną politykę mającą na celu zmniejszenie bezrobocia. Przede wszystkim należy zadbać o aktywizację zawodową osób pozostających bez zatrudnienia i dlatego ustawodawca wspiera finansowo tych, którzy zamierzają założyć własną firmę.

Odpowiedź na pytanie czy osoba bezrobotna może założyć firmę jest twierdząca. Oprócz tego, że ma prawo podjąć działalność gospodarczą, to może również liczyć na pomoc ze strony państwa.

REKLAMA

Regulacje

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wśród instrumentów rynku pracy wymienia dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej przez osobę bezrobotną.

Na mocy decyzji starosty bezrobotny może otrzymać ze środków Funduszu Pracy dotację na podjęcie własnej działalności gospodarczej w wysokości określonej w umowie, nie wyższej jednak niż 6-krotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia.

Szczegółowe warunki i tryb przyznania bezrobotnemu jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 17 kwietnia 2009 r. w sprawie refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego oraz przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także serwis: Firma

Warunki

Aby otrzymać dofinansowanie wymagane jest spełnienie określonych warunków. Po pierwsze należy mieć status bezrobotnego. Po drugie należy być zarejestrowanym w powiatowym urzędzie pracy, który zajmuje się rejestracją bezrobotnych i osób poszukujących pracy oraz prowadzeniem rejestru tych osób.

Wniosek

I wreszcie należy złożyć prawidłowo wypełniony wniosek do właściwego starosty wraz z kompletem dokumentów i oświadczeniem o rezygnacji z możliwości zawieszenia działalności przez okres 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej.

Wyłączenia

Z możliwości otrzymania dotacji wyłączone są następujące aktywności: prowadzenie działalności w formie spółki handlowej lub osobowej, działalność wyłącznie poza granicami kraju, handel obwoźny, lombard i salon gier hazardowych czy też agencja towarzyska, biuro kredytowe lub pożyczkowe, usługi wróżbiarskie i ezoteryczne jak również działalność tożsamą z działalnością innego podmiotu prowadzoną w tym samym miejscu lub prowadzoną przez współmałżonka. Na pomoc nie mogą liczyć także osoby mające zamiar przejąć działalność gospodarczą od innego podmiotu.

Zobacz też serwis: Zakładam firmę

Rejestracja działalności

Rejestracja działalności gospodarczej może nastąpić dopiero po przyznaniu dotacji, podpisaniu umowy wraz z jej zabezpieczeniem oraz otrzymaniu środków finansowych na wskazany rachunek.

Odmowa

Jeśli osoba ubiegająca się o dotację dostała już kiedyś bezzwrotną pomoc ze środków publicznych na rozpoczęcie działalności gospodarczej, nie otrzyma jej po raz drugi. Nie otrzymają jej również osoby skazane w ciągu 2 minionych lat za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu.
Przy przyznawaniu dotacji bierze się również pod uwagę fakt, czy przyszły przedsiębiorca nie miał w ciągu ostatnich 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku, własnej działalności gospodarczej oraz czy nie odmówił w ciągu ostatnich 12 miesięcy propozycji podjęcia pracy, stażu bądź szkolenia bez uzasadnionej przyczyny.

Zwrot otrzymanych środków

Warto zwrócić uwagę na fakt, że jeśli bezrobotny już otrzyma dotację na założenie własnej firmy, to powinien ją prowadzić przez minimum 12 miesięcy. W przypadku gdy zakończy działalność przed upływem tego okresu to jest zobowiązany zwrócić otrzymane środki wraz z odsetkami.


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szef MON: Dodatki stażowe wypłacimy rok w rok, żeby zatrzymać odchodzenie z wojska. Awans da więcej niż 50 zł

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak – Kamysz zapowiedział w Sejmie korzystne zmiany dla sił zbrojnych jak i poszczególnych żołnierzy. Przed nami modernizacja wojsk i więcej pieniędzy na wynagrodzenia mundurowych.

Rewolucja w Policji? Szkolenia 100% stacjonarne są historią? Szkolenia hybrydowe! Pierwsze zawodowe podoficerskie

Od 20 maja do 10 czerwca szkolenia hybrydowe policjantów. W Krakowie. Wdrożenie tego rozwiązania w całej Polsce zostałoby (prawdopodobnie) przyjęte z zadowoleniem przez mundurowych.

8 tys. zł dotacji do wzięcia. Rusza pilotażowy projekt wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm

8 tys. zł dotacji do wzięcia przez 195 przedsiębiorstw. Bank Światowy wybrał Koalicję na rzecz Polskich Innowacji (KPI) do wdrożenia w Polsce pilotażowego projektu wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm. Nabór do projektu rozpocznie się 23 maja 2024 r.

Zmiany dla rolników. Oznaczanie graficzne składników pochodzących od owadów i gotowe strefy produkcji rolniczej. Propozycje Kukiz'15 i PiS

W środę poseł Jarosław Sachajko z partii Kukiz’15 ogłosił trzy nowe projekty ustaw, które zostaną złożone przez klub PiS i koło Kukiz’15. 

REKLAMA

Od 1100 zł do 4400 zł – tyle możesz dostać na uzyskanie wykształcenia wyższego. Sprawdź kiedy złożyć wniosek i kto ma szansę.

Od 1100 zł do 4400 zł – takie dofinansowanie można dostać na uzyskanie wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski na przyszły rok akademicki można już składać. Jednak trzeba spełnić określone warunki.

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie. Czy świadczenia socjalne, otrzymywane przez pracownika z zakładowego funduszu socjalnego (ZFŚS), podlegają opodatkowaniu? Co mówi prawo podatkowe w tym zakresie?

Darowizna pieniędzy od babci lub dziadka. Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Czy darowizna pieniędzy od babci lub dziadka podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? To zależy od kilku czynników określonych precyzyjnie przez ustawodawcę. Sprawdźmy, kiedy taka darowizna środków pieniężnych w gotówce jest zwolniona z podatku, a kiedy może zostać opodatkowana.

Wybory do europarlamentu 2024. Osoby niepełnosprawne powinny pamiętać o tych terminach

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 r. Wyborcy niepełnosprawni i seniorzy muszą jednak wcześniej dopełnić niezbędnych formalności, jeśli chcą skorzystać z przysługujących im uprawnień. Mają na to kilka najbliższych dni.

REKLAMA

Dodatek do bonu energetycznego 300-1200 zł. Senat obniża jedną z 4 opłat za prąd. Obniżka dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł

Oszczędność dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł dotyczy okresu od 1 lipca 2024 r. do końca grudnia 2024 r. I wynika z zawieszenia opłaty mocowej. Taka propozycja powstała w Senacie. Będzie niedługo głosowana.

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. MON podało trzy wakacyjne terminy, pierwszy rusza już od 10 czerwca

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. Wojsko Polskie zaplanowało trzy terminy szkoleń w ramach programu „Wakacje z wojskiem”. Każdy termin obejmuje 27 dni. Pierwsze szkolenia MON zaplanowało w terminie od 10 czerwca do 6 lipca. Kto może skorzystać z tego szkolenia wojskowego, jak się zgłosić?

REKLAMA