reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > Zadania powiatu > Dofinansowanie do usług tłumacza języka migowego

Dofinansowanie do usług tłumacza języka migowego

Dofinansowanie do usług tłumacza języka migowego lub tłumacza przewodnika przyznawane jest ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Udzielanie pomocy jest zadaniem powiatu.

Kwota dopłaty nie może być wyższa niż 2% przeciętnego wynagrodzenia za godzinę jej świadczenia.

O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami wynikającymi z ich niepełnosprawności.

Pomoc przyznawana jest przez organy powiatu na wniosek. Należy dołączyć do niego oświadczenie o wysokości dochodów i liczbie osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym.

Zobacz również serwis: Pomoc społeczna

Pismo można złożyć w każdym czasie. W terminie 10 dni od dnia jego złożenia osoba niepełnosprawna zostaje powiadomiona o ewentualnych brakach, które powinny zostać usunięte w ciągu 30 dni. Kompletny wniosek jest rozpatrywany niezwłocznie, nie później niż w terminie siedmiodniowym. O sposobie jego rozpatrzenia wnioskodawca jest informowany w ciągu 10 kolejnych dni.

Tłumacz języka migowego bezpłatnie w urzędzie

Z usług tłumacza języka migowego bezpłatnie mogą korzystać osoby niepełnosprawne podczas załatwiania spraw w urzędzie. Aby skorzystać z usługi, należy na co najmniej 3 dni robocze przed terminem dokonywania czynności w urzędzie zgłosić do urzędu taką potrzebę. Termin ten nie dotyczy sytuacji nagłych. Organy administracji publicznej zapewniają osobom niepełnosprawnym dostęp do świadczenia usług tłumaczy PJM, SJM i SKOGN.

Zobacz również: Pomoc w urzędach dla osób niesłyszących

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 maja 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych;

Ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Rudaś

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama