reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Fundusz alimentacyjny > Świadczenia z funduszu alimentacyjnego w okresie 2019/2020 w 3 krokach

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego w okresie 2019/2020 w 3 krokach

Pierwsze wnioski o świadczenia z funduszu alimentacyjnego na okres 2019/2020 będzie można składać już w lipcu 2019 r. Podpowiadamy, komu przysługuje świadczenie, ile wynosi i jak ubiegać się o nie krok po kroku.

Krok 1: sprawdź czy spełniasz warunki do otrzymania świadczenia

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują w wysokości bieżąco ustalonych alimentów, jednakże nie wyższej niż 500 zł.

Polecamy: Alimenty. Jak szybko dostać pieniądze na dziecko

Praktyczny przewodnik po zmianach w VAT. Sprawdź!

Może je otrzymać osoba uprawniona do alimentów od rodzica na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd, jeżeli egzekucja okazała się bezskuteczna.

Bezskuteczna egzekucja to taka, w wyniku której w okresie ostatnich dwóch miesięcy nie wyegzekwowano pełnej należności z tytułu zaległych i bieżących zobowiązań alimentacyjnych. Za bezskuteczną egzekucję uważa się również niemożność wszczęcia lub prowadzenia egzekucji alimentów przeciwko dłużnikowi alimentacyjnemu przebywającemu poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności z powodu:

a) braku podstawy prawnej do podjęcia czynności zmierzających do wykonania tytułu wykonawczego w miejscu zamieszkania dłużnika,

b) braku możliwości wskazania przez osobę uprawnioną miejsca zamieszkania dłużnika alimentacyjnego za granicą.

Świadczenia z FA przysługują bezterminowo w przypadku posiadania orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności. W pozostałych sytuacjach – do ukończenia przez osobę uprawnioną 18. roku życia lub 25. roku życia, gdy uczy się w szkole lub szkole wyższej.

Kolejnym istotnym warunkiem do otrzymania świadczeń jest spełnianie kryterium dochodowego.

W okresie świadczeniowym trwającym od 1 października 2019 r. do 30 września 2020 r. dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie powinien przekroczyć kwoty 800 zł.

Świadczenia nie przysługują, jeżeli osoba uprawniona:

- została umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie lub w pieczy zastępczej;

- zawarła związek małżeński.

Krok 2: skompletuj potrzebne dokumenty

Poza wnioskiem potrzebne będą również zaświadczenia lub oświadczenia, dokumentujące m.in. wysokość dochodu, uczęszczanie do szkoły czy bezskuteczność egzekucji. Są nimi w szczególności:

  • zaświadczenie lub oświadczenie o dochodach w przypadku dochodów innych niż podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych;
  • zaświadczenie organu prowadzącego postępowanie egzekucyjne albo oświadczenie stwierdzające bezskuteczność egzekucji,
  • odpis podlegającego wykonaniu orzeczenia sądu zasądzającego alimenty, odpis postanowienia sądu o zabezpieczeniu powództwa o alimenty, odpis protokołu zawierającego treść ugody sądowej lub ugody zawartej przed mediatorem,
  • orzeczenie sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dla osoby uprawnionej,
  • oświadczenie o uczęszczaniu osoby uprawnionej do szkoły lub szkoły wyższej,
  • informacje właściwego sądu lub właściwej instytucji o podjęciu przez osobę uprawnioną czynności związanych z wykonaniem tytułu wykonawczego za granicą albo o niepodjęciu tych czynności, w szczególności w związku brakiem podstawy prawnej do ich podjęcia lub brakiem możliwości wskazania przez osobę uprawnioną miejsca zamieszkania dłużnika alimentacyjnego za granicą,
  • dokumenty potwierdzające utratę lub uzyskanie dochodu;
  • inne dokumenty potwierdzające spełnianie warunków do przyznania lub ustalenia wysokości świadczenia z funduszu alimentacyjnego będącego przedmiotem wniosku.
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Siwka

Maciej Siwka jest adwokatem, partnerem zarządzającym w Kancelarii Achtelik Siwka i Wspólnicy Adwokaci i Radcy Prawni sp. p. z siedzibą w Katowicach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama