REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak założyć spółkę z o.o.?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Katarzyna Pluta
Aplikant adwokacki, ekspert w zakresie prawa spółek
Pierwszym krokiem mającym na celu założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest podpisanie umowy w formie aktu notarialnego.
Pierwszym krokiem mającym na celu założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest podpisanie umowy w formie aktu notarialnego.

REKLAMA

REKLAMA

Pierwszym krokiem mającym na celu założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest podpisanie umowy w formie aktu notarialnego. Zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powinna zawierać firmę (nazwę) i siedzibą spółki, przedmiot działalności spółki (zgodnie z numeracją PKD), wysokość kapitału zakładowego (minimum 5.000 zł), informację czy wspólnik może mieć więcej niż jeden udział, liczbę i wartość nominalną udziałów objętych przez poszczególnych wspólników, czas trwania spółki jeżeli jest oznaczony.

W akcie notarialnym spółki zazwyczaj powołuje się pierwszy zarząd spółki.

REKLAMA

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może zostać założona również przez jedną osobę.

Kapitał zakładowy

Kapitał zakładowy spółki może zostać pokryty przez wkład pieniężny, jak i niepieniężny (aport). Wkład pieniężny nie musi być wpłacony na konto bankowe spółki.

Wspólnicy (wspólnik) oświadczają na piśmie, że kapitał został zgromadzony.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umowa spółki

Z chwilą podpisania umowy powstaje spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji. Spółka w organizacji może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywane.

Rejestracja w KRS

Kolejnym krokiem jest zarejestrowanie spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym. Dopiero z chwilą wpisu spółka uzyskuje osobowość prawną.

REKLAMA

W tym celu należy wypełnić formularze urzędowe do rejestracji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz dodatkowo do zgłoszenia dołączyć umowę spółki, oświadczenie wszystkich członków zarządu, że wkłady na pokrycie kapitału własnego zostały przez wszystkich wspólników w całości wniesione, jeżeli o powołaniu członków organów spółki nie stanowi akt notarialny zawierający umowę spółki, dowód ich ustanowienia, z wyszczególnieniem składu osobowego, listę wspólników podpisaną przez wszystkich członków zarządu, wzory podpisów członków zarządu, nazwiska i imiona członków zarządu wraz z adresami oraz członków rady nadzorczej jeżeli umowa wymaga jej powołania.

W wypadku gdy spółkę zakłada jedna osoba zgłoszenie do Sądu powinno również zawierać nazwisko i imię jedynego wspólnika albo firmę i siedzibę oraz adres jedynego wspólnika, a także wzmiankę, że jest on jedynym wspólnikiem. 

Zobacz również: Co to jest prokura?

Wnioski o wpis spółki do rejestru powinni podpisać wszyscy członkowie zarządu.

Ponadto zgodnie z obowiązującą zasadą jednego okienka wraz z wnioskiem o wpis w rejestrze przedsiębiorców spółka składa również:
wniosek o nadanie nr REGON – druk RG-1
zgłoszenie płatnika składek – druk ZUS-ZPA lub jego zmiany w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych
zgłoszenie identyfikacyjne wraz ze wskazaniem właściwego naczelnika urzędu skarbowego - druk NIP-2 – pod rygorem zwrotu wniosku.

Do wniosków o wpis spółki do KRS należy dołączyć odpis umowy spółki dla Urzędu Skarbowego oraz tytuł prawny do lokalu. Praktyka sądowa w tym zakresie pozwala na złożenia kserokopii tych dokumentów.

Po nadaniu spółce nr KRS Sąd przesyła wniosek RG-1 do Urzędu Statystycznego celem nadania spółce nr REGON oraz formularz NIP-2 celem nadania spółce nr NIP.

Cała procedura trwa dość długo, dlatego dla osób, które chcą szybko rozpocząć działalność gospodarczą w ramach spółki polecam wystąpienie do Urzędu Statystycznego o nadania nr REGON dla spółki z o.o. w organizacji oraz złożenie formularza NIP-2 do właściwego Urzędu Skarbowego celem nadania nr NIP również dla spółki w organizacji. Dzięki tym operacjom można rozpocząć działalność dużo szybciej nie czekając na wpisanie spółki do KRS. 

Zobacz również serwis: Działalność gospodarcza

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Debata prezydencka na żywo na portalu infor.pl. Transmisja online od godz. 20.00

W poniedziałek 12.05.2025 r. o godz. 20:00 w siedzibie Telewizji Polskiej rozpoczęła się debata kandydatów na prezydenta RP, współorganizowana przez TVP, TVN i Polsat. To ostatnie takie starcie przed pierwszą turą wyborów i jeden z kluczowych momentów kampanii. Transmisję online można obejrzeć także na portalu infor.pl.

Debata prezydencka: Burza wokół prowadzącej z TVP. Konfederacja i inne sztaby protestują

Debata kandydatów na prezydenta już dziś o 20:00 w TVP. Jeszcze przed startem nie brak kontrowersji — aż osiem sztabów wyborczych sprzeciwia się obecności Doroty Wysockiej-Schnepf jako współprowadzącej. Padają zarzuty o brak obiektywizmu i złamanie wcześniejszych ustaleń z TVP.

Zmiany w stwierdzaniu zgonu. Rząd planuje nową ustawę i szczególne regulacje dla żołnierzy

Rząd pracuje nad nowelizacją ustawy o działalności leczniczej. Nowe przepisy mają uporządkować zasady stwierdzania i dokumentowania zgonów, w tym poza szpitalami. Projekt zakłada też cyfryzację kart zgonu i narodzin oraz szczególne regulacje dla żołnierzy.

Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej w 2025 roku – ile wynosi, jak obliczyć, komu przysługuje, terminy wypłat, ewidencja

Czym jest ekwiwalent za pranie odzieży roboczej? Komu przysługuje? Jakie są zasady obliczania i wypłacania tego ekwiwalentu w 2025 roku. Czy od tego ekwiwalentu trzeba płacić składki ZUS i podatek? Wyjaśnia Karolina Woźniczka, specjalistka ds. kadr i płac w Meritoros SA.

REKLAMA

Flaga Polski - jak wieszać zgodnie z przepisami? [ZASADY]

Coraz więcej osób prywatnych wywiesza flagę Polski w maju, listopadzie, a niektórzy nawet przez cały rok. Nie każdy wie, że flagę wiesza się w określony sposób, a naruszenie przepisów może doprowadzić do nałożenia kary. Jakie są zasady wieszania flagi Polski?

Czy alimenty wlicza się do dochodu w MOPS?

„Samotnie wychowuję dziecko i chcę ubiegać się o zasiłek okresowy z pomocy społecznej. Czy alimenty, które dostaję na córkę MOPS wliczy do naszego dochodu?” – pyta Czytelniczka.

Co 12 skontrolowane przez ZUS L4 uznane za nieprawidłowe [dane ZUS za I kwartał 2025 r.]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał redakcji Infor.pl, że w I kwartale 2025 r. ZUS przeprowadził kontrolę prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich wobec 35 810 osób. Nieprawidłowości stwierdził w 2 886 przypadkach. ZUS może przeprowadzić kontrolę z własnej inicjatywy lub na wniosek pracodawcy. Kiedy można spodziewać się kontroli?

Wsparcie dla rodziców po urodzeniu martwego dziecka. MRPiPS zapowiada zmiany w przyznawaniu zasiłków: macierzyńskiego i pogrzebowego

W przypadku urodzenia martwego dziecka, rodzice dziecka mogą wystąpić z wnioskiem o zasiłek macierzyński oraz o zasiłek pogrzebowy. Jednakże muszą zmierzyć się z biurokracją. Resort rodziny zapowiada likwidację skomplikowanych barier administracyjnych. Zaświadczenie lekarskie zamiast aktu urodzenia - to jedna ze zmian planowanych przez resort rodziny.

REKLAMA

12 maja: Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych

Maj należy do pielęgniarek i położnych! W dniu 5 maja świętujemy Międzynarodowy Dzień Położnej, dzień 8 maja to Dzień Polskiej Położnej, a 12 maja to Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek. Pielęgniarki i położne są niezastąpione na każdym etapie leczenia i opieki nad pacjentem – od narodzin, przez chorobę, aż po opiekę paliatywną. Wspierają nie tylko zdrowie fizyczne, ale też emocjonalne potrzeby pacjentów i ich rodzin. Ich zaangażowanie, wiedza i empatia są fundamentem bezpiecznego i skutecznego leczenia.

Budżetówka: zmiany w stanowiskach, strukturze i tabelach wynagrodzeń – minimalne stawki wzrastają o 5%, a maksymalne o 1 000 zł [projekt]

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłasza zmiany w tabelach wynagrodzeń – minimalne stawki wzrastają o 5%, a maksymalne o 1 000 zł - takie regulacje już coraz bliżej. Są one o tyle ważne, że zajdzie też zmiana w strukturze organizacyjnej, będzie też ujednolicenie nazw stanowisk kierowniczych i dodanie nowych stanowisk specjalistycznych w celu uporządkowania ścieżki awansu. Nowe zasady mają być bardziej transparentne. Są już szczegółowe założenia, czekamy na ogłoszenie ostatecznej wersji projektu zmian dla ogromnej liczby pracowników, a później wejście nowych przepisów w życie.

REKLAMA