Kategorie

Jak będzie wyglądał handel w niedzielę w 2018 r.?

Bartłomiej Ceglarski
Jak będzie wyglądał handel w niedzielę w 2018 r.?/ fot. Fotolia.pl
Jak będzie wyglądał handel w niedzielę w 2018 r.?/ fot. Fotolia.pl
Zakaz handlu w niedzielę i święta nie będzie obowiązywał w drugą i czwartą niedzielę każdego miesiąca kalendarzowego - m.in. taką poprawkę proponuje sejmowa podkomisja. Oznacza to, że wg. komisji zakupów nie zrobimy w pierwszą oraz trzecią niedzielę miesiąca. Sprawa nie jest jednak do końca przesądzona.

Na posiedzeniach w dniach 28 września oraz 11 i 12 października 2017 r. podkomisja stała do spraw rynku pracy rozpatrzyła wniesiony we wrześniu 2016 r. obywatelski projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Podkomisja wprowadziła do projektu swoje poprawki, które dość znacząco zmieniają wniesiony projekt.

Wskazane niżej założenia to zaledwie propozycje sejmowej podkomisji co oznacza, że nie muszą one wejść w życie w takim kształcie. Projektem podkomisji zajmie się Komisja Polityki Społecznej i Rodziny w dniu 26 października 2017 r., co może doprowadzić do kolejnych zmian.

Zgodnie z art. 5 projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni, w kształcie zaproponowanym przez podkomisję, w niedzielę i święta w placówkach handlowych, zakazany będzie:

 • handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem;
 • powierzanie pracownikom lub zatrudnionym wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem.

Przez placówkę handlową należy rozumieć obiekty, w których jest prowadzony handel oraz są wykonywane czynności związane z handlem. Chodzi tu w szczególności o: sklepy, stoiska, stragany, hurtownie, składy węgla, składy materiałów budowlanych, domy towarowe, domy wysyłkowe, biura zbytu, jak również platformy i sklepy internetowe, jeżeli w takich placówkach praca jest wykonywana przez pracowników lub zatrudnionych.

Zakaz nie będzie obowiązywał w:

 • drugą i czwartą niedzielę każdego miesiąca kalendarzowego;
 • kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia;
 • niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy.

Uwaga! Jeżeli w drugą lub w czwartą niedzielę miesiąca kalendarzowego wypadnie święto to zakaz z art. 5 będzie obowiązywał.

Co to oznacza w praktyce? Jeżeli przepisy wejdą w życie w takim kształcie to od 1 stycznia 2018 r. zakupy w placówkach handlowych będzie można zrobić w drugą i w czwartą niedzielę każdego miesiąca, a także w kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia i w niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy. Należy jednak pamiętać o wyjątkach, które proponuje podkomisja.

Wyjątki od zakazu

Od obowiązywania zakazu handlu w niedzielę i święta wskazanego w art. 5 będzie funkcjonowało wiele wyjątków. Dokładny wykaz działalności wyłączonych spod zakazu znajduje się w art. 6  projektu.    

Przykładowo, zakaz ten nie będzie obowiązywał m.in.:

 • na stacjach paliw płynnych, których przeważająca działalność polega na sprzedaży paliw;
 • w kwiaciarniach;
 • w aptekach i punktach aptecznych;
 • w zakładach leczniczych dla zwierząt;
 • środkach komunikacji miejskiej, autobusowej, kolejowej, rzecznej, morskiej i lotniczej, a także na morskich statkach handlowych, statkach powietrznych, platformach wiertniczych i innych budowlach morskich;
 • w sklepach internetowych i na platformach internetowych, jeżeli sprzedaż ma charakter zautomatyzowany;

Wymienione przykładowo placówki będą mogły prowadzić handel w niedzielę i święta - nie ma znaczenia tutaj czy jest to pierwsza czy druga niedziela miesiąca.

Sklep z odzieżą będzie mógł prowadzić handel w drugą i czwartą niedzielę każdego miesiąca kalendarzowego i w inne wskazane wyżej dni, natomiast apteka będzie mogła prowadzić handel w każdą niedzielę miesiąca i w inne wskazane dni.

Warto zaznaczyć, że zakaz handlu w niedzielę i święta nie będzie obowiązywał także w placówkach handlowych, w których handel prowadzi osobiście i we własnym imieniu przedsiębiorca będący osobą fizyczną.

Wigilia i Wielka Sobota

W art. 8-9 projektu odrębnie uregulowano kwestię handlu w Wigilię Świąt Bożego Narodzenia oraz w Wielką Sobotę.

Zgodnie z art. 8 w tych dniach w placówkach handlowych:

 • handel oraz wykonywanie czynności handlowych;
 • powierzanie pracownikom lub zatrudnionym wykonywania pracy w handlu
 • oraz wykonywania czynności związanych z handlem

- jest dozwolone tylko do godziny 14.00.

Kontrowersje budzi fakt, że w przypadku artykułu dotyczącego handlu w niedzielę, wskazano wyraźnie wyłączenia od zakazu handlu w niedzielę (np. apteki, które mogą handlować w każdą niedzielę miesiąca). W przepisach regulujących handel w Wigilię i Wielką Sobotę takich wyłączeń nie ma. Z analizy przepisu brzmiącego w ten sposób wynika, że w te dni po godz. 14.00 nie będzie możliwości np. zatankowania auta czy też zakupu leków. Ten przepis z całą pewnością musi zostać naprawiony.

Kara za naruszenie zakazu

W projekcie obywatelskim, za naruszenie zakazu handlu proponowano karę grzywny, karę ograniczenia wolności, a nawet karę pozbawienia wolności do 2 lat.

Podkomisja zaproponowała łagodniejszy wymiar kary za naruszenie tego zakazu. Zgodnie z art. 10 ten kto złamie zakaz handlu w niedzielę i święta będzie podlegał karze od 1000 do 100 000 zł.

Opracowano na podstawie:

Projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  26 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Oszustwo "na 14. emeryturę" - co robić?

  Oszustwo "na 14. emeryturę? ZUS przestrzega przed osobami, które oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o świadczenie.

  Zasada niezmienności składu orzekającego - zmiany w k.p.k.

  Zasada niezmienności składu orzekającego sprawia, że zmiana sędziego oznacza przymus prowadzenia procesu od początku – co nikomu nie służy. Jest jednak szansa na poprawę sytuacji.

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. - zmiany

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. będzie tylko na podstawie ważnego paszportu. Są jednak wyjątki. Jakie?

  Ochrona konsumenta - przepisy uzupełniające weszły w życie

  Przepisy uzupełniające ochronę konsumentów weszły w życie. Zmiany dotyczą m.in. postępowania nakazowego z weksla czy wnoszenia pism do sądu.

  Noc spisowa - GUS wydłuża godziny pracy 25 września

  Noc spisowa zostanie zorganizowana przez GUS w sobotę 25 września. Jak i gdzie będzie można się spisać?

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował kalkulator, dzięki któremu można sprawdzić o ile orientacyjnie wzrośnie rata kredytu, gdy zmieni się jego oprocentowanie. Jak skorzystać z kalkulatora?

  Ubezwłasnowolnienie - zasady, skutki, procedura

  Ubezwłasnowolnienie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Na czym polega? Jakie wywołuje skutki? Jak wygląda procedura?

  Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

  Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

  DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

  DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

  Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

  Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.