| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Nieletni i prawo > Wywiad środowiskowy o nieletnim - jak jest przeprowadzany?

Wywiad środowiskowy o nieletnim - jak jest przeprowadzany?

Wywiad środowiskowy ma za zadanie dostarczyć sądowi informacji o nieletnim, a w szczególności o warunkach jego życia, wychowania, stanie zdrowia itd. Sąd może zlecić przeprowadzenie wywiadu środowiskowego o nieletnim nie tylko kuratorowi ale także i innym podmiotom.

Postępowanie w sprawach nieletnich jest wszczynane w przypadku, gdy istnieje uzasadnione przypuszczenie, że nieletni wykazuje przejawy demoralizacji albo popełnił czyn karalny. Celem postępowania jest ustalenie, czy istnieją okoliczności świadczące o demoralizacji nieletniego lub czy nieletni popełnił czyn karalny, albo ustalenie, czy zachodzi potrzeba zastosowania wobec nieletniego środków wychowawczych, leczniczych lub środka poprawczego.

W celu ustalenia powyższego sąd rodzinny musi zebrać informacje o nieletnim, który to jest uczestnikiem postępowania. Narzędziem, którym sąd może się posłużyć w celu zdobycia informacji o nieletnim jest m.in. wywiad środowiskowy.

Kto przeprowadza wywiad?

Decyzje o przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego podejmuje sąd rodzinny, który zleca przeprowadzenie wywiadu kuratorowi sądowemu określając jednocześnie zakres i termin jego przeprowadzania. W wyjątkowych przypadkach sąd może zlecić przeprowadzenie wywiadu środowiskowego:

  • przedstawicielom organizacji społecznych, do których zadań statutowych należy oddziaływanie wychowawcze na nieletnich lub wspomaganie procesu ich resocjalizacji, oraz osobom godnym zaufania - jeżeli powierzono im nadzór nad nieletnim;
  • jednostkom Policji, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu nieletniego - jeżeli zachodzi potrzeba uzyskania informacji niewymagających zastosowania wiedzy psychologicznej i pedagogicznej;
  • opiniodawczym zespołom sądowych specjalistów - jeżeli zachodzi potrzeba wydania opinii o nieletnim;
  • pracownikom pedagogicznym schronisk dla nieletnich lub zakładów poprawczych - jeżeli zachodzi potrzeba wydania opinii o nieletnim lub w celu sprawdzenia zachowania nieletniego oraz warunków wychowawczych i bytowych, w jakich nieletni przebywa poza zakładem poprawczym.

Po otrzymaniu zlecenia od sądu wywiad środowiskowy powinien zostać przeprowadzony w ciągu 14 dni od dnia otrzymania zlecenia, chyba że wyznaczony został inny termin.

Jak wygląda wywiad środowiskowy?

Kurator sądowy lub jeden ze wskazanych podmiotów przeprowadza wywiad środowiskowy w miejscu zamieszkania lub pobytu nieletniego, jego rodziców lub opiekunów. Wywiad środowiskowy może być także przeprowadzony w szkole lub miejscu pracy nieletniego.         

Wywiad przeprowadzany jest w porze dziennej tj. od godziny 7.00 do godziny 21.00. Osoba przeprowadzająca wywiad zobowiązana jest do wylegitymowania się nieletniemu i jego rodzicom/opiekunom i poinformowaniu ich o celu wywiadu.

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wywiad środowiskowy o nieletnim - jak jest przeprowadzany?/ fot. Fotolia
Wywiad środowiskowy o nieletnim - jak jest przeprowadzany?/ fot. Fotolia

Odpowiedzialność członków zarządu spółek kapitałowych79.00 zł

Narzędzia

POLECANE

Artykuł partnerski

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »