reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > PPK > Deklaracja o zwiększeniu wpłaty na PPK - wzór

Deklaracja o zwiększeniu wpłaty na PPK - wzór

Jak zwiększyć wysokość wpłaty uczestnika PPK na jego własny rachunek? Podstawowa wpłata wynosi 2%. Można ją zwiększyć o wpłatę dodatkową do 4%. Należy w tym celu złożyć deklarację o zwiększeniu wpłaty na PPK. Pobierz wzór wniosku.

Jak zwiększyć wpłatę na PPK?

Wpłaty na Twój rachunek prowadzony w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) będą pochodzić z trzech źródeł – od Ciebie samego, od pracodawcy i od państwa. Wpłaty od państwa to stałe kwoty. Natomiast wpłaty pracodawcy i pracownika stanowią określony procent wynagrodzenia. Zarówno pracownik, jak i pracodawca mogą zwiększyć wysokość wpłat do PPK.

Po tym, jak pracodawca zawrze w Twoim imieniu umowę o prowadzenie PPK, formalnie staniesz się uczestnikiem PPK. Twoja podstawowa wpłata, obliczana i pobierana przez pracodawcę, będzie wynosić 2% wynagrodzenia. W każdym momencie możesz ją zwiększyć o wpłatę dodatkową do PPK, w wysokości do 2% wynagrodzenia (czyli łącznie do maksymalnie 4%).

Polecamy: Pracownicze Plany Kapitałowe. Praktyczny komentarz do ustawy

Aby zwiększyć swoją wpłatę, uczestnik PPK musi zadeklarować pracodawcy chęć jej finansowania. Może to zrobić poprzez złożenie pracodawcy deklaracji w formie pisemnej (POBIERZ WZÓR) albo poprzez  specjalne aplikacje do obsługi PPK  - jeżeli pracodawca takie udostępnia. Pierwsza deklaracja w zakresie finansowania dodatkowej wpłaty obowiązuje od momentu jej złożenia. Natomiast każda zmiana wysokości wpłaty dodatkowej będzie obowiązywać od następnego miesiąca po dostarczeniu deklaracji do pracodawcy.

Jeżeli oszczędzasz w PPK, Twój pracodawca jest zobowiązany do finansowania wpłaty podstawowej w wysokości 1,5% Twojego wynagrodzenia. Może jednak zwiększyć tę wpłatę o dodatkowe 2,5%. Ty i Twój pracodawca możecie łącznie zasilać rachunek PPK wpłatami w wysokości 8% wynagrodzenia. W przypadku osób spełniających - określone w ustawie o PPK - warunki otrzymania dopłat, państwo wpłaci jednorazowo 250 zł jako wpłatę powitalną oraz co roku dopłatę roczną w wysokości 240 zł.

WZÓR DEKLARACJI ZWIĘKSZENIA WPŁATY NA PPK

DEKLARACJA UCZESTNIKA PPK

W ZAKRESIE FINANSOWANIA WPŁAT DODATKOWYCH

DO PRACOWNICZYCH PLANÓW KAPITAŁOWYCH (PPK)

Deklarację należy wypełnić wielkimi literami. Deklarację składa się podmiotowi zatrudniającemu.

  1. Dane dotyczące uczestnika PPK

Imię (imiona)

Nazwisko

Numer PESEL, a w przypadku osób nieposiadających numeru PESEL data urodzenia

Seria i numer dowodu osobistego lub numer paszportu albo innego dokumentu potwierdzającego tożsamość w przypadku osób nieposiadających obywatelstwa polskiego

  1. Nazwa podmiotu zatrudniającego

  1. Oświadczenie uczestnika PPK*

Na podstawie art. 27 ust. 3 ustawy z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz. U. z 2018 r. poz. 2215, z późn. zm.) deklaruję finansowanie przeze mnie wpłaty dodatkowej do PPK w wysokości ……………..% wynagrodzenia (maksymalnie 2% wynagrodzenia uczestnika PPK) oraz wnoszę o dokonywanie wpłaty dodatkowej do PPK
w powyższej wysokości.

                                                                                                                            

         Oświadczam, że na podstawie art. 27 ust. 6 pkt 2 ustawy z dnia 4 października 2018 r.                                     o pracowniczych planach kapitałowych (Dz. U. z 2018 r. poz. 2215, z późn. zm.) rezygnuję                                  z finansowania wpłaty dodatkowej do PPK.

* Zaznaczyć X we właściwym kwadracie

                                                                      …………………………………………………………..

                                                                     data i podpis uczestnika PPK

                                                                      …………………………………………………                                                                        

                                                                 data złożenia deklaracji podmiotowi zatrudniającemu

Link do artykułu: https://www.mojeppk.pl/aktualnosci/Co-zrobic--aby-zwiekszyc-swoja-wplate-do-PPK-.html

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

PFR Portal PPK

Zdjęcia

Deklaracja o zwiększeniu wpłaty na PPK - wzór. Jak zwiększyć wpłatę na PPK o wpłatę dodatkową? DEKLARACJA UCZESTNIKA PPK W ZAKRESIE FINANSOWANIA WPŁAT DODATKOWYCH DO PRACOWNICZYCH PLANÓW KAPITAŁOWYCH (PPK).
Deklaracja o zwiększeniu wpłaty na PPK - wzór. Jak zwiększyć wpłatę na PPK o wpłatę dodatkową? DEKLARACJA UCZESTNIKA PPK W ZAKRESIE FINANSOWANIA WPŁAT DODATKOWYCH DO PRACOWNICZYCH PLANÓW KAPITAŁOWYCH (PPK).

PIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama