REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rząd wprowadzi dodatkową waloryzację. To nie to samo co druga waloryzacja emerytur. Wiesz, czym się różnią?

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
W 2024 r. nie będzie drugiej waloryzacji emerytur i rent. Rząd wpisał do przepisów coś innego niż waloryzacja
W 2024 r. nie będzie drugiej waloryzacji emerytur i rent. Rząd wpisał do przepisów coś innego niż waloryzacja
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli inflacja przekroczy 5%, to waloryzacja jaką otrzymają  emeryci i renciści, nie będzie drugą waloryzacją w 2024 r. Będzie dodatkową waloryzacją. Czym to się różni? Waloryzacja trwale zmienia podstawę dla kolejnych waloryzacji - przechodzi na kolejny rok (tu z 2024 r. na 2025 r.). Dodatkowa waloryzacja nie ma tej cechy - dodatkowa waloryzacja nie przechodzi z 2024 r. na 2025 r. 

Rząd wpisał do przepisów nie drugą waloryzację, a dodatkową waloryzację. 

REKLAMA

REKLAMA

Przykład dla: 1) dodatkowej waloryzacji 100 zł od września 2024 r. i 2) rocznej za 2024 r. 150 zł w marcu 2025 r. (kwoty przykładowe)

Waloryzacja dodatkowa podnosi emeryturę we wrześniu 2024 r. o 100 zł. Podwyższa 100 zł emeryturę za okres wrzesień 2024 r. - luty 2025 r. W marcu 2025 r. jest całościowa waloryzacja za 2024 r. Wynosi  (za cały 2024 r. 150 zł). I teraz uwaga! Odejmujemy od 150 zł kwotę 100 zł z września 2024 r. Do emerytury od marca 2025 r. dodajemy co miesiąc 50 zł.  

Czym się różni dodatkowa waloryzacja od drugiej waloryzacji?

Dodatkowa waloryzacja, to to tylko przyspieszenie waloryzacji z marca 2025 r. i rozpoczęcie jej już we wrześniu 2024 r. Ale potem kwota waloryzacji dodana do emerytury we wrześniu 2024 r., pomniejszy kwotę waloryzacji z marca 2025 r. 

REKLAMA

Jest to logiczne, że skoro uwzględniono w waloryzacji emerytury inflację z I półrocza 2024 r., to trzeba to "odjąć" od waloryzacji w marcu 2025 r. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ale emeryci i renciści zrozumieli coś innego z obietnic wyborczych - liczyli na to, że jeżeli we wrześniu 2024 r. do ich emerytur zostanie dodane 5% (emerytura z 2000 zł zwiększyła się np. o 100 zł do 2100 zł), to w marcu 2025 r kolejna waloryzacja będzie dodawała np. 3% do kwoty zwaloryzowanej 2100 zł. Tak nie będzie.

Emeryt zyska bo otrzyma wyższe emerytury za okres:

  1.  wrzesień, październik, listopad, grudzień 2024 r. i 
  2. styczeń 2025 r. oraz luty 2025 r. 

Ale waloryzacja w marcu 2025 r. nie odbędzie się w ten sposób, że do zwaloryzowanej emerytury we wrześniu 2024 r. dodamy kolejny raz wskaźnik inflacji za 2024 r.  Przy czym trzeba pamiętać, że we wrześniu 2024 r. prawdopodobieństwo waloryzacji jest niskie, gdyż inflacja spada. Za luty wyniesie prawdopodobnie około 2,3-2,4%. A dla dodatkowej waloryzacji w 2024 r. potrzebne jest 5%.

Mechanizm pomniejszania waloryzacji z marca 2025 r. o waloryzację z września 2024 r. wynika jednoznacznie z opisu projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Oddajemy głos ministrowi pracy i cytujemy poniżej fragmenty opisu tej nowelizacji:

"Ze względu na pomniejszenie podwyżki wynikającej z waloryzacji, która odbędzie się w marcu następnego roku, o podwyżkę wynikającą z dodatkowej waloryzacji (wrzesień danego roku) skutek tej waloryzacji nie będzie powodował skutków przenoszonych na koszt waloryzacji w marcu następnego roku."

Dodatkowa waloryzacja to okresowe podniesienie emerytury na okres 1 września 2024 r. - 29 lutego 2025 r.  

A tu poniżej pełniejszy fragment opisu projektu nowelizacji, który oddaje cały mechanizm dodatkowych waloryzacji:

"Dodatkowa waloryzacja w roku nie jest więc dodatkową podwyżką świadczeń emerytalno-rentowych, tylko przyspieszoną wypłatą części ich podwyżki, która wynika ze wskaźnika waloryzacji z marca następnego roku, opartego na rocznym wskaźniku inflacji z roku poprzedniego ze względu na wyższą niż 5% inflację w I półroczu danego roku. Stąd też skutek finansowy dodatkowej waloryzacji będzie jedynie w okresie wrzesień danego roku – luty następnego roku (przez 6 miesięcy). Ze względu na pomniejszenie podwyżki wynikającej z waloryzacji, która odbędzie się w marcu następnego roku, o podwyżkę wynikającą z dodatkowej waloryzacji (wrzesień danego roku) skutek tej waloryzacji nie będzie powodował skutków przenoszonych na koszt waloryzacji w marcu następnego roku."

Jak to ma działać:

Przykład

Od 1 września 2024 r. emerytura 2000 zł została zwaloryzowana o 5%. Podwyżka wyniosła 100 zł. Jest to "dodatkowa waloryzacja" zapisana w projekcie ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. W marcu 2025 r. okazało się, że waloryzacja emerytury za 2024 r. - uwzględniając inflację za cały 2024 r. - powinna wynieść 150 zł. Emeryt dostał 100 zł we wrześniu 2024 r. Więc w marcu 2025 r. otrzyma dodatkowe 50 zł. Całościowa waloryzacja za 2025 r. wyniesie 100 zł + 50 zł. Waloryzacja z września 2024 r. nie zwiększy podstawy do naliczania kolejnej podwyżki emerytury w marcu 2025 r.

WAŻNE! Przepisy przewidują mechanizm chroniący emeryta przed obniżką waloryzacji w marcu 2025 r., gdyby się okazało, że inflacja w II połowie 2024 r. spadła w stosunku do I półrocza 2024 r. (była ono podstawą waloryzacji od 1 września 2024 r.).

W opisie projektu nowelizacji czytamy:

"W przypadku gdyby wskaźnik rocznej waloryzacji okazał się niższy od wskaźnika dodatkowej waloryzacji - wskaźnik rocznej waloryzacji byłby podnoszony do wysokości wskaźnika dodatkowej waloryzacji. Działanie to utrzymałoby wysokość świadczeń co najmniej na tym samym poziomie, zgodnie z zasadą, że wyniku przeprowadzonej waloryzacji kwota świadczenia nie może ulec obniżeniu."

Jeszcze raz zastrzegam, że z uwagi na spadek inflacji i możliwość, że nie wyniesie ona za I półrocze 2024 r. 5% jest możliwe, że nie będzie dodatkowej waloryzacji w 2024 r. Dlatego przedstawiony w artykule problem może się okazać hipotetyczny. 

Problem ten dotyczy jednak też kolejnych lat - 2025 r., 2026 r., 2027 r. itd.

  

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Uchodźcy w Polsce. Obywatele Ukrainy, Białorusi i Rosji składają wnioski o ochronę międzynarodową

Niedawno obchodzony był Dzień Uchodźcy. W Polsce prawie 21 tys. cudzoziemców posiada ważne dokumenty pobytowe z tytułu ochrony międzynarodowej. Przez pierwsze pięć miesięcy 2026 r. wnioskami o udzielenie ochrony międzynarodowej objęto łącznie prawie 2,7 tys. osób.

Jak uzyskać wynagrodzenie za słup, linię energetyczną, gazociąg i inne elementy infrastruktury przesyłowej na działce? Jakie roszczenia prawne może mieć właściciel nieruchomości wobec firmy przesyłowej?

Jaka jest sytuacja prawna właściciela nieruchomości, jeżeli przebiega przez nią linia energetyczna (w tym np. słupy), gazociąg, rurociąg, czy inne elementy tzw. infrastruktury przesyłowej. Co jeżeli taka infrastruktura nie ma uregulowanego stanu prawnego? Jakie roszczenia może wysunąć właściciel nieruchomości?

Od 8 lipca inspektorzy pracy będą mogli zmieniać umowy cywilnoprawne w umowy o pracę

Już niedługo Państwowa Inspekcja Pracy zmieni się. 8 lipca wchodzą w życie przepisy reformujące tę instytucję. PIP dostanie nowe uprawnienia, które staną się narzędziami do walki z nieprawidłowo zawartymi umowami i „śmieciowym” zatrudnieniem. W związku ze zmianami MRPiPS przygotowało poradnik dla przedsiębiorców, który wyjaśnia, jak przygotować się do nadchodzących zmian.

Jaka będzie cena benzyny i oleju napędowego we wtorek? Ceny paliw w dniu 23 czerwca

Minister energii podjął decyzję w sprawie wysokości maksymalnych cen detalicznych benzyny 95, benzyny 98 i oleju napędowego w dniu 23 czerwca. Ile kierowcy zapłacą za paliwo na stacjach benzynowych we wtorek?

REKLAMA

Od nagrody jubileuszowej nie trzeba płacić składek na ubezpieczenia. Nawet gdy wypłata jest częściej niż co 5 lat

Czy od nagrody jubileuszowej wypłaconej pracownikowi po uzupełnieniu stażu pracy trzeba zapłacić składki na ubezpieczenie społeczne? To pytanie zadaje sobie wielu pracodawców, którzy mają dokonać wypłaty nagrody kolejnego stopnia szybciej niż po upływie 5 lat od poprzedniej.

3 miesiące czy 30 dni? Ważność zaświadczenia lekarskiego do orzeczenia po zmianach

„Zamierzam ubiegać się o orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Ile czasu jest ważne wydane przez lekarza zaświadczenie? Jak wygląda procedura” – pyta Czytelniczka.

Zakaz wypuszczania kota domowego samopas i 1000 zł grzywny za brak nadzoru nad zwierzęciem – właściciele kotów domowych objęci ustawą o gatunkach obcych?

Kot domowy (Felis catus) został wpisany do bazy danych Gatunki Obce w Polsce, prowadzonej przez Instytut Ochrony Przychody PAN, ponieważ „istnieją jednoznaczne dowody naukowe na to, że kot domowy w niepożądany sposób oddziałuje i zagraża bioróżnorodności i powiązanym usługom ekosystemowym w Polsce”. Czy oznacza to, że podlega on zakazowi wypuszczania z domu bez nadzoru właściciela zwierzęcia, wynikającemu z ustawy z dnia 11 sierpnia 2021 r. o gatunkach obcych? W zakresie tym, narosło sporo mitów.

Nadchodzi koniec form neutralnych płciowo w ogłoszeniach o pracę? Projekt ustawy już po pierwszym czytaniu

Czy ustawodawca zrezygnuje z obowiązku stosowania w ogłoszeniach o pracę form neutralnych płciowo? W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy, który przewiduje takie rozwiązanie. Dyskusja była burzliwa.

REKLAMA

ZUS wysłał korespondencję do 9 mln osób. W listach ważne decyzje dla Polaków

Do emerytów i rencistów trafiło blisko 8,9 mln pakietów dokumentów dot. waloryzacji świadczeń oraz dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego, tzw. trzynastej emerytury - przekazał w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Dodatkowe 12 dni wolnych od pracy dla wszystkich z powodu bólu uniemożliwiającego pracę i bez L4 – zamiast urlopu menstruacyjnego dla kobiet, który już obowiązuje

W OHP (tj. Ochotniczych Hufcach Pracy), będących jednostkami budżetowymi, podlegającymi pod Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – obowiązuje tzw. urlop menstruacyjny dla zatrudnionych tam kobiet, w wymiarze 1 pełnopłatnego dnia w miesiącu, co daje łącznie 12 dodatkowych dni wolnych od pracy w ciągu roku. W ostatnim czasie, jeden z posłów, wystąpił z postulatem zastąpienia ww. urlopu – urlopem zdrowotnym, przysługującym każdemu pracownikowi (bez podziału na płeć), który miałby stanowić pełnopłatny dzień wolny od pracy (w każdym miesiącu w ciągu roku), z powodu przewlekłego lub silnego bólu uniemożliwiającego pracę.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

REKLAMA