reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Darowizny > Podatek od darowizn > Od nieujawnionej darowizny jest 20% podatku

Od nieujawnionej darowizny jest 20% podatku

Podatnik, który powoła się przed urzędem skarbowym na darowiznę- jako źródło finansowania - będzie musiał zapłacić podatek od darowizny w wysokości 20%.


Kontrola urzędu skarbowego

Urząd skarbowy może skontrolować podatnika. Czasami wynika to z wyrywkowej kontroli, czasem z doniesienia osoby (nie)życzliwej. Zainteresowanie urzędu może dotyczyć dużych inwestycj - jak np. zakup mieszkania , czy budowa domu. Może wówczas domagać się udowodnienia źródeł finansowania takiej inwestycji.

Finansowanie z darowizny

Podatnicy często powołują się na darowiznę otrzymaną od osób najbliższych często licząc na to, że obowiązek podatkowy (podatku od spadków i darowizn) już się przedawnił. Otóż nic bardziej błędnego. Jeśli podatek od darowizny nie został zapłacony, a obdarowany powołał się na darowiznę przed urzędem skarbowym- dopiero w tym momencie powstaje obowiązek podatkowy- i to zdecydowanie wyższy.

Zobacz: Odpowiedzialność obdarowanego za niedostatek darczyńcy

Kara za utajenie darowizny.

Przepis, który przesuwa datę powstania obowiązku podatkowego, na dzień powołania się na otrzymanie darowizny, powoduje że w zasadzie się on nie przedawnia. Jednak odwleczenie zapłaty podatku w czasie, jest nieopłacalne

Podatek od zatajonej darowizny wynosi 20 % jej wartości

Czy opłaca się więc powoływać na darowiznę ?

Otóż wbrew pozorom tak. Bardziej opłaca się być objętym "karnymi" przepisami ustawy o podatku od spadków i darowizn niż analogicznymi przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Urząd skarbowy pobiera bowiem od dochodów z nie ujawnionych źródeł przychodów, lub nie znajdujących okrycia w ujawnionych źródłach podatek w wysokości 75% dochodu.

Zobacz serwis: Podatek od darowizn

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podatek od zatajonej darowizny wynosi 20 % jej wartości
Podatek od zatajonej darowizny wynosi 20 % jej wartości

CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama