Kategorie

Wysokość wyprawki szkolnej 2014/2015

Wysokość wyprawki szkolnej 2014/2015/ fot. Fotolia
Wysokość wyprawki szkolnej 2014/2015/ fot. Fotolia
Wysokość wyprawki szkolnej 2014/2015 określona została przez Radę Ministrów w uchwale z dnia 29 lipca 2014 r. W roku szkolnym 2014/2015 wysokość dofinansowania w postaci wyprawki szkolnej może wynosić od 175 do 770 zł.

Rada Ministrów w załączniku do uchwały z dnia 29 lipca 2014 r. w sprawie Rządowego programu pomocy uczniom w 2014 r. – „Wyprawka szkolna” określiła maksymalne kwoty dofinansowania przysługującego uczniom na zakup podręczników.

Wyprawka szkolna 2014/2015

Uczniowie upośledzeni umysłowo

Uczniom z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniom z niepełnosprawnościami sprzężonymi (w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym lub znacznym), uczęszczającym do klasy I szkoły podstawowej, którzy nie korzystają z podręcznika do zajęć z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej, zapewnionego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania przysługuje dofinansowanie w maksymalnej wysokości 175 zł.

Uczniowie szkół podstawowych, muzycznych…

Kolejna stawka dofinansowania w postaci wyprawki szkolnej to maksymalnie 225 zł. Przysługuje ona uczniom:

 • szkoły podstawowej (klasy II lub III),
 • ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia (klasy II lub III),
 • niepełnosprawnym, którzy  uczęszczają  do ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia ( klasy II lub III) oraz upośledzonym umysłowo w stopniu umiarkowanym lub znacznym także z niepełnosprawnościami sprzężonymi (w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym lub znacznym), jak również uczniom szkoły podstawowej (klasy IV–VI) lub gimnazjum. Pod warunkiem, że nie korzystają z podręczników do kształcenia specjalnego,
 • upośledzonym umysłowo w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniom z niepełnosprawnościami sprzężonymi (w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym lub znacznym), uczęszczających do szkół ponadgimnazjalnych.

Uczniowie słabowidzący

Uczniom słabowidzącym (także niesłyszącym, słabosłyszącym, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, z niepełnosprawnościami - w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej) uczęszczającym do:

 • gimnazjum,
 • klas I–III ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia,
 • klas I–III ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych lub klas IV–VI,
 • ogólnokształcącej szkoły baletowej,

Jakie świadczenia mogą otrzymać rodzice ucznia

niekorzystającym z podręczników do kształcenia specjalnego dofinansowanie przysługuje w wysokości do 350 zł.
Jeśli zaś korzystają z podręczników do takiego kształcenia, to maksymalna wysokość wyprawki szkolnej wynosi 670 zł. Koszt podręczników do kształcenia ogólnego niebędących podręcznikami do kształcenia specjalnego nie może być wówczas wyższy niż 303,50 zł.

Zasiłek rodzinny 2014

Uczniowie szkół zawodowych

Uczniom III klas szkół zawodowych oraz uczniom zawodówek, którzy są upośledzeni przysługuje wyprawka szkolna – maksymalnie 390 zł.

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych

Wyprawka szkolna w maksymalnej wysokości 445 zł dotyczy uczniów:

 • klasy III szkoły ponadgimnazjalnej: liceum ogólnokształcącego i technikum,
 • klasy VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia,
 • klasy VI ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych,
 • klasy III liceum plastycznego,
 • klasy IX ogólnokształcącej szkoły baletowej,
 • słabowidzących, niesłyszących, słabosłyszących, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, z niepełnosprawnościami, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej, uczęszczających do liceum ogólnokształcącego, klas IV–VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, klas IV–VI ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych, liceum plastycznego, klas VII–IX ogólnokształcącej szkoły baletowej lub technikum.

Uczniowie niesłyszący

Najwyższe dofinansowanie – do 770 zł może przysługiwać uczniom, którzy:

 • są niesłyszący, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, z niepełnosprawnościami, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej,
 • uczęszczają do: klasy II lub III szkoły podstawowej lub klasy II lub III ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia,
 • są upośledzeni umysłowo w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniom z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym lub znacznym, uczęszczających do klas II–VI szkoły podstawowej lub gimnazjum,

i jednocześnie korzystają z podręczników do kształcenia specjalnego. Jeśli korzystają tylko z podręczników do kształcenia ogólnego to koszt kształcenia specjalnego lub materiałów edukacyjnych nie może być wyższy niż 192,50 zł.

Polecamy serwis: Sprawy rodzinne

Podstawa prawna:

Uchwała Rady Ministrów z dnia 29 lipca 2014 r. w sprawie Rządowego programu pomocy uczniom w 2014 r. – „Wyprawka szkolna” .

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 lipca 2014 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników i materiałów dydaktycznych (Dz. U. poz. 1024).

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  20 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

  Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

  Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

  Wydziedziczenie – na czym polega?

  Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

  Alienacja rodzicielska - co robić?

  Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?

  Osoby niepełnosprawne - powstanie nowa ustawa?

  Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami ma umożliwić pełne wdrożenie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

  Stwierdzenie nieważności decyzji (KPA)

  Stwierdzenie nieważności decyzji to instytucja z Kodeksie postępowania administracyjnego, która stanowi wyjątek od zasady trwałości decyzji administracyjnych.

  O ile wzrosną emerytury w 2022 r.?

  O ile wzrosną najniższe emerytury w 2022 r.? Co z rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i rentą rodzinną?

  Zasiłek okresowy w 2022 r.

  Zasiłek okresowy w 2022 r. czeka podwyżka kryteriów dochodowych. Czy wpływa to na wysokość świadczeń?

  Wakacyjny urlop - gdzie i za ile? [BADANIE]

  Ponad 80% Polaków spędziło tegoroczny wakacyjny urlop w kraju. Ile środków przeznaczyliśmy na wyjazdy?

  MS zapowiada zmiany dotyczące samorządu kuratorskiego

  Przepisy mają zostać wyostrzone, aby kuratorzy mieli bardziej szczegółowe określone narzędzia działania.