Prawo do emerytury pomostowej
Prawo do emerytury pomostowej na zasadach ogólnych przysługuje pracownikowi, po łącznym spełnieniu ustawowo określonych warunków. Pracownik musi być osobą urodzoną po 31 grudnia 1948r., pracować w szczególnych warunkach lub świadczyć pracę o szczególnym charakterze przez co najmniej 15 lat, osiągnąć wymagany wiek oraz mieć wymagany okres składkowy i nieskładkowy, wykonywać przed dniem 1 stycznia 1999 r. prace w szczególnych warunkach lub prace w szczególnym charakterze, w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 3 ustawy o emeryturach pomostowych lub art. 32 i art. 33 ustawy o emeryturach i rentach z FUS natomiast po dniu po dniu 31 grudnia 2008 r. – w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 3 ustawy o emeryturach pomostowych. Z takim pracownikiem musi nastąpić rozwiązanie stosunku pracy. Prawo do omawianego świadczenia nabywa tylko pracownik zatrudniany w pełnym wymiarze czasu pracy. Stanowisko to podziela Sąd Najwyższy. Zostało to potwierdzone w wyroku z dnia 22 lutego 2012 r. (sygn. akt. II UK 130/11). SN stwierdził, że „obowiązek opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych dotyczy pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w pełnym wymiarze czasu pracy”.
NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!
reklama
reklama
Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami + e-book „Zmiany w prawie pracy 2018/2019”
Prawo do emerytury pomostowej nabywa tylko pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy.
Praca w szczególnych warunkach
Definicję ustawową „pracy w szczególnych warunkach” oraz „pracy o szczególnym charakterze” zawiera art. 3 powołanej na wstępie ustawy z dnia 19 grudnia 2008 roku o emeryturach pomostowych.
Na jej podstawie za pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach uważa się pracowników zatrudnionych na stanowiskach o znacznej szkodliwości dla zdrowia i o znacznym stopniu uciążliwości lub wymagających wysokiej sprawności psychofizycznej ze względu na bezpieczeństwo własne lub otoczenia.
W szczególnych warunkach pracują m.in.: górnik, montażysta elektryk, ratownik ratownictwa chemicznego, dekarz, kombajnista, kominiarz, piekarz, anestezjolog, ratownik TOPR.
Redakcja poleca: Ewidencja czasu pracy 2017
Praca o szczególnym charakterze
„Praca o szczególnym charakterze” rozumiana jest natomiast jako praca wymagająca szczególnej odpowiedzialności oraz szczególnej sprawności psychofizycznej, których możliwość należytego wykonywania w sposób niezagrażający bezpieczeństwu publicznemu, w tym zdrowiu lub życiu innych osób, zmniejsza się przed osiągnięciem wieku emerytalnego na skutek pogorszenia sprawności psychofizycznej, związanego z procesem starzenia się. Wykaz tych prac zawarty jest załączniku nr 2 do ustawy o emeryturach pomostowych.