reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Becikowe > Becikowe od 2013 r. - krok po kroku

Becikowe od 2013 r. - krok po kroku

Od 2013 r. becikowe można uzyskać przy spełnieniu kryterium dochodowego. Podpowiadamy jak krok po kroku ubiegać się o świadczenie na nowych zasadach.

Pamiętajmy, iż samodzielne obliczanie dochodu utraconego i uzyskanego może sprawić nam wiele trudności.

Dla uzyskania becikowego brany jest pod uwagę dochód rodziny w przeliczeniu na osobę. Dochodem rodziny jest suma dochodów członków rodziny.

Zadaj pytanie: Forum

Wniosek

Na złożenie wniosku o wypłatę becikowego mamy 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka.

Niekiedy osoby składające wniosek pytają o to, ile osób należy wpisać jako członków rodziny. „Bo przecież mamy dziecko, ale to dziecko nie osiągało żadnych dochodów” - tłumaczą. To bez znaczenia. We wniosku wpisujemy aktualną na dzień jego składania liczbę członków rodziny. Jeżeli w skład rodziny wchodzi tata dziecka, mama i dziecko, na które przysługuje nam świadczenie, to tyle osób należy wskazać w formularzu.

Może zdarzyć się również sytuacja odwrotna, kiedy w dniu składania wniosku zabraknie osoby, która jako członek rodziny osiągała dochód w okresie, z którego brany jest pod uwagę dochód. Takim przypadkiem może być na przykład śmierć któregoś z rodziców czy usamodzielnienia się dziecka. Co wtedy? Tak samo jak w poprzednim przypadku wskazujemy we wniosku tylko „istniejących” w dniu jego składania członków rodziny.  Najlepiej zilustruje to prosty przykład:

Pani Karolina składa wniosek o becikowe w lutym 2013 r. Ma do niego dołączyć zaświadczenie o dochodach z 2011 r. W 2011 r. żył jeszcze jej mąż – ojciec dziecka, który zmarł przed narodzinami pociechy. Mąż osiągał dochody, dlatego Pani Karolina zastanawia się czy ma je uwzględnić we wniosku o becikowe.  W tej sytuacji Pani Karolina nie powinna wskazywać swojego zmarłego męża ani w ilości członków rodziny, ani w zaświadczeniu o dochodach.

Pogląd taki należy wyprowadzić z orzecznictwa NSA. Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 29 lutego 2012 r. (II SA Go 36/12) stwierdził, iż dochód rodziny jest dochodem członków tej rodziny, którzy zostali wskazani we wniosku o przyznanie świadczenia. „Ustalając dochód rodziny, należy brać pod uwagę dochody osób zadeklarowanych jako członkowie rodziny wnioskodawcy. Jednakże określając dochód rodziny, w której doszło, w okresie poprzedzającym złożenie wniosku o przyznanie świadczenia na nowy okres zasiłkowy, na przykład do usamodzielnienia się jednego dziecka, które nie tworzy już wraz z wnioskodawcą wspólnego gospodarstwa, należności z tytułu świadczeń alimentacyjnych przyznanych temu dziecku nie należy uwzględniać, ustalając wysokość dochodu rodziny”.

Mówiąc o członkach rodziny, których dochód będzie brany pod uwagę przy przyznaniu świadczenia mamy na myśli: małżonków, rodziców dzieci, opiekuna faktycznego dziecka oraz pozostające na utrzymaniu dzieci w wieku do ukończenia 25. roku życia, a także dziecko, które ukończyło 25. rok życia legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli w związku z tą niepełnosprawnością rodzinie przysługuje świadczenie pielęgnacyjne.

Do członków rodziny nie zalicza się dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego, dziecka pozostającego w związku małżeńskim, a także pełnoletniego dziecka posiadającego własne dziecko.

Polecamy serwis: Dziecko i prawo

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Becikowe 2013./ Fot. Fotolia
Becikowe 2013./ Fot. Fotolia

Przedsiębiorca i pracodawca w kryzysie – komplet e-booków79.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Niebudek

Adwokat i Doradca podatkowy, Parter Zarządzający Kancelarii LTCA Zarzycki Niebudek

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama