REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Straż gminna

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Łukasz Matys
Straż gminna dba o spokój społeczny i bezpieczeństwo publiczne.
Straż gminna dba o spokój społeczny i bezpieczeństwo publiczne.

REKLAMA

REKLAMA

Straż gminna nazywana również strażą miejską lub policją municypalną to umundurowana formacja samorządowa, która ma służyć lokalnej społeczności.

Zgodnie z przepisami ustawy o strażach gminnych z 29 sierpnia 1997 r. straż miejską tworzy rada gminy. W tym celu musi podjąć stosowną uchwałę. Przed jej podjęciem musi jednak zwrócić się do komendanta wojewódzkiego Policji o opinię. Ponadto straż może być utworzona dla kilku gmin.

REKLAMA

Utworzenie straży

Straż gminna (w miastach nazywana strażą miejską) jest tworzona i rozwiązywana przez radę gminy (miasta). Straż jest jednostką organizacyjną gminy. Nadzór nad strażą sprawuje zarząd gminy a także Komendant Główny Policji (poprzez komendantów wojewódzkich).

Zadania straży

REKLAMA

Straż gminna dba o spokój społeczny i bezpieczeństwo publiczne, kontroluje ruch drogowy, zapewnia bezpieczeństwo w czasie imprez masowych, doprowadza osoby nietrzeźwe do izby wytrzeźwień lub miejsca zamieszkania, konwojowanie dokumentów i przedmiotów majątkowych należących do gminy.

Wykonując swoje zadania staż może udzielać pouczeń, wystawiać mandaty, zakładać blokady na koła samochodów, wydawanie poleceń. Wszystkie te działania muszą być jednak uzasadnione i mieć na celu zapewnienie bezpieczeństwa publicznego.

Kto może zostać strażnikiem

Strażnikiem gminnym może zostać tylko obywatel polski, który ukończył 21 lat, korzysta z pełni praw publicznych ma minimum średnie wykształcenie, jest sprawna fizycznie i psychicznie, nie była karana sądownie i ma uregulowany stosunek do służby wojskowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby zostać strażnikiem należy przejść swoisty kurs przygotowawczy. Trwa on 12 miesięcy. W tym czasie strażnik zatrudniony jest przez gminę na czas określony. Dopiero po przejściu tego okresu próbnego można ze strażnikiem podpisać umowę na czas nieokreślony. W sporadycznych wypadkach można jednak pominąć okres przygotowawczy i zatrudnić strażnika od razu na czas dłuższy niż rok.

Przed przyjęciem do służby strażnik składa przewidziane w prawie ślubowanie.

Stopnie w straży miejskiej

W straży miejskiej obowiązują stopnie. Struktura straży wygląda następująco:

  • Aplikant,
  • Młodszy strażnik,
  • Strażnik,
  • Starszy strażnik,
  • Młodszy inspektor,
  • Inspektor,
  • Starszy inspektor,
  • Kierownik referatu,
  • Zastępca naczelnika oddziału,
  • Naczelnik oddziału,
  • Zastępca komendanta Straży,
  • Komendant Straży.

Jak zatem widać straż ma hierarchiczną strukturę. Do każdego stopnia przewidziane są odpowiednie symbole przypominające te występujące w wojsku lub Policji.

Obowiązki strażnika

Przy rozpoczęciu czynności strażnik powinien się wylegitymować. Powinien podać imię i nazwisko oraz stopień. A na wezwanie osoby legitymowanej również okazać legitymację służbową. Powinien to uczynić w ten sposób aby osoba ta mogła się zapoznać z legitymacją i zapisać ewentualnie dane strażnika.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najnowszy sondaż prezydencki 2 tura 2025 [WYBORY]

Oto najnowszy sondaż prezydencki infor.pl dla 2 tury wyborów 2025 r. Jakie były wyniki sondaży dla drugiej tury pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim? Kto wygra wybory prezydenckie 2025 według sondaży?

Trzaskowski u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Kiedy Rafał Trzaskowski będzie u Sławomira Mentzena na kanale YouTube? Czy podpisze 8 punktów deklaracji Mentzena? Rozmowa odbywa się w serii "Mentzen grilluje".

Renta wdowia: ZUS rusza z decyzjami, już wkrótce wszystko będzie jasne

Prezes ZUS zapowiedział, że od 13 czerwca rozpocznie się automatyczne wydawanie decyzji w sprawie renty wdowiej. Z dotychczasowych danych wynika, że aż 75% złożonych wniosków rokuje pozytywnie. Problemy pojawiają się w co piątym przypadku – brakuje danych o drugim świadczeniu. Część wniosków zostanie też odrzucona.

4 sposoby oszustw „na ZUS”. Jak się nie dać oszukać? Emeryt i rencista musi wiedzieć, czego pracownik ZUS nie ma prawa zrobić

Podszywanie się pod pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to niestety coraz częstsza metoda oszustów, by wyłudzać pieniądze lub dane osobowe. ZUS ostrzega swoich klientów i zachęca, by próby oszustw zgłaszali na policję. Jakie są najczęstsze sposoby (typy) takich oszustw? Wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

REKLAMA

Nawrocki u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Karol Nawrocki będzie u Sławomira Mentzena na kanale youtube już dziś o godzinie 13:00. Oto link do rozmowy na żywo "Mentzen grilluje: Karol Nawrocki".

5. punkt deklaracji Mentzena groźny dla Polski? Opinia wiceszefa MON

Wiceszef MON ocenia, że 5. punkt deklaracji Mentzena jest groźny dla Polski. To jedno z głównych żądań Putina. Czy Ukraina powinna być w NATO?

Pozew o podwyższenie alimentów [WZÓR]

Rolą alimentów jest zaspokajanie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, w szczególności małoletniego dziecka. Kiedy można żądać podwyższenia alimentów? Jak wnieść o podwyższenie alimentów? Co powinno znaleźć się w pozwie?

QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.

REKLAMA

Darowizna od matki w kwocie 4 mln złotych: Jak przekazać legalnie i bez podatku?

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Zasiłek dla tracących świadczenie pielęgnacyjne (stare). Opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny) z problemem

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stare) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

REKLAMA