reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - usługi > Od 2018 r. jeden login do portali publicznych w całej UE

Od 2018 r. jeden login do portali publicznych w całej UE

Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada duże zmiany w zakresie e-usług. Od września 2018 r. Polacy będą mogli zalogować się swoim krajowym loginem do e-usług oferowanych przez portale administracyjne innych państw członkowskich UE.

Jak donosi Ministerstwo pomyślnie zakończyły się testy zgodności Węzła Transgranicznego, na skutek czego Polska jako 10 kraj, otrzymała potwierdzenie Komisji Europejskiej.

Możliwość zalogowania się swoim krajowym loginem do e-usług oferowanych obecnie przez polskie urzędy, ma zostać zapewniona przez Węzeł Krajowy. Chodzi tu m.in. o usługi typu Emp@tia, PUE, ZUS, ZIP NFZ, CEIDG, a także o serwisy z usługami prowadzone przez samorządy.

Do Węzła Krajowego będzie można zalogować się przy pomocy jednego, wybranego przez użytkownika loginu i hasła, przy czym warto zaznaczyć, że będzie można logować się zarówno przy pomocy swojego Profilu Zaufanego, jak i przy pomocy Banku - jeden wybrany login będzie miał zastosowanie do wszystkich e-usług.

Węzeł Transgraniczny służyć ma integracji Węzła Krajowego z węzłami pozostałych państw członkowskich co pozwoli na załatwianie spraw urzędowych w innych kraju UE bez opuszczenia kraju. Ministerstwo zapowiada, że możliwość zalogowania się jednym krajowym loginem zostanie udostępniona obywatelom już we wrześniu 2018 r.

Jak wskazuje MC testy zgodności (CEF eID Conformance Test) są prowadzone we wszystkich krajach członkowskich UE przez unijny zespół DIGIT CEF. Testy te przeprowadza się w celu potwierdzenia zgodności systemu danego państwa członkowskiego UE z odpowiednimi specyfikacjami technicznymi KE. W Polsce testy zgodności prowadzono od połowy września 2017 r.

Budowa Węzła Transgranicznego jest projektem Ministerstwa Cyfryzacji w obszarze e-tożsamości realizowanym wespół z Państwowym Instytutem Badawczym NASK i Instytutem Maszyn Matematycznych. System ten został zbudowany na podstawie komponentów programistycznych opracowanych na zlecenie Komisji Europejskiej.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Kozłowska

Radca prawny, adwokat, specjalista z zakresu prawa gospodarczego, cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama