| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Praca małoletnich > Jaki urlop przysługuje małoletnim

Jaki urlop przysługuje małoletnim

Pracownik młodociany pracujący na podstawie rzemieślniczej umowy o przygotowanie zawodowe albo na podstawie umowy o pracę o przygotowanie zawodowe ma prawo do wypoczynku, a więc do urlopu wypoczynkowego.

Kodeksowe uregulowanie urlopów wypoczynkowych dla pracowników małoletnich jest bardziej korzystne niż uregulowanie w tym zakresie dla osób dorosłych. Uzasadnione jest to potrzebą ochrony zdrowia oraz rozwoju psychicznego młodocianych.

Wymiar urlopu

Pracownik młodociany prawo do urlopu wypoczynkowego uzyskuje z upływem 6 miesięcy od rozpoczęcia pierwszej pracy w wymiarze 12 dni roboczych.

Z upływem roku pracy młodociany uzyskuje prawo do urlopu w wymiarze 26 dni roboczych.

W sumie, po przepracowaniu 12 miesięcy, urlop młodocianego wynosi 38 dni.

Tak wysoki wymiar urlopu podlega obniżeniu w roku kalendarzowym, w którym pracownik kończy 18 lat. Wtedy jego wymiar urlopu zostaje obniżony do 20 dni roboczych.

Zobacz również serwis: Urlopy pracownicze

Kiedy udzielać urlopu

Młodocianemu uczęszczającemu do szkoły pracodawca powinien udzielić urlopu w okresie ferii szkolnych (zimowych i letnich).

Jest to bezwzględny obowiązek nałożony na pracodawcę, a naruszenie tego przepisu skutkuje odpowiedzialnością wykroczeniową po stronie pracodawcy.

 Pracodawca na wniosek młodocianego pracownika, który nie nabył jeszcze prawa do urlopu może udzielić mu zaliczkowo urlopu w okresie ferii szkolnych.

Wynagrodzenie za urlop

Za czas urlopu wypoczynkowego przysługuje młodocianemu wynagrodzenie albo stosowny ekwiwalent pieniężny w przypadku niemożności wykorzystania urlopu wypoczynkowego w naturze, które należy obliczyć na podobnych zasadach jak na rzecz innych pracowników.

Urlop bezpłatny

Na wniosek młodocianego, ucznia szkoły dla pracujących,  pracodawca jest też obowiązany udzielić w okresie ferii szkolnych urlopu bezpłatnego w wymiarze nie przekraczającym łącznie z urlopem wypoczynkowym 2 miesięcy. Okres urlopu bezpłatnego (inaczej niż w przypadku urlopów bezpłatnych udzielanych na zasadach ogólnych) wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Pracownikowi młodocianemu, który był niezdolny do pracy z powodu choroby w okresie urlopu bezpłatnego, udzielonego nawet na zasadach ogólnych, przysługuje jednak zasiłek chorobowy.

Zobacz również serwis: Praca małoletnich

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Ostrowski

Analityk rynku produktów bankowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »