REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Straż gminna dba o spokój społeczny i bezpieczeństwo publiczne.
Straż gminna dba o spokój społeczny i bezpieczeństwo publiczne.

REKLAMA

REKLAMA

Straż gminna nazywana również strażą miejską lub policją municypalną to umundurowana formacja samorządowa, która ma służyć lokalnej społeczności.

Zgodnie z przepisami ustawy o strażach gminnych z 29 sierpnia 1997 r. straż miejską tworzy rada gminy. W tym celu musi podjąć stosowną uchwałę. Przed jej podjęciem musi jednak zwrócić się do komendanta wojewódzkiego Policji o opinię. Ponadto straż może być utworzona dla kilku gmin.

REKLAMA

Utworzenie straży

Straż gminna (w miastach nazywana strażą miejską) jest tworzona i rozwiązywana przez radę gminy (miasta). Straż jest jednostką organizacyjną gminy. Nadzór nad strażą sprawuje zarząd gminy a także Komendant Główny Policji (poprzez komendantów wojewódzkich).

Zadania straży

REKLAMA

Straż gminna dba o spokój społeczny i bezpieczeństwo publiczne, kontroluje ruch drogowy, zapewnia bezpieczeństwo w czasie imprez masowych, doprowadza osoby nietrzeźwe do izby wytrzeźwień lub miejsca zamieszkania, konwojowanie dokumentów i przedmiotów majątkowych należących do gminy.

Wykonując swoje zadania staż może udzielać pouczeń, wystawiać mandaty, zakładać blokady na koła samochodów, wydawanie poleceń. Wszystkie te działania muszą być jednak uzasadnione i mieć na celu zapewnienie bezpieczeństwa publicznego.

Kto może zostać strażnikiem

Strażnikiem gminnym może zostać tylko obywatel polski, który ukończył 21 lat, korzysta z pełni praw publicznych ma minimum średnie wykształcenie, jest sprawna fizycznie i psychicznie, nie była karana sądownie i ma uregulowany stosunek do służby wojskowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby zostać strażnikiem należy przejść swoisty kurs przygotowawczy. Trwa on 12 miesięcy. W tym czasie strażnik zatrudniony jest przez gminę na czas określony. Dopiero po przejściu tego okresu próbnego można ze strażnikiem podpisać umowę na czas nieokreślony. W sporadycznych wypadkach można jednak pominąć okres przygotowawczy i zatrudnić strażnika od razu na czas dłuższy niż rok.

Przed przyjęciem do służby strażnik składa przewidziane w prawie ślubowanie.

Stopnie w straży miejskiej

W straży miejskiej obowiązują stopnie. Struktura straży wygląda następująco:

 • Aplikant,
 • Młodszy strażnik,
 • Strażnik,
 • Starszy strażnik,
 • Młodszy inspektor,
 • Inspektor,
 • Starszy inspektor,
 • Kierownik referatu,
 • Zastępca naczelnika oddziału,
 • Naczelnik oddziału,
 • Zastępca komendanta Straży,
 • Komendant Straży.

Jak zatem widać straż ma hierarchiczną strukturę. Do każdego stopnia przewidziane są odpowiednie symbole przypominające te występujące w wojsku lub Policji.

Obowiązki strażnika

Przy rozpoczęciu czynności strażnik powinien się wylegitymować. Powinien podać imię i nazwisko oraz stopień. A na wezwanie osoby legitymowanej również okazać legitymację służbową. Powinien to uczynić w ten sposób aby osoba ta mogła się zapoznać z legitymacją i zapisać ewentualnie dane strażnika.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rząd: wzrost wynagrodzeń w budżetówce o 4,1% w 2025 roku. Związkowcy są zbulwersowani – żądają przynajmniej 15% więcej

Rząd Donalda Tuska prognozuje, że inflacja w 2025 roku wyniesie średnio 4,1%. O tyle samo mają wzrosnąć wynagrodzenia w budżetówce. Nie podoba się to związkowcom, którzy proponują w przyszłym roku przynajmniej 15% podwyżki dla pracowników sfery budżetowej, a niektórzy nawet 20%.

ZUS: Od czerwca 2024 r. uczniowie i studenci mogą więcej dorobić do renty rodzinnej bez obniżenia świadczenia

Od 1 czerwca 2024 r. uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do 31 sierpnia br.

Każdy dorosły dostanie pieniądze na szkolenia. Na razie 111,5 mln zł na pilotaż. Indywidualne Konta Rozwojowe

Indywidualne Konta Rozwojowe to mechanizm unijny finansowania uczenia się osób dorosłych, gdzie w założeniu każda osoba otrzymuje fundusze, z których według własnego wyboru może sfinansować udział w szkoleniach. IKR mają wspierać osoby dorosłe w dostępie do szkoleń, niezależnie od ich statusu na rynku pracy oraz zwiększać zachęty i motywację poszczególnych osób do korzystania ze szkoleń.

Wynagrodzenia osób niepełnosprawnych w górę o 15%. Więcej pieniędzy z PFRON

Ustawowe stawki dofinansowań do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych wzrosną o 15 procent. Wzrośnie też poziom dotacji dla PFRON. Takie zmiany szykuje rząd w nowym projekcie zmian ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

REKLAMA

Bezpłatne mleko, owoce i warzywa dla dzieci z klas I-V w roku szkolnym 2024/2025 [projekt rozporządzenia]

Rząd chce przeznaczyć 138 mln zł w roku szkolnym 2024/2025 na realizację unijnego programu dla szkół. W ramach tego progamu dzieci z klas I-V będą bezpłatnie otrzymywały owoce i mleko, będą też prowadzone działania edukacyjne. Projekt rozporządzenia trafił właśnie na Komitet Stały Rady Ministrów.

Te zmiany wejdą w życie jeszcze przed wakacjami. Pracownicy będą lepiej chronieni, a pracodawcom przybędzie obowiązków.

Te zmiany wejdą w życie jeszcze przed wakacjami. Pracownicy będą lepiej chronieni, a pracodawcom przybędzie obowiązków. Już od 29 czerwca 2024 r. zwiększy się bezpieczeństwo pracy we wszystkich dziedzinach krajowej gospodarki.

Dłużnik może wskazać kto przejmie dług. Sąd Najwyższy uznał zgodę blankietową

Sąd Najwyższy rozstrzygnął kwestię dopuszczalności zgody blankietowej, tj. zgody wierzyciela na przejęcie długu przez nieskonkretyzowaną osobę. Problem dotyczył swobody dłużnika w wyborze podmiotu przejmującego jego dług. Orzeczenie SN ma znaczenie dla branży nieruchomości, gdzie często stosuje się takie klauzule przejęcia zobowiązań.

Ile zarabia sygnalista?

Ile zarabia sygnalista? Takie pytania ostatnio często się pojawiają, bo o sygnalistach mówi się coraz więcej i coraz śmielej. Trzeba zapamiętać jedno, to nie jest zawód, to czyn na rzecz dobra ogółu. Sygnalista nie dostaje pieniędzy za zgłoszenie, to nie jest USA gdzie otrzymuje się za to miliony. W Polsce sygnalista to ktoś, kto alarmuje o naruszeniach prawa i ma do tego uzasadnioną podstawę. Jeśli jest zatrudniony w danym miejscu, to sygnalista otrzymuje standardowo swoje wynagrodzenie, które jest chronione. Sprawa jest jednak otwarta i pracodawcy mogą wprowadzać dodatkowe gratyfikacje finansowe.

REKLAMA

Odwołanie darowizny, z powodu rażącej niewdzięczności obdarowanego

Jeżeli po wykonaniu darowizny darczyńca popadnie w niedostatek, obdarowany ma obowiązek go wspierać. Darczyńca ma również zagwarantowane prawo, które pozwala na odwołanie darowizny już wykonanej, z powodu rażącej niewdzięczności obdarowanego.

300 zł na wyprawkę szkolną. Od kiedy można składać wnioski o świadczenie z programu Dobry Start?

Od 1 lipca rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Program ten umożliwia rodzicom i opiekunom składanie wniosków o dofinansowanie na wyprawkę szkolną dla uczących się dzieci.

REKLAMA