reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Darowizny > Słownik > Ulga mieszkaniowa w podatku od spadku i darowizn

Ulga mieszkaniowa w podatku od spadku i darowizn

Nabycie majątku na podstawie darowizny co do zasady podlega opodatkowaniu. W pewnych przypadkach możliwe jest odstąpienie od opodatkowania darowizny.

Ustawodawca umożliwia nieobciążanie podatkiem od spadków i darowizn nabycia budynku lub lokalu mieszkalnego w drodze spadku lub darowizny, jeżeli nabywcami są osoby najbliższe spadkodawcy lub darczyńcy.

Ulga mieszkaniowa jest przyznawana ze względu na ochronę podstawowych interesów majątkowych rodziny, jak również służy zmniejszeniu kosztów związanych z zaspokajaniem potrzeb mieszkaniowych społeczeństwa.

Przy umowie darowizny z ulgi mieszkaniowej mogą skorzystać osoby najbliższe, które znajdują się w pierwszej grupie podatkowej. Do tej grupy zalicza się małżonka, zstępnych, wstępnych, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów. Pozostałe grupy podatkowe korzystają z ulgi tylko przy spadkach – nie są zwolnieni z podatku przy darowiźnie.

Wysokość ulgi jest ograniczona. Ulga przysługuje do równowartości 110 mkw. powierzchni użytkowej budynku lub lokalu mieszkalnego. Jeżeli nabyty budynek lub lokal ma większą powierzchnię np. 130 mkw. to obdarowany będzie musiał zapłacić podatek od powierzchni przekraczającej 110 mkw. W naszym przypadku obdarowany będzie musiał zapłacić podatek od 20 mkw.

Ulga mieszkaniowa przysługuje z mocy prawa. Oznacza to, że prawo do ulgi powstaje wraz ze spełnieniem warunków określonych przez prawo.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Kubicz

Doradca podatkowy, Partner Kancelarii LTCA odpowiedzialny za Dział Cen Transferowych i Compliance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama