| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Praca małoletnich > Czy umowa młodocianego może zostać rozwiązana przez rodzica?

Czy umowa młodocianego może zostać rozwiązana przez rodzica?

Zatrudnianie osób młodocianych jest uregulowane w dziale dziewiątym Kodeksu pracy. Młodocianym w rozumieniu kodeksu jest osoba, która ukończyła 16 lat, a nie przekroczyła 18 lat. Zabronione jest zatrudnianie osoby, która nie ukończyła 16 lat.

Wolno zatrudniać tylko tych młodocianych, którzy: ukończyli co najmniej gimnazjum,  przedstawią świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca danego rodzaju nie zagraża ich zdrowiu. Wówczas co do zasady nie jest wymagana zgoda przedstawiciela ustawowego, czyli rodzica.

Oczywiście nie oznacza to, że rodzic nie ma wpływu na rozwiązanie stosunku pracy. Za zezwoleniem sądu opiekuńczego przedstawiciel ustawowy może rozwiązać stosunek pracy, gdy ten stosunek pracy sprzeciwia się dobru młodocianego.

Zobacz: Praca wakacyjna: gdzie może pracować dziecko?

Przesłanki

Katalog przesłanek przemawiających za rozwiązaniem stosunku pracy jest katalogiem otwartym. Przykładami okoliczności przemawiających za rozwiązaniem umowy z młodocianym mogą być chociażby: choroba młodocianego, uzależnienia, niedorozwój umysłowy, nie rozwijanie zdolności lub ich utrata etc. Sąd zdecyduje, w jakim trybie nastąpi rozwiązanie umowy. Jeśli nie zostanie wskazany w orzeczeniu termin rozwiązania umowy to wówczas rodzic powinien „uprzedzić” pracodawcę o terminie, z którym umowa być rozwiązana. Oczywiste jest, że młodocianym za wykonywaną pracę przysługiwać będzie stosowne wynagrodzenie, odpowiednio do okresu wykonywanej pracy.

Pracodawca zobowiązany jest wydać młodocianemu świadectwo pracy, w którym powinien zaznaczyć, że tryb rozwiązania umowy nastąpił na podstawie orzeczenia sądu oraz oświadczenia przedstawiciela ustawowego.

Zobacz serwis: Dziecko i prawo

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PRAWNA radca prawny Adam Sobota

Ekspert z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »