reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Podatki i opłaty > Opłaty lokalne w 2015 roku

Opłaty lokalne w 2015 roku

Opłaty lokalne w 2015, co do zasady, pozostaną na dotychczasowym poziomie. W 2015 roku nie wzrosną takie opłaty jak: podatek od gruntów, nieruchomości oraz lokali mieszkalnych. Wzrośnie natomiast wysokość podatku od garaży.

W 2015 r. maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych wzrosną o 0,4 proc. w stosunku do tych, obowiązujących w 2014 r. 0,4 proc. to wskaźnik wzrostu ceny towarów i usług w I półroczu 2014 r., który 15 lipca 2014 r. ogłosił GUS. Stanowi on podstawę corocznej waloryzacji maksymalnych stawek opłat, takich jak: targowa, miejscowa, uzdrowiskowa oraz od psa a także podatków: od nieruchomości, od środków transportu.

Ostateczną wysokość stawek podatków i opłat lokalnych obowiązujących w 2015 roku poznamy jesienią 2014 roku. Wówczas bowiem stosowne decyzje podejmą radni gmin i miast. Kompetencja ta została przyznana im na mocy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 95, poz. 613 ze zm.).

Górne granice kwot podatków i opłat lokalnych w 2014 r.

Podatek od gruntów

Maksymalna stawka podatku od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz pozostałych (w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego) pozostanie na poziomie z 2014 r. – 0,89 i 0,46 za mkw. Wzrośnie natomiast  - o 2 gr - stawka podatku od gruntów pod jeziorami, zajętych na zbiorniki wodne retencyjne lub elektrowni wodnych.

Podatek od nieruchomości

Podatek od nieruchomości, od budynków mieszkalnych pozostanie bez zmian. Podwyżki obejmą jednak właścicieli garaży, zarówno miejsc postojowych wyodrębnionych w budynku (właściciel musi mieć odrębny akt własności na mieszkanie i miejsce w garażu) jak i garaży wolnostojących. W tym przypadku zastosowanie znajdzie stawka podatku od budynków pozostałych – 7,76 zł (wzrost o 3 gr). Także właściciele budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej muszą liczyć się ze wzrostem kosztów. Stawka wzrośnie o 9 gr i wyniesie maksymalnie 23,12 zł za 1 mkw. powierzchni użytkowej.

Podatek od nieruchomości 2014 – stawki maksymalne

Opłaty lokalne

Maksymalna stawka za handel na targowiskach (opłata targowa) wyniesie 767,68 zł, co oznacza wzrost o 3,06 zł za każdy dzień handlu. Warto pamiętać, że gminy mogą zdecydować się na zastosowanie opłaty na niższym poziomie. W praktyce jest to częste rozwiązanie. Dlatego też podwyżka o wskaźnik inflacji nie przekłada się na realny wzrost stawek.

Minimalnie wzrośnie wysokość tzw. opłaty klimatycznej. Jest ona pobierana opłat za pobyt w miejscowościach o szczególnych właściwościach klimatycznych i uzdrowiskach. Stawki opłat miejscowej i uzdrowiskowej wzrosną zaledwie o 1 grosz i wyniosą maksymalnie – 2,2 zł oraz 3,12 zł za dobę.

Wzrośnie również nieobowiązkowa opłata od psa. W 2015 r. wyniesie 121,49 zł za każdego psa, co oznacza wzrost o 48 groszy.

Rada gminy o wysokości opłat

Od 2007 roku systematycznie wzrasta zadłużenie gmin. Stąd też zasadnym wydaje się być przypuszczenie, iż samorządy – poszukując dodatkowych dochodów – będą podnosiły stawki, do maksymalnego, dopuszczalnego poziomu.

Wybory samorządowe 2014

Podatek od garażu w 2015 roku

16 listopada 2014 roku odbędą się wybory samorządowe. Jednakże zgodnie z aktualnym orzecznictwem sądów administracyjnych, uchwała w sprawie stawek powinna być podjęta i opublikowana przez radę przed początkiem roku podatkowego. Zatem wydaje się, że o wysokości podatków i opłat lokalnych będą decydować obecne władze samorządowe.

W sytuacji nie podjęcia nowej uchwały w sprawie stawek, w nowym roku obowiązywały będą stawki w dotychczasowej wysokości.

Polecamy także: Sprawy urzędowe

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama