Kategorie

Jak założyć żłobek? – poradnik krok po kroku

Aleksandra Pajewska
Żłobek może być działalnością założoną przez osobę prywatną. / fot. Fotolia
Żłobek może być działalnością założoną przez osobę prywatną. / fot. Fotolia
Żłobek to placówka opieki zajmująca się dziećmi od 20 tygodnia do 3 roku życia. Jej założenie i funkcjonowanie uregulowane jest w ustawie o zmianie ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech oraz niektórych innych ustaw (tzw. ustawie żłobkowej). Jakie warunki należy spełnić by założyć żłobek?

Krok pierwszy – katalog podmiotów uprawnionych

Od 13 lipca 2013 roku poszerzony został katalog podmiotów, którym ustawa umożliwia prowadzenie placówki opieki nad dziećmi do lat trzech. Obok gminy, która może prowadzić taką instytucję w formie gminnej jednostki budżetowej, zostały uprawnione także inne podmioty. Również osoby fizyczne, prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej mogą założyć taką placówkę. Żłobek może być więc działalnością prowadzoną przez osobę prywatną.

Krok drugi – warunki lokalowe

Dla prowadzenia instytucji opieki nad dziećmi do lat trzech trzeba spełnić wymagane warunki. Należy dysponować odpowiednim lokalem, składającym się z co najmniej dwóch pomieszczeń. Jednym przystosowanym do zabawy i spożywania posiłków, drugim odpowiednim do odpoczynku.

Zobacz również: Rejestracja żłobka i klubu dziecięcego

Krok trzeci – działalność gospodarcza

Ważnym etapem jest otworzenie własnej działalności gospodarczej. W tym celu należy wypełnić odpowiedni formularz, w polu „rodzaj prowadzonej działalności” wpisać należy „opieka nad dziećmi”. Druk, uzupełniony o wniosek o nadanie nr NIP i REGON, składa się w urzędzie gminy.

Krok czwarty – kadra

Jeden opiekun może zajmować się maksymalnie ośmiorgiem dzieci. Jednakże w sytuacji gdy dziecko jest niepełnosprawne lub nie ukończyło roku, jeden opiekun przypada na pięcioro dzieci. Osoba ta musi posiadać odpowiednie kwalifikacje: pielęgniarki, położnej, opiekunki dziecięcej, nauczyciela wychowania przedszkolnego, nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej lub pedagoga opiekuńczo-wychowawczego albo być osobą o wykształceniu średnim ale legitymującą się co najmniej dwuletnim doświadczeniem lub zakończonym 280-godzinnym szkoleniem. Zostaje również poddana badaniom sanitarno-epidemiologicznym zgodnie z odrębnymi przepisami w tym zakresie.

Krok czwarty – rejestr

Placówka musi zostać wpisana do prowadzonego przez gminę, rejestru żłobków i klubów dziecięcych. Pisemny wniosek o wpis do rejestru jest odpłatny. Wysokość opłaty ustala corocznie gmina w drodze uchwały. Oplata nie może jednak przekraczać 50% minimalnego miesięcznego wynagrodzenia za pracę. Należy także opracować statut i regulamin placówki, które określą podstawowe zasady jej funkcjonowania.

Krok piąty – dotacja

Podmioty uprawnione do prowadzenia tego typu placówki mogą ubiegać się o pomoc finansową ze strony budżetu państwa. Dotacja celowa może wynosić aż 80% kosztów realizacji zadania. Tym samym ograniczony został wkład własny (do 20%) podmiotu podejmującego się prowadzenia takiej działalności. Jest przyznawana w celu założenia i prowadzenia omawianej instytucji. Podmioty prywatne mogą także ubiegać się o dotację z budżetu gminy, przyznawaną na każde dziecko objęte opieką. Jej zasady określa rada gminy w drodze uchwały. Zgodnie z orzeczeniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 13 października 2011 roku (I SA/Po 613/11) dotacja na prywatny żłobek jest niezależna od tego, czy rodzice dziecka pracują czy nie. Nie może być także uzależniona od faktu rzeczywistego uczestnictwa malucha w zajęciach. Celem ustawy jest bowiem nie tylko pomoc rodzicom już zatrudnionych ale także aktywizacja tych nieposiadających pracy.

Ustawa przewiduje cztery formy sprawowania opieki nad dziećmi do lat trzech: żłobek, klub dziecięcy, opiekę opiekuna dziennego oraz opiekę niani.

Polecamy serwis: Dziecko i prawo

Klub dziecięcy

Klub dziecięcy to druga obok żłobka placówka opieki nad dziećmi do lat trzech. Obejmuje ona jednak dzieci nieco starsze, te, które ukończyły pierwszy rok życia. Podopieczni nie mogą przebywać w niej dłużej niż 5 godzin dziennie. Nie ma obowiązku zapewnienia im wyżywienia. Może ona zostać utworzona nawet w prywatnym mieszkaniu, jeśli jest odpowiednio przystosowane do zabawy, odpoczynku i posiłków dzieci.

Podstawa prawna:

 • ustawa z dnia 10 maja 2013 r. o zmianie ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 747),
 • wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 13 października 2011 roku (I SA/Po 613/11).
Poszerzaj swoją wiedzę z naszym programem >>
INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych
INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  26 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Jak zamówić e-receptę przez Internet?

  Jak zamówić e-receptę przez Internet? Można to zrobić na Internetowym Koncie Pacjenta.

  Co wie o nas Internet?

  Dane osobowe w Internecie rozprzestrzeniają się bardzo szybko. Co wie o nas Internet? Czy dane można wykorzystać przeciwko nam?

  Mój wizerunek - czy to tylko zdjęcie?

  Każdy ma swoje wyobrażenie czym jest wizerunek albo co potocznie uznawane jest za wizerunek.

  Koszty sądowe w elektronicznym postępowaniu upominawczym

  Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych przesądza, że w w elektronicznym postępowaniu upominawczym wydatki ponosi Skarb Państwa.

  Wyprzedaże - jakie prawa ma konsument?

  Letnie wyprzedaże trwają nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Czy konsument może zwrócić towar? Co z reklamacją?

  24 lipca przypada Święto Policji

  24 lipca obchodzone jest Święto Policji. Urząd Statystyczny w Warszawie przygotował najważniejsze dane dla województwa mazowieckiego.

  Rodzinny kapitał opiekuńczy - projekt ustawy

  Projekt ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym został skierowany do konsultacji społecznych. Komu będzie przysługiwało świadczenie?

  ETPCz: o powoływaniu sędziów do Izby Dyscyplinarnej SN

  Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził poważne nieprawidłowości w powoływaniu sędziów do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

  12 tys. zł na dziecko w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego

  12 tys. zł na dziecko to maksymalna kwota nowego świadczenia dla rodziców. Komu będzie przysługiwał rodzinny kapitał opiekuńczy? W jakich częściach?

  Rzecznik Finansowy ostrzega przed oszustwami inwestycyjnymi

  Rzecznik Finansowy apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Jak weryfikować wiarygodność platform?

  Kontakty z dzieckiem a kwarantanna – MS chce zmiany przepisów

  Ministerstwo Sprawiedliwości uznało za zasadny postulat zwolnienia z kwarantanny osób realizujących kontakty z dziećmi poza granicami kraju.

  Overbooking z powodu pandemii?

  Czy pandemia usprawiedliwia overbooking?Jakie prawa przysługują pasażerom linii lotniczych?

  Nowe dowody osobiste w innym terminie - ustawa w Senacie

  Senacka komisja poparła nowelizację, która przesunie termin wdrożenia nowych dowodów osobistych (z odciskami palców).

  Wakacje 2021 - jak spędzamy urlop? [BADANIE]

  W tegoroczne wakacje wspieramy polską branżę turystyczną, chcemy czas spędzać z bliskimi oraz bardziej aktywnie. Tak wynika z badania „Zwyczaje urlopowe Polaków - lato 2021".

  Sankcje za ewentualne niewykonanie wyroku TSUE?

  Komisja Europejska grozi Polsce sankcjami finansowymi za ewentualne niewykonanie wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczącego Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

  Raport KE o stanie praworządności w UE

  Komisja Europejska opublikowała raport o stanie praworządności w Unii Europejskiej.

  Wniosek o 300 plus przez bank

  Wniosek o 300 plus przez bank to jeden ze sposobów, jaki mogą wybrać rodzice, ubiegający się o świadczenie.

  Wzrost liczby zapytań spadkobierców o konta osób zmarłych

  Jak wynika z danych, jakie KIR przesłała do PAP, w tym roku wyraźnie wzrosła liczba zapytań, kierowanych przez osoby fizyczne.

  Technologia rozpoznawania twarzy a RODO

  Technologia rozpoznawania twarzy a RODO. Jakie zasady należy stosować podczas używania technologii rozpoznawania twarzy, aby zapewnić zgodność m.in. z prawem ochrony danych osobowych? Odpowiedź na to pytanie zawierają „Wytyczne dotyczące rozpoznawania twarzy”.

  Jak sprawdzić stan konta w ZUS? [AUDIO]

  Jak sprawdzić stan konta w ZUS? Co zawiera tegoroczna Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego (IOSKU)?

  Telefon z banku z prośbą o dane? Tak mogą działać oszuści

  Oszuści mogą podszywać się pod pracowników banków i próbować wyłudzić dane osobowe. Niemal co 4. Polak deklaruje, iż otrzymał taki telefon.

  Jakie jest główne źródło informacji o zbiórkach charytatywnych?

  Media społecznościowe to główne źródło informacji o aukcjach charytatywnych. Są one kilka razy częściej wskazywane jako źródło takich informacji niż ogólnodostępne portale.

  Czy prawo UE ma pierwszeństwo przed prawem krajowym?

  Prawo UE a prawo krajowe. Najbliższe miesiące mogą być w UE okresem natężenia sporu między instytucjami unijnymi i stolicami państw członkowskich o kwestię tego, czy prawo UE stoi nad prawem krajowym, czy też krajowe ma prymat nad wspólnotowym. Orzecznictwo wielu krajów UE wskazuje na wyższość krajowego porządku konstytucyjnego nad unijnym. KE jest innego zdania.

  Wyrok TSUE o systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów

  Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, iż system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem Unii.

  Ubezpieczenie zdrowotne bezrobotnego w innym państwie [TSUE]

  Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, iż bezrobotni obywatele Unii mają prawo do ubezpieczenia zdrowotnego w innych państwach Wspólnoty.