REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek od darowizny pieniężnej

 Grupa LEX&TAX
Adwokaci i biuro podatkowe
Darowizna pieniędzy./ Fot. Fotolia
Darowizna pieniędzy./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Otrzymałeś darowiznę? Zapewne się cieszysz! Lecz kiedy emocje opadną nie zapomnij dokonać kilku formalności, aby Twoja radość nie trwała zbyt krótko.

Czym jest darowizna?

Umowa darowizny regulowana jest w art. 888 Kodeksu cywilnego jako bezpłatne świadczenie darczyńcy na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

REKLAMA

Pamiętaj, iż oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Niedochowanie tego obowiązku nie powoduje jednak automatycznie nieważności darowizny, jeżeli została dokonana. Warto jednak zawrzeć taką umowę na piśmie.

Podatek od darowizny

Skoro twój majątek uległ zwiększeniu na skutek darowizny, zgodnie z ustawą z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn ciąży na Tobie obowiązek zapłaty podatku.
To jaką kwotę zmuszony będziesz oddać fiskusowi zależy od:

 •  kwoty nabytej darowizny

oraz

 •  przynależności do określonej grupy podatkowej.

Polecamy serwis: Darowizny

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Grupa podatkowa

Wysokość podatku od spadków i darowizn zależy od tego, kim nabywca jest dla darczyńcy. Wyróżniamy trzy grupy podatkowe, do których zalicza się:

I grupa:  małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów;

II grupa: zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych;

III grupa: innych nabywców.

Należy zaznaczyć, że powinowactwo istnieje nadal pomimo ustania małżeństwa w wyniku śmierci czy rozwodu.

Zobacz również: Podatek od spadków i darowizn - jakie są grupy podatkowe?


Obliczanie podatku

Podatek płacony jest od nadwyżki limitu wskazanego w ustawie o podatku od spadków i darowizn, a więc od kwoty:
1) 9.637 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej,
2) 7.276 zł - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej,
3) 4.902 zł - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej,
(z uwzględnieniem różnic wynikających z przynależności nabywcy do I, II lub III grupy podatkowej).

Jeśli jednak darowizna przekracza wymienione wyżej kwoty, musi być zgłoszona do Urzędu Skarbowego i udokumentowana (dowodem przekazania na rachunek bankowy lub przekazem pocztowym).

Reasumując: zawiadomienie jest konieczne wówczas, gdy wartość majątku uzyskanego od tej samej osoby w ciągu pięciu lat poprzedzających rok uzyskania ostatniej darowizny (łącznie z tą darowizną) przekracza opisane wyżej kwoty wolne od podatku.

Polecamy serwis: Podatek od darowizn

Zwolnienie od podatku

REKLAMA

Ze zwolnienia od podatku możesz skorzystać, jeżeli darczyńca należy do najbliższej rodziny. Krąg ten jest jednak węższy niż krąg osób zaliczanych do I grupy, bowiem do najbliższej rodziny nie wlicza się zięcia, synowej, teścia i teściowej.

To zwolnienie przysługuje ci jednak pod warunkiem zgłoszenia darowizny w terminie 6 miesięcznym do Urzędu Skarbowego (właściwego ze względu zamieszkania obdarowanego w momencie darowizny), chyba że:
1. darowizna ma formę aktu notarialnego
2. wartość majątku uzyskanego od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, nie przekracza kwoty wolnej od podatku, tj. 9.637 zł.

Niezłożenie zgłoszenia w powyższym terminie skutkuje utratą zwolnienia.

Niezgłoszenie darowizny

W razie powołania się na darowiznę w czasie czynności sprawdzających, postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego trzeba zapłacić "karny" podatek wynoszący 20 proc. otrzymanej kwoty.

Zobacz również: W jaki sposób dokonać darowizny kwoty pieniężnej?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Refundacja zakupu okularów to nie prezent pod choinkę. Sprawdź czy po zmianach 2024 r. na pewno należy się refundacja

  Listopad 2023 r. zaskoczył pracodawców zmianą przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. I choć muszą się oni liczyć z tym, że w 2024 r. czekają ich dodatkowe wydatki na odpowiednie doposażenie stanowisk pracy, to już teraz powinni się zastanowić nad tym, czy każdy przypadek, w którym dokonują refundacji zakupu okularów lub szkieł kontaktowych jest uzasadniony.

  Nowe świadczenie dla niepełnosprawnych od stycznia 2024 roku. Na początku od 635 zł do 3495 zł miesięcznie. Jak uzyskać? [Komunikat ZUS]

  Zakłada Ubezpieczeń Społecznych informuje, że 1 stycznia 2024 r. wejdą w życie przepisy, które wprowadzają świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnością. Będzie je przyznawać i wypłacać Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Aby osoba z niepełnosprawnością mogła otrzymać to świadczenie, powinna najpierw uzyskać od wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności (WZON) decyzję o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia. Wnioski o wydanie decyzji o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia będzie można składać do WZON od 1 stycznia 2024 r. Dopiero po uzyskaniu decyzji WZON osoba z niepełnosprawnością będzie mogła złożyć do ZUS wniosek o wypłatę świadczenia.

  Zakaz handlu w niedziele. Nowelizacja ustawy w Dzienniku Ustaw

  Ustawa z dnia 29 listopada 2023 r. o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni została opublikowana w Dzienniku Ustaw. 

  Nowelizacja ustawy dotyczącą handlu w niedziele podpisana

  Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy dot. handlu w niedziele - poinformowała PAP minister w KPRP Małgorzata Paprocka. Zgodnie z nowymi przepisami, jeśli Wigilia przypada na niedzielę, tego dnia będzie obowiązywał zakaz handlu; z kolei dwie poprzedzające ją niedziele będą niedzielami handlowymi. W tym roku niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia.

  REKLAMA

  Książeczki mieszkaniowe PKO: prawie milion Polaków nie wie lub nie potrafi z nich skorzystać. Co zrobić?

  Liczba niespełna 200 tysięcy kredytów hipotecznych, które według nowych szacunków rządu zaciągną Polacy na swoje pierwsze mieszkanie wykorzystując Bezpieczny Kredyt 2% blednie przy blisko milionie książeczek mieszkaniowych PKO, z których Polacy wciąż nie zrobili użytku.

  Więcej ekspertów obsługujących infolinię Rzecznika Finansowego. Jakie porady można uzyskać?

  "Z dniem 1 grudnia 2023 r. Rzecznik Finansowy wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, zwiększył liczbę konsultantów udzielających telefonicznych porad prawnych dla klientów podmiotów rynku ubezpieczeniowo – emerytalnego" - czytamy w komunikacie rzecznika.

  Abonament RTV do likwidacji. "Budżet państwa powinien być podstawą finansowania mediów publicznych"

  czy abonament RTV powinien ulec likwidacji? "Abonament RTV jest nie do uratowania. Oczekiwania społeczne i praktyka ostatnich lat spowodowały, że ten abonament nie będzie czy nie powinien być podstawową formą finansowania mediów publicznych" - powiedział członek Rady Mediów Narodowych Robert Kwiatkowski.

  Wypadek na śliskim chodniku – czy należy się odszkodowanie?

  Wypadek na chodniku. Ostatnie zimy pokazały nam, że zwyczajne chodzenie po ulicy może być sportem ekstremalnym. Pojawiająca się znienacka gołoledź zamienia ulice, ścieżki, schody w lodowisko. Tzw. „szklanka”  jest szalenie niebezpieczna, na jezdniach zmniejsza przyczepność kół, a na chodnikach utrudnia pieszym przemieszczanie się. Wtedy o wypadek nietrudno. Gdy kończy się to na niegroźnym potłuczeniu, zazwyczaj nie robimy z tego wielkiej sprawy, bywa jednak, że następstwem upadku będzie złamanie czy inny poważny uszczerbek na zdrowiu. Kto wtedy za to odpowiada i czy należy nam się odszkodowanie?

  REKLAMA

  Dla kogo emerytury pomostowe? Co się zmienia od 2024 roku? Czym jest praca w trudnych warunkach? Jacy płatnicy składają ZUS ZSWA?

  Od 1 stycznia 2024 r. wejdą w życie przepisy, które zmienią ustawę o emeryturach pomostowych. Przyszli emeryci nie będą musieli udowodniać rozpoczęcia pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 31 grudnia 1998 r., a wykonywanie takiej pracy mogli (będą mogli) zacząć po 31 grudnia 2008 r. Dzięki temu prawo do emerytury pomostowej będą nabywały kolejne roczniki. Czym jest praca w trudnych warunkach? Jacy płatnicy składają ZUS ZSWA?

  Zima 2023/2024 się rozkręca. Nie chcesz być chory na święta, sprawdź jakie masz prawa. Pracodawca może zapłacić 30 000 zł kary

  Upalne lato i mroźna zima to okresy, w których pracodawców obciążają dodatkowe obowiązki. To oni muszą zadbać o utrzymanie w miejscu pracy temperatury optymalnej do rodzaju wykonywanej pracy.

  REKLAMA