reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Podatki i opłaty > Zniesienie opłaty targowej

Zniesienie opłaty targowej

Zniesienie opłaty targowej to główny postulat projektu nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, nad którym trwają prace w Sejmie. Zniesienie daniny publicznej, jaką jest opłata targowa ma na celu zwiększenie konkurencyjności micro i małych przedsiębiorców.

Sejm w trakcie 72. posiedzenia (22-25 lipca 2014 roku) rozpatrzył w pierwszym czytaniu poselski projekt nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Autorzy projektu proponują usunięcie z polskiego prawa jednej z opłat lokalnych - opłaty targowej.

Opłaty lokalne w 2015 roku

Opłata targowa jako przykład daniny publicznej

Opłata targowa – jako danina publiczna - została wprowadzona w Polsce w 1951 r. Funkcjonowała wówczas pod nazwą „podatek targowy”. Obecnie obowiązek uiszczania opłaty targowej mają sprzedający na targowiskach.

Zgodnie z art. 15 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych opłatę targową pobiera się od:

  • osób fizycznych,
  • osób prawnych,
  • jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej,

- dokonujących sprzedaży na targowiskach, z zastrzeżeniem ust. 2b. Ustęp ten wskazuje wyjątki od obowiązku uiszczania opłaty targowej. Zwolnione z niej są podmioty, które dokonują sprzedaży w budynkach lub w ich częściach.

Zadaj pytanie na FORUM

Targowisko – definicja pojęcia

Ustawodawca pokusił się także o wprowadzenie definicji „targowiska”. Zgodnie z p.2  ustawy targowiskami są wszelkie miejsca, w których jest prowadzona sprzedaż. Jest to definicja bardzo szeroka, która budzi szereg uzasadnionych wątpliwości. W tej kwestii niejednokrotnie wypowiadały się sądy. Zgodnie z wyrokiem WSA w Szczecinie z dnia 8 lutego 2006 r., I SA/Sz 76/05 dla pobierania opłaty targowej nie ma większego znaczenia, w jakim miejscu dokonywana jest sprzedaż. Bez znaczenia pozostaje także informacja o tym, czy dana osoba prowadzi stałą działalność, czy dokonuje sprzedaży w sposób okazjonalny. Pogląd powyższy jest wynikiem bardzo ogólnej definicji pojęcia „targowisko”.

Warto również wspomnieć, że opłata targowa jest daniną niezależną od należności za korzystanie z urządzeń targowych, za inne usługi świadczone przez prowadzącego targowisko.  Sprzedający na targowiskach obciążeni są szeregiem opłat, wśród których wskazać należy m.in.: czynsz wynikający z umowy cywilnoprawnej pomiędzy sprzedającym a właścicielem nieruchomości i opłatę eksploatacyjną (utrzymanie i unowocześnienie targowiska).

Art. 16 ww. ustawy stanowi, że z opłaty targowej zwolnieni są płatnicy podatku od nieruchomości w związku z przedmiotem opodatkowania położonym na targowisku.

Wysokość opłaty targowej

Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów, wyrażonym w odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie przekazania samorządom gminnym swobody w kształtowaniu opłaty targowej, wprowadzenie fakultatywności opłaty targowej byłoby rozwiązaniem niezwykle niekorzystnym, szczególnie dla budżetów gmin. Mogłoby to bowiem prowadzić do rezygnacji z prawa wprowadzania opłaty targowej w niektórych jednostkach samorządu terytorialnego, co w konsekwencji prowadziłoby do naruszenia zasad konkurencji w układzie terytorialnym (odpowiedź na interpelację nr 4067, SPS-023-4067/12).

Polecamy serwis: Podatki i opłaty

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zniesienie opłaty targowej/ fot. Fotolia
Zniesienie opłaty targowej/ fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama