reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Edukacja > Zerówka czy pierwsza klasa szkoły podstawowej - rodzice mogą wybrać

Zerówka czy pierwsza klasa szkoły podstawowej - rodzice mogą wybrać

Polskie prawo oświaty daje rodzicom wybór. Kiedy ich dziecko rozpoczyna 6 rok życia mogą skierować je na roczne przygotowanie przedszkolne czyli do tzw. zerówki, bądź wysłać je do pierwszej klasy podstawówki.

Jak wynika z informacji prasowych w roku szkolnym 2016/2017 ok. 70 tyś. dzieci rozpoczęło swoją przygodę z edukacją szkolną w wieku 6 lat, zaś ok. 320 tyś. 6-latków zostało wysłanych do zerówki.

Zobacz: Sprawy rodzinne

Zerówka, czyli roczne przygotowanie przedszkolne

Zgodnie z art. 14 wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 3 lata, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat. Wychowanie przedszkolne od 3 do 6 nie jest obowiązkowe (rodzice nie muszą posyłać swoich dzieci do przedszkola, gdy te ukończą 3 lata). Aczkolwiek zgodnie z ustawą obligatoryjne jest odbycie rocznego przygotowania przedszkolnego.

Art. 14 ust. 3 ustawy  o systemie oświaty wskazuje wyraźnie, iż dziecko w wieku 6 lat jest obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu lub w innej formie wychowania przedszkolnego.

Polskie prawo oświaty zakłada, że wychowanie przedszkolne jest realizowane w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz w innych formach wychowania przedszkolnego. Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji narodowej do innych form zaliczane są punkty przedszkolne i zespoły wychowania przedszkolnego.

W przypadku dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wychowaniem przedszkolnym może być objęte dziecko w wieku powyżej 7 lat, nie dłużej jednak niż do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 9 lat. Obowiązek szkolny tych dzieci odracza się na wniosek rodziców. Taki wniosek zgodnie z art. 16a ustawy rodzice kierują do dyrektora publicznej szkoły podstawowej, w obwodzie której dziecko mieszka.

Zobacz: Edukacja

Wcześniejsze przyjęcie dziecka do szkoły podstawowej

W Polsce każdy rodzic może dokonać wyboru i zdecydować, iż jego dziecko rozpocznie edukację szkolną w wieku 6 lat. Zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy, aby formalności stało się zadość należy złożyć w tej sprawie wniosek do dyrektora szkoły podstawowej.

Warunkiem przyjęcia dziecka w wieku 6 lat do pierwszej klasy szkoły podstawowej jest fakt, iż dziecko:

  • korzystało z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym poprzedzającym rok szkolny, w którym ma rozpocząć naukę w szkole podstawowej, albo
  • posiada opinię o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej, wydaną przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną albo niepubliczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną.

Dziecko, które zostało wcześniej przyjęte do szkoły podstawowej, jest zwolnione z obowiązku  odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego.

Decyzję o przyjęciu dziecka do szkoły wydaje dyrektor. Warto wiedzieć, iż przysługuje od niej odwołanie do kuratora oświaty właściwego ze względu na siedzibę szkoły, zaś decyzja kuratora może być zaskarżona do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Polecamy: Dziecko

Postawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. 2016, poz. 1943)
  2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 31 sierpnia 2010 r. w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania (Dz. U. 2012 nr 161, poz. 1080)
reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 29.03.2017

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zerówka czy pierwsza klasa szkoły podstawowej - rodzice mogą wybrać/ fot. Fotolia
Zerówka czy pierwsza klasa szkoły podstawowej - rodzice mogą wybrać/ fot. Fotolia

Prawa i obowiązki dyrektora szkoły. Kompetencje. Zadania. Odwołanie53.40 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Niedzielska

Prawnik ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, trener, mediator ds. pracowniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama