reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Praca małoletnich > Jaki urlop przysługuje małoletnim

Jaki urlop przysługuje małoletnim

Pracownik młodociany pracujący na podstawie rzemieślniczej umowy o przygotowanie zawodowe albo na podstawie umowy o pracę o przygotowanie zawodowe ma prawo do wypoczynku, a więc do urlopu wypoczynkowego.

Kodeksowe uregulowanie urlopów wypoczynkowych dla pracowników małoletnich jest bardziej korzystne niż uregulowanie w tym zakresie dla osób dorosłych. Uzasadnione jest to potrzebą ochrony zdrowia oraz rozwoju psychicznego młodocianych.

Wymiar urlopu

Pracownik młodociany prawo do urlopu wypoczynkowego uzyskuje z upływem 6 miesięcy od rozpoczęcia pierwszej pracy w wymiarze 12 dni roboczych.

Z upływem roku pracy młodociany uzyskuje prawo do urlopu w wymiarze 26 dni roboczych.

W sumie, po przepracowaniu 12 miesięcy, urlop młodocianego wynosi 38 dni.

Tak wysoki wymiar urlopu podlega obniżeniu w roku kalendarzowym, w którym pracownik kończy 18 lat. Wtedy jego wymiar urlopu zostaje obniżony do 20 dni roboczych.

Zobacz również serwis: Urlopy pracownicze

Kiedy udzielać urlopu

Młodocianemu uczęszczającemu do szkoły pracodawca powinien udzielić urlopu w okresie ferii szkolnych (zimowych i letnich).

Jest to bezwzględny obowiązek nałożony na pracodawcę, a naruszenie tego przepisu skutkuje odpowiedzialnością wykroczeniową po stronie pracodawcy.

 Pracodawca na wniosek młodocianego pracownika, który nie nabył jeszcze prawa do urlopu może udzielić mu zaliczkowo urlopu w okresie ferii szkolnych.

Wynagrodzenie za urlop

Za czas urlopu wypoczynkowego przysługuje młodocianemu wynagrodzenie albo stosowny ekwiwalent pieniężny w przypadku niemożności wykorzystania urlopu wypoczynkowego w naturze, które należy obliczyć na podobnych zasadach jak na rzecz innych pracowników.

Urlop bezpłatny

Na wniosek młodocianego, ucznia szkoły dla pracujących,  pracodawca jest też obowiązany udzielić w okresie ferii szkolnych urlopu bezpłatnego w wymiarze nie przekraczającym łącznie z urlopem wypoczynkowym 2 miesięcy. Okres urlopu bezpłatnego (inaczej niż w przypadku urlopów bezpłatnych udzielanych na zasadach ogólnych) wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Pracownikowi młodocianemu, który był niezdolny do pracy z powodu choroby w okresie urlopu bezpłatnego, udzielonego nawet na zasadach ogólnych, przysługuje jednak zasiłek chorobowy.

Zobacz również serwis: Praca małoletnich

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama