reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury pomostowe > Emerytura pomostowa – komu i kiedy przysługuje?

Emerytura pomostowa – komu i kiedy przysługuje?

Zgodnie z definicją zawartą w ustawie z 19 grudnia 2008 roku emerytura pomostowa rozumiana jest jako świadczenie pieniężne przysługujące niektórym pracownikom wykonującym pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Prawo do emerytury pomostowej

Prawo do emerytury pomostowej na zasadach ogólnych przysługuje pracownikowi, po łącznym spełnieniu ustawowo określonych warunków. Pracownik musi być osobą urodzoną po 31 grudnia 1948r., pracować w szczególnych warunkach lub świadczyć pracę o szczególnym charakterze przez co najmniej 15 lat, osiągnąć wymagany wiek oraz mieć wymagany okres składkowy i nieskładkowy, wykonywać przed dniem 1 stycznia 1999 r. prace w szczególnych warunkach lub prace w szczególnym charakterze, w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 3 ustawy o emeryturach pomostowych lub art. 32 i art. 33 ustawy o emeryturach i rentach z FUS natomiast po dniu po dniu 31 grudnia 2008 r. – w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 3 ustawy o emeryturach pomostowych. Z takim pracownikiem musi nastąpić rozwiązanie stosunku pracy. Prawo do omawianego świadczenia nabywa tylko pracownik zatrudniany w pełnym wymiarze czasu pracy. Stanowisko to podziela Sąd Najwyższy. Zostało to potwierdzone w wyroku z dnia 22 lutego 2012 r. (sygn. akt. II UK 130/11). SN stwierdził, że „obowiązek opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych dotyczy pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w pełnym wymiarze czasu pracy”.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami + e-book „Zmiany w prawie pracy 2018/2019”

Prawo do emerytury pomostowej nabywa tylko pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy.

Praca w szczególnych warunkach

Definicję ustawową „pracy w szczególnych warunkach” oraz „pracy o szczególnym charakterze” zawiera art. 3 powołanej na wstępie ustawy z dnia 19 grudnia 2008 roku o emeryturach pomostowych.

Na jej podstawie za pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach uważa się pracowników zatrudnionych na stanowiskach o znacznej szkodliwości dla zdrowia i o znacznym stopniu uciążliwości lub wymagających wysokiej sprawności psychofizycznej ze względu na bezpieczeństwo własne lub otoczenia.

W szczególnych warunkach pracują m.in.: górnik, montażysta elektryk, ratownik ratownictwa chemicznego, dekarz, kombajnista, kominiarz, piekarz, anestezjolog, ratownik TOPR.

Redakcja poleca: Ewidencja czasu pracy 2017

Praca o szczególnym charakterze

„Praca o szczególnym charakterze” rozumiana jest natomiast jako praca wymagająca szczególnej odpowiedzialności oraz szczególnej sprawności psychofizycznej, których możliwość należytego wykonywania w sposób niezagrażający bezpieczeństwu publicznemu, w tym zdrowiu lub życiu innych osób, zmniejsza się przed osiągnięciem wieku emerytalnego na skutek pogorszenia sprawności psychofizycznej, związanego z procesem starzenia się. Wykaz tych prac zawarty jest załączniku nr 2 do ustawy o emeryturach pomostowych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Emerytura pomostowa przysługuje pracującym w szczególnych warunkach lub przy pracy o szczególnym charakterze. / fot. Fotolia
Emerytura pomostowa przysługuje pracującym w szczególnych warunkach lub przy pracy o szczególnym charakterze. / fot. Fotolia

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama