reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Nieletni i prawo > Wywiad środowiskowy o nieletnim - jak jest przeprowadzany?

Wywiad środowiskowy o nieletnim - jak jest przeprowadzany?

Wywiad środowiskowy ma za zadanie dostarczyć sądowi informacji o nieletnim, a w szczególności o warunkach jego życia, wychowania, stanie zdrowia itd. Sąd może zlecić przeprowadzenie wywiadu środowiskowego o nieletnim nie tylko kuratorowi ale także i innym podmiotom.

Postępowanie w sprawach nieletnich jest wszczynane w przypadku, gdy istnieje uzasadnione przypuszczenie, że nieletni wykazuje przejawy demoralizacji albo popełnił czyn karalny. Celem postępowania jest ustalenie, czy istnieją okoliczności świadczące o demoralizacji nieletniego lub czy nieletni popełnił czyn karalny, albo ustalenie, czy zachodzi potrzeba zastosowania wobec nieletniego środków wychowawczych, leczniczych lub środka poprawczego.

W celu ustalenia powyższego sąd rodzinny musi zebrać informacje o nieletnim, który to jest uczestnikiem postępowania. Narzędziem, którym sąd może się posłużyć w celu zdobycia informacji o nieletnim jest m.in. wywiad środowiskowy.

Kto przeprowadza wywiad?

Decyzje o przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego podejmuje sąd rodzinny, który zleca przeprowadzenie wywiadu kuratorowi sądowemu określając jednocześnie zakres i termin jego przeprowadzania. W wyjątkowych przypadkach sąd może zlecić przeprowadzenie wywiadu środowiskowego:

  • przedstawicielom organizacji społecznych, do których zadań statutowych należy oddziaływanie wychowawcze na nieletnich lub wspomaganie procesu ich resocjalizacji, oraz osobom godnym zaufania - jeżeli powierzono im nadzór nad nieletnim;
  • jednostkom Policji, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu nieletniego - jeżeli zachodzi potrzeba uzyskania informacji niewymagających zastosowania wiedzy psychologicznej i pedagogicznej;
  • opiniodawczym zespołom sądowych specjalistów - jeżeli zachodzi potrzeba wydania opinii o nieletnim;
  • pracownikom pedagogicznym schronisk dla nieletnich lub zakładów poprawczych - jeżeli zachodzi potrzeba wydania opinii o nieletnim lub w celu sprawdzenia zachowania nieletniego oraz warunków wychowawczych i bytowych, w jakich nieletni przebywa poza zakładem poprawczym.

Po otrzymaniu zlecenia od sądu wywiad środowiskowy powinien zostać przeprowadzony w ciągu 14 dni od dnia otrzymania zlecenia, chyba że wyznaczony został inny termin.

Jak wygląda wywiad środowiskowy?

Kurator sądowy lub jeden ze wskazanych podmiotów przeprowadza wywiad środowiskowy w miejscu zamieszkania lub pobytu nieletniego, jego rodziców lub opiekunów. Wywiad środowiskowy może być także przeprowadzony w szkole lub miejscu pracy nieletniego.         

Wywiad przeprowadzany jest w porze dziennej tj. od godziny 7.00 do godziny 21.00. Osoba przeprowadzająca wywiad zobowiązana jest do wylegitymowania się nieletniemu i jego rodzicom/opiekunom i poinformowaniu ich o celu wywiadu.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wywiad środowiskowy o nieletnim - jak jest przeprowadzany?/ fot. Fotolia
Wywiad środowiskowy o nieletnim - jak jest przeprowadzany?/ fot. Fotolia

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama