REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy majątkiem dziecka zarządza kurator

Żaneta Urawska
Kiedy ma miejsce ustanowienie przez sąd opiekuńczy kuratora do zarządu majątkiem dziecka?
Kiedy ma miejsce ustanowienie przez sąd opiekuńczy kuratora do zarządu majątkiem dziecka?

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli dobro dziecka pozostającego pod opieką tego wymaga, sąd opiekuńczy wydaje niezbędne zarządzenia dla ochrony jego osoby lub majątku aż do czasu objęcia opieki przez opiekuna; w szczególności sąd opiekuńczy może ustanowić w tym celu kuratora.

Na czym polega zarząd

Zarząd majątkiem obejmuje zarówno czynności faktyczne, jak i prawne a wiec również reprezentowanie w sprawach dotyczących tym majątkiem.

REKLAMA

Przyczyny ustanowienia kuratora

Sytuacja ta może wynikać z różnych okoliczności, np. opiekun nie może objąć natychmiast opieki ze względu na swoją chorobę, z uwagi na konieczność uregulowania swoich istotnych spraw życiowych bądź nie chce objąć natychmiast opieki. Sąd zawsze będzie brał w ochronę małoletniego, nakazując wydanie stosownych zarządzeń w celu ochrony jego osoby i majątku.

Sąd ustanawiając kuratora dla małoletniego określa zakres kompetencji kuratora, sprowadzający się zazwyczaj do określonych czynności.

Ustanowienie przez sąd opiekuńczy kuratora do zarządu majątkiem dziecka ma miejsce wówczas, gdy w umowie darowizny albo w testamencie na rzecz takiej osoby darczyńca lub spadkodawca zastrzegł, że przedmioty przypadające tej osobie nie będą objęte zarządem sprawowanym odpowiednio przez rodziców. Jeżeli sam darczyńca nie wyznaczył zarządcy w tym celu, to wówczas sąd opiekuńczy ustanawia odpowiedniego kuratora, który będzie wykonywała czynności związane z zarządem (art. 102 KRO). Podział zarządu polegający na tym, że zarządca lub kurator zarządzają jedynie wyłączonym majątkiem dziecka, a rodzice - pozostałym majątkiem, nie wyklucza współpracy między nimi, pożądanej nawet ze względu na dobro dziecka.

Zobacz też: Czy rodzice są rozliczani z zarządu majątkiem dziecka

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dotyczy to tylko tego majątku, który dziecko otrzymało w formie darowizny, testamentu, w tym też tytułem zapisu.

Sąd może ustanowić kuratora w celu sprawowania zarządu majątkiem dziecka jest również środkiem ograniczenia władzy rodzicielskiej ze względu na niewłaściwe wykonywanie przez rodziców zarządu majątkiem dziecka (art. 109 § 3 KRO). Zagrożenie dobra dziecka może bowiem wynikać, między innymi, z niewłaściwego wykonywania zarządu jego majątkiem. To samo dotyczy niewłaściwego sprawowania opieki lub wadliwego wykonywania przez opiekuna zarządu majątkiem podopiecznego.

Wniosek o ustanowienie kuratora do zarządu majątkiem dziecka

Wniosek o ustanowienie kuratora do zarządu majątkiem dziecka należy wnieść do sądu rejonowego wydział rodzinny i nieletnich, w którego okręgu dziecko mieszka, a w braku miejsca zamieszkania do sądu miejsca jego pobytu. 

Zobacz też serwis: Sprawy rodzinne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czternaste emerytury 2024. Nadchodzą ważne decyzje rządu

Czternaste emerytury w 2024 roku. Rząd musi zdecydować w sprawie rozporządzenia dotyczącego miesiąca wypłaty czternastej emerytury. Ma też możliwość wydania rozporządzenia, które określiłoby wyższą kwotę czternastej emerytury.

Ustawa o ochronie sygnalistów przyjęta przez Sejm. Najważniejsze zmiany

W dniu 23 maja 2024 r. Sejm przyjął długo oczekiwaną ustawę o ochronie sygnalistów. Główne założenia ustawy nie zmieniły się od ostatniego projektu zaprezentowanego przez Radę Ministrów. Niemniej posłowie zdecydowali się na wprowadzenie kilku poprawek, w tym te najważniejsze dotyczące grup kapitałowych.

Podwyżka ryczałtu na przejazdy. Od 1 czerwca 2024 r. będzie to 889,40 zł. Sprawdź dla kogo i jak uzyskać wyższą kwotę

889,40 zł – tyle od 1 czerwca 2024 r. będzie wynosił ryczałt za przejazdy, których koszt może być finansowany w ramach bonu stażowego.

Lato w mieście: lista zakwalifikowanych

Od 14 do 26 maja do północy trwały zapisy na tegoroczną edycję warszawskiej akcji "Lata w Mieście". Kiedy listy zakwalifikowanych? 

REKLAMA

Redaktor Infor.pl i Dziennik.pl płynie dla psów ze schroniska. Co to za akcja?

Piotr Nowak, prowadzący codzienny Przegląd Prasy i portali na Infor.pl nie jest obojętny na los zwierząt. Aby zwrócić uwagę na potrzeby zwierzaków ze schroniska w Sosnowicach przepłynie dystans 5 km wpław. Zdradzamy szczegóły akcji. 

Od 2025 r. renta socjalna ma zwiększyć się o dodatek, tak aby łączna suma świadczeń była równa minimalnemu wynagrodzeniu za pracę ustalonemu na dzień 31 grudnia 2024 r. Dla kogo dodatek?

Od 2025 roku renta socjalna zwiększy się o dodatek, w ten sposób, aby łączna suma świadczeń była równa minimalnemu wynagrodzeniu za pracę ustalonemu na dzień 31 grudnia 2024 roku. Dla kogo dodatek do renty socjalnej? Od kiedy?

2222,60 zł, czyli o 227,50 zł więcej będzie wynosiło to świadczenie. Od 1 czerwca, dla osób przed 30 rokiem życia.

Od 1 czerwca 2024 r. osoby przed 30 rokiem życia będą mogły liczyć na większe wsparcie. 2222,60 zł, czyli o 227,50 zł więcej niż do końca maja 2024 r. będzie wynosił bon stażowy, do którego mają pierwszeństwo.

Od 1 czerwca 2024 r. o ponad 200 zł wzrosną stawki premii stażowych

W Monitorze Polskim ukazało się obwieszczenie w sprawie wysokości kwot premii i kosztów przejazdu. Od 1 czerwca wzrosną stawki premii stażowych wypłacanych przez starostów w związku z promocją zatrudnienia bezrobotnych do 30 roku życia i kwoty ryczałtu z tytułu kosztów przejazdu. Ile dokładnie?

REKLAMA

Osoby ze szczególnymi potrzebami będą miały szerszy dostęp do produktów takich jak m.in: komputery, czytniki książek czy telefony komórkowe. Prezydent podpisał ustawę

Osoby ze szczególnymi potrzebami będą miały szerszy dostęp do produktów takich jak m.in: komputery, czytniki książek czy telefony komórkowe. Prezydent podpisał ustawę, która wdraża dyrektywę UE dotyczącą wymogów dostępności produktów i usług.

Obchody urodzin Hitlera. Ruszyła rozprawa odwoławcza

W poniedziałek, w Sądzie Okręgowym w Rybniku, rozpoczęła się odwoławcza rozprawa dotycząca obchodów urodzin Adolfa Hitlera, które miały miejsce w Wodzisławiu Śląskim w 2017 roku. Wcześniej, sześciu uczestników tego zgromadzenia zostało skazanych na zawieszone kary więzienia przez sąd rejonowy w Wodzisławiu.

REKLAMA