| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Darowizny > Słownik > Ulga mieszkaniowa w podatku od spadku i darowizn

Ulga mieszkaniowa w podatku od spadku i darowizn

Nabycie majątku na podstawie darowizny co do zasady podlega opodatkowaniu. W pewnych przypadkach możliwe jest odstąpienie od opodatkowania darowizny.

Ustawodawca umożliwia nieobciążanie podatkiem od spadków i darowizn nabycia budynku lub lokalu mieszkalnego w drodze spadku lub darowizny, jeżeli nabywcami są osoby najbliższe spadkodawcy lub darczyńcy.

Ulga mieszkaniowa jest przyznawana ze względu na ochronę podstawowych interesów majątkowych rodziny, jak również służy zmniejszeniu kosztów związanych z zaspokajaniem potrzeb mieszkaniowych społeczeństwa.

Przy umowie darowizny z ulgi mieszkaniowej mogą skorzystać osoby najbliższe, które znajdują się w pierwszej grupie podatkowej. Do tej grupy zalicza się małżonka, zstępnych, wstępnych, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów. Pozostałe grupy podatkowe korzystają z ulgi tylko przy spadkach – nie są zwolnieni z podatku przy darowiźnie.

Wysokość ulgi jest ograniczona. Ulga przysługuje do równowartości 110 mkw. powierzchni użytkowej budynku lub lokalu mieszkalnego. Jeżeli nabyty budynek lub lokal ma większą powierzchnię np. 130 mkw. to obdarowany będzie musiał zapłacić podatek od powierzchni przekraczającej 110 mkw. W naszym przypadku obdarowany będzie musiał zapłacić podatek od 20 mkw.

Ulga mieszkaniowa przysługuje z mocy prawa. Oznacza to, że prawo do ulgi powstaje wraz ze spełnieniem warunków określonych przez prawo.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Paszek

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »