reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Przedszkolak > Ustawa żłobkowa

Ustawa żłobkowa

Nowa ustawa żłobkowa wychodzi naprzeciw potrzebom nowoczesnej rodziny. Ma na celu umożliwienie łączenia życia prywatnego (rodzinnego) z pracą zawodową. Jakie zmiany w zasadach funkcjonowania żłobków przewiduje ustawa żłobkowa?

Ustawa z dnia 10 maja 2013 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz. U. poz. 747), zwana ustawą żłobkową, weszła w życie 13 lipca 2013 roku. Przewiduje szereg zmian w zasadach funkcjonowania placówek zajmujących się opieką nad najmłodszymi. Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny zaproponowała m.in. zmianę zasad przyznawania dotacji na utworzenie i prowadzenie żłobka oraz nowe formy zachęty do zatrudniania opiekunów dziennych.

Wskazana ustawa wyróżnia aż cztery formy sprawowania opieki nad dziećmi do lat trzech: żłobek, klub dziecięcy, opiekę opiekuna dziennego oraz opiekę niani. Żłobek to placówka zajmująca się dziećmi w wieku od 20 tygodnia życia do 3 lat. Dzieci mogą przebywać w nim 10 godzin dziennie. Istnieje możliwość, za dodatkową opłatą, przedłużenia tego czasu. Klub dziecięcy natomiast to miejsce, w jakim dzieci, które ukończyły pierwszy rok życia, mogą spędzić nie więcej niż 5 godzin dziennie. Może on być utworzony nawet w mieszkaniu, jeśli tylko choć jedno z pomieszczeń dostosowane zostanie do opieki dziennej i odpoczynku dzieci. Nie ma obowiązku zapewnienia wyżywienia.

Zobacz również: Jak założyć żłobek? - poradnik krok po kroku

Poprzedni stan prawny

W związku z prowadzeniem żłobka lub klubu dziecięcego z budżetu państwa może zostać przyznana dotacja celowa. Jej przeznaczeniem jest utworzenie i prowadzenie instytucji opieki. Dotychczas mogła trafić tylko do gminy, która prowadziła żłobek w formie gminnej jednostki budżetowej, tworzonej na mocy uchwały. Opiekun dzienny mógł więc zostać zatrudniony tylko przez gminę i tylko na podstawie umowy zlecenia. Wysokość udzielanej pomocy była ograniczona do 50% poniesionych kosztów. Warto podkreślić, że jeden opiekun może zajmować się maksymalnie ośmiorgiem dzieci, a gdy w grupie jest dziecko niepełnosprawne lub takie, które nie skończyło jeszcze roku, to może ona liczyć pięcioro dzieci.

Nowy stan prawny

Ustawa rozszerza katalog podmiotów uprawnionych do ubiegania się o otrzymanie dotacji celowej. Mogą ją otrzymać także osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Wzrosła również wysokość wypłacanego świadczenia. Pomoc wynosi obecnie do 80% kosztów. Tym samym zmniejszył się wkład własny (do 20% ogólnych kosztów realizacji zadania) wymagany od podmiotu, który ubiega się o środki finansowe z budżetu państwa. Organizacje pozarządowe oraz prywatne podmioty zostały uprawnione do zatrudniania opiekuna dziennego. Te grupy osób uzyskały możliwość ubiegania się o dotację celową finansowaną z budżetu gminy. Ustawa pozwala zatrudnić takiego opiekuna przez osobę, która prowadzi działalność rolniczą. Zrównuje to prawa rolników z prawami innych obywateli.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ustawa żłobkowa podniosła maksymalną wysokość dotacji do 80%. /fot. Fotolia
Ustawa żłobkowa podniosła maksymalną wysokość dotacji do 80%. /fot. Fotolia

CIT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Łukasik

Prawnik, doktorant

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama