REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od 31 sierpnia 2023 r. pierwsze mieszkanie bez PCC. Notariusze przypominają o pozostałych kosztach

Izba Notarialna w Poznaniu
Od 31 sierpnia 2023 r. pierwsze mieszkanie bez PCC. Notariusze przypominają o pozostałych kosztach
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

31 sierpnia 2023 wejdzie w życie nowelizacja przepisów dotyczących podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Zwalnia ona z obowiązku zapłaty PCC kupujących pierwszy lokal mieszkalny i pierwszy jednorodzinny dom mieszkalny. Nowe rozwiązanie dotyczy jednak tylko lokali i domów na rynku wtórnym. Jakie koszty poniesie nabywca w takim przypadku z tytułu innych opłat?

Pierwsze mieszkanie - kiedy bez PCC?

Kupno mieszkania, a zwłaszcza tego pierwszego jest zawsze sporym wyzwaniem nie tylko finansowym, ale też prawnym. Notariusze zawsze informują o wszystkich procedurach i dokumentach związanych z transakcjami, w tym obsługą kredytu bankowego czy koniecznością założenia księgi wieczystej. 

REKLAMA

Do tej pory 2% podatek PCC od ceny zakupu ustalonej w akcie notarialnym odprowadzany był przez notariusza do właściwego urzędu skarbowego. Teraz, w konkretnej sytuacji - zakupu pierwszego własnego „M”, ta opłata nie będzie obowiązywać, ale trzeba tu wziąć pod uwagę także inne koszty i podatki  – informuje notariusz Maciej Celichowski, rzecznik prasowy Izby Notarialnej w Poznaniu. Dla przykładu przy kupnie mieszkania o wartości 500.000 zł PCC wynosi obecnie 10.000 zł. 

Inne opłaty i koszty przy zakupie własnego mieszkania

REKLAMA

Przy kupnie mieszkania na rynku pierwotnym zakup jest opodatkowany podatkiem VAT, wliczonym w cenę, jest płacony przez dewelopera. Jego stawka zależy od wielkości mieszkania lub domu. Jeśli powierzchnia mieszkania jest  większa niż 150 m2 lub powierzchnia domu jest większa niż 300 m2, wówczas przy sprzedaży zastosowanie ma stawka 23%, w sytuacji gdy nie przekracza ona odpowiednio 150 m2 albo 300m2, jego sprzedaż opodatkowana jest stawką VAT w wysokości 8%. Wpływa to oczywiście na cenę. 

Koszty rosną także, gdy lokal kupowany jest na kredyt. Na jego zabezpieczenie trzeba ustanowić hipotekę, a ta podlega podatkowi PCC, którego wysokość przy zwykłej hipotece wynosi 0,01% wysokości hipoteki lub 19 zł. Tą ostatnią stawkę podatku stosuje się przy hipotekach zabezpieczających także  m.in. odsetki wg stawki zmiennej. 

Nabywając  mieszkanie lub dom należy jeszcze uiścić opłatę za wpis do księgi wieczystej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

I tu warto docenić pracę notariusza, który przy transakcji na rynku zarówno wtórnym jak i pierwotnym, na podstawie założonej wcześniej księgi wieczystej weryfikuje stan prawny nieruchomości. W sporządzonym przez niego akcie notarialnym znajdą się informacje na temat obecnych właścicieli kupowanej nieruchomości, praw i ograniczeń związanych z własnością oraz wszelkich obciążeń mieszkania wpisanych do księgi wieczystej – informuje notariusz Maciej Celichowski, rzecznik prasowy Izby Notarialnej w Poznaniu. 

REKLAMA

Notariusz za swoją pracę pobiera taksę notarialną, regulowaną Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości, które wskazuje maksymalne stawki. I tak dla mieszkania o wartości 500 tys. zł maksymalna stawka wynosi 1.385 zł netto i jest to wynagrodzenie za sporządzenie aktu notarialnego. 

Zmniejszenie podatków od zakupu mieszkania ma znaczenie dla kupujących swoje pierwsze mieszkanie. To zazwyczaj czynność stresująca, z wieloma pytaniami, dotyczącymi np. tego, czy w lokalu nikt nie jest zameldowany, czy mieszkanie nie jest zadłużone, czy sprzedający jest rzeczywiście właścicielem. Procedura związana z transakcją kupna – sprzedaży, kończąca się odczytaniem aktu notarialnego w kancelarii, poprzedzona jest właśnie weryfikacją tego typu danych – informuje notariusz Andrzej Rataj, prezes Izby Notarialnej w Poznaniu.

Polecamy: „VAT 2023. Komentarz”. Książka z aktualizowanym serwisem online

 

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Do 600 euro odszkodowania za opóźniony albo odwołany lot. Zwrot 25% albo 50% ceny biletu za opóźniony pociąg

W przypadku opóźnionego albo odwołanego lotu samolotem podróżny (konsument) może otrzymać rekompensatę (odszkodowanie) od 250 do 600 euro. Natomiast za opóźnienie pociągu odszkodowanie w wysokości 25 proc. lub 50 proc. ceny biletu. Taką informację przekazała Polskiej Agencji Prasowej koordynator ECK Polska Renata Yanisiv. W przypadku noclegów można reklamować niezgodności z ofertą i warunkami umowy.

Bon senioralny już w tym kwartale. Taki jest plan rządu

Projekt ustawy o bonie senioralnym ma zostać przyjęty przez rząd w tym kwartale. Tak wynika z planu legislacyjnego Rady Ministrów. Wysokość bonu senioralnego ma wynosić maksymalnie 2150 zł. Osobą uprawnioną do korzystania z usług świadczonych w ramach bonu senioralnego będzie osoba, która ukończyła 75. rok życia.

e-Doręczenia w kancelariach komorniczych. System ma przynieść oszczędności finansowe

Komornicy sądowi jako pierwsi wprowadzają system e-Doręczeń. Docelowo dostęp do wszystkich postępowań komorniczych ma być cyfrowy. System e-Doręczeń ma przynieść kancelariom komorniczym znaczne oszczędności finansowe.

Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym

Znamy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie co prawda spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym.

REKLAMA

Jedna lekcja religii w szkole, dodatkowe w salkach katechetycznych. MEN: zmiany od 1 września 2025 roku

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. Dodatkowe godziny mogą być realizowane w ramach zajęć w salkach katechetycznych - dodała.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

Odszkodowanie za opóźniony lot. Ile wynosi? Jak się o nie ubiegać?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady WE 261/2004 ujednolica prawo lotnicze na terenie Unii Europejskiej. Rozporządzenie to określa zasady pomocy oraz odszkodowania dla podróżnych m.in. w przypadku opóźnionego lotu.

W listopadzie i grudniu 2024 r. wypłaty 1500 zł + dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia. Wnioski można składać od 1 października 2024 r.

Wnioski do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października. Wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska zapewniła, że pieniądze zostaną wypłacone do końca roku. Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk dodał, że Zakład będzie gotowy do obsługi tego zadania.

REKLAMA

Przedawnienie długów w 2024 r. Kiedy kończy się możliwość dochodzenia swoich roszczeń?

28 lipca 2018 r. zmianie uległy terminy przedawnień. Podstawowy termin przedawnienia długu został skrócony z 10 lat do 6. Część roszczeń jednak ulega przedawnieniu dużo wcześniej. Czym jest przedawnienie długu? Jakie warunki trzeba spełniać by dług się przedawnił? Jak liczyć przedawnienie długu?

W roku szkolnym 2024/2025 pojawią się nie tylko mydło i papier toaletowy. Barbara Nowacka mówi o nowym programie pilotażowym.

Od września 2024 r. nie tylko mydło i papier toaletowy w szkołach. Barbara Nowacka mówi o programie pilotażowym. Zdaniem RPO problem ubóstwa menstruacyjnego godzi w konstytucyjne prawo do nauki. MEN chce to sprawdzić.

REKLAMA