reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Fundusz alimentacyjny > Świadczenia z funduszu alimentacyjnego w okresie 2019/2020 w 3 krokach

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego w okresie 2019/2020 w 3 krokach

Pierwsze wnioski o świadczenia z funduszu alimentacyjnego na okres 2019/2020 będzie można składać już w lipcu 2019 r. Podpowiadamy, komu przysługuje świadczenie, ile wynosi i jak ubiegać się o nie krok po kroku.

Krok 1: sprawdź czy spełniasz warunki do otrzymania świadczenia

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują w wysokości bieżąco ustalonych alimentów, jednakże nie wyższej niż 500 zł.

Polecamy: Alimenty. Jak szybko dostać pieniądze na dziecko

Praktyczny przewodnik po zmianach w VAT. Sprawdź!

Może je otrzymać osoba uprawniona do alimentów od rodzica na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd, jeżeli egzekucja okazała się bezskuteczna.

Bezskuteczna egzekucja to taka, w wyniku której w okresie ostatnich dwóch miesięcy nie wyegzekwowano pełnej należności z tytułu zaległych i bieżących zobowiązań alimentacyjnych. Za bezskuteczną egzekucję uważa się również niemożność wszczęcia lub prowadzenia egzekucji alimentów przeciwko dłużnikowi alimentacyjnemu przebywającemu poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności z powodu:

a) braku podstawy prawnej do podjęcia czynności zmierzających do wykonania tytułu wykonawczego w miejscu zamieszkania dłużnika,

b) braku możliwości wskazania przez osobę uprawnioną miejsca zamieszkania dłużnika alimentacyjnego za granicą.

Świadczenia z FA przysługują bezterminowo w przypadku posiadania orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności. W pozostałych sytuacjach – do ukończenia przez osobę uprawnioną 18. roku życia lub 25. roku życia, gdy uczy się w szkole lub szkole wyższej.

Kolejnym istotnym warunkiem do otrzymania świadczeń jest spełnianie kryterium dochodowego.

W okresie świadczeniowym trwającym od 1 października 2019 r. do 30 września 2020 r. dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie powinien przekroczyć kwoty 800 zł.

Świadczenia nie przysługują, jeżeli osoba uprawniona:

- została umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie lub w pieczy zastępczej;

- zawarła związek małżeński.

Krok 2: skompletuj potrzebne dokumenty

Poza wnioskiem potrzebne będą również zaświadczenia lub oświadczenia, dokumentujące m.in. wysokość dochodu, uczęszczanie do szkoły czy bezskuteczność egzekucji. Są nimi w szczególności:

  • zaświadczenie lub oświadczenie o dochodach w przypadku dochodów innych niż podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych;
  • zaświadczenie organu prowadzącego postępowanie egzekucyjne albo oświadczenie stwierdzające bezskuteczność egzekucji,
  • odpis podlegającego wykonaniu orzeczenia sądu zasądzającego alimenty, odpis postanowienia sądu o zabezpieczeniu powództwa o alimenty, odpis protokołu zawierającego treść ugody sądowej lub ugody zawartej przed mediatorem,
  • orzeczenie sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dla osoby uprawnionej,
  • oświadczenie o uczęszczaniu osoby uprawnionej do szkoły lub szkoły wyższej,
  • informacje właściwego sądu lub właściwej instytucji o podjęciu przez osobę uprawnioną czynności związanych z wykonaniem tytułu wykonawczego za granicą albo o niepodjęciu tych czynności, w szczególności w związku brakiem podstawy prawnej do ich podjęcia lub brakiem możliwości wskazania przez osobę uprawnioną miejsca zamieszkania dłużnika alimentacyjnego za granicą,
  • dokumenty potwierdzające utratę lub uzyskanie dochodu;
  • inne dokumenty potwierdzające spełnianie warunków do przyznania lub ustalenia wysokości świadczenia z funduszu alimentacyjnego będącego przedmiotem wniosku.
reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

SaldeoSMART

SaldeoSMART to ewolucja w księgowości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama