reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury pomostowe > Zawieszenie prawa do emerytury pomostowej

Zawieszenie prawa do emerytury pomostowej

Emerytura pomostowa jest świadczeniem przewidzianym dla pracowników pracujących w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. W jakich przypadkach następuje zawieszenie prawa do emerytury pomostowej.

Prawo do emerytury pomostowej, przysługuje pracownikowi, który urodził się po dniu 31 grudnia 1948 roku i ma okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wynoszący co najmniej 15 lat.  Ponadto warunkiem koniecznym otrzymania emerytury pomostowej jest posiadanie odpowiedniego wieku, który w przypadku kobiet wynosi 55 lat dla kobiet, a w przypadku mężczyzn 60 lat.

Pracownik, aby otrzymać emeryturę pomostową musi posiadać odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy. Okresy składkowe to okresy opłacania składek (na ubezpieczenie społeczne - do 31 grudnia 1998 rok i na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od 1 stycznia 1999 roku) oraz okresy, za które nie było obowiązku opłacania składki (przypadające przed 15 listopada 1991 roku). Natomiast okresy nieskładkowe to, za które co prawda nie zostały opłacone składki, które jednak podlegają uwzględnieniu przy ustalaniu prawa do emerytury i jej wysokości, z uwagi na ich specyficzny charakter. Okres składkowy i nieskładkowy w przypadku ustalania prawa do emerytury musi wynosić co najmniej dla 20 lat dla kobiet i co najmniej 25 lat dla mężczyzn.

Pracownik przed dniem 1 stycznia 1999 roku musiał wykonywać prace w szczególnych warunkach lub prace w szczególnym charakterze (według ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych), aby otrzymać prawo do emerytury pomostowej. Na emeryturę pomostową może również liczyć pracownik po dniu 31 grudnia 2008 roku wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, w nowym, według ustawy o emeryturach pomostowych.

Koniecznym warunkiem otrzymania emerytury pomostowej jest rozwiązanie stosunku pracy.

Zobacz także: Dla kogo emerytura pomostowa?

Prawo do emerytury pomostowej powstaje z dniem spełnienia warunków wymaganych do nabycia tego prawa.

Prawo do emerytury pomostowej ulega zawieszeniu w razie osiągania przychodów z tytułu działalności, objętej obowiązkiem ubezpieczenia społecznego. Przychód w kwocie wyższej niż 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia powoduje zawieszenie emerytury.

Prawo do emerytury pomostowej ulega zawieszeniu bez względu na wysokość uzyskiwanego przychodu w razie podjęcia przez uprawnionego pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Prawo do emerytury pomostowej ulega również zawieszeniu na wniosek emeryta.

Zobacz także dział: Emerytury pomostowe

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 19 grudnia 2008 roku o emeryturach pomostowych (Dz.U. 2008 nr 237 poz. 1656 ze zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Prawo do emerytury pomostowej ulega również zawieszeniu na wniosek emeryta.
Prawo do emerytury pomostowej ulega również zawieszeniu na wniosek emeryta.

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Pikus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama