Kategorie

Opłaty lokalne w 2015 roku

Opłaty lokalne w 2015 roku / Fot. Fotolia
Opłaty lokalne w 2015 roku / Fot. Fotolia
Opłaty lokalne w 2015, co do zasady, pozostaną na dotychczasowym poziomie. W 2015 roku nie wzrosną takie opłaty jak: podatek od gruntów, nieruchomości oraz lokali mieszkalnych. Wzrośnie natomiast wysokość podatku od garaży.

W 2015 r. maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych wzrosną o 0,4 proc. w stosunku do tych, obowiązujących w 2014 r. 0,4 proc. to wskaźnik wzrostu ceny towarów i usług w I półroczu 2014 r., który 15 lipca 2014 r. ogłosił GUS. Stanowi on podstawę corocznej waloryzacji maksymalnych stawek opłat, takich jak: targowa, miejscowa, uzdrowiskowa oraz od psa a także podatków: od nieruchomości, od środków transportu.

Ostateczną wysokość stawek podatków i opłat lokalnych obowiązujących w 2015 roku poznamy jesienią 2014 roku. Wówczas bowiem stosowne decyzje podejmą radni gmin i miast. Kompetencja ta została przyznana im na mocy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 95, poz. 613 ze zm.).

Górne granice kwot podatków i opłat lokalnych w 2014 r.

Podatek od gruntów

Maksymalna stawka podatku od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz pozostałych (w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego) pozostanie na poziomie z 2014 r. – 0,89 i 0,46 za mkw. Wzrośnie natomiast  - o 2 gr - stawka podatku od gruntów pod jeziorami, zajętych na zbiorniki wodne retencyjne lub elektrowni wodnych.

Podatek od nieruchomości

Podatek od nieruchomości, od budynków mieszkalnych pozostanie bez zmian. Podwyżki obejmą jednak właścicieli garaży, zarówno miejsc postojowych wyodrębnionych w budynku (właściciel musi mieć odrębny akt własności na mieszkanie i miejsce w garażu) jak i garaży wolnostojących. W tym przypadku zastosowanie znajdzie stawka podatku od budynków pozostałych – 7,76 zł (wzrost o 3 gr). Także właściciele budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej muszą liczyć się ze wzrostem kosztów. Stawka wzrośnie o 9 gr i wyniesie maksymalnie 23,12 zł za 1 mkw. powierzchni użytkowej.

Podatek od nieruchomości 2014 – stawki maksymalne

Opłaty lokalne

Maksymalna stawka za handel na targowiskach (opłata targowa) wyniesie 767,68 zł, co oznacza wzrost o 3,06 zł za każdy dzień handlu. Warto pamiętać, że gminy mogą zdecydować się na zastosowanie opłaty na niższym poziomie. W praktyce jest to częste rozwiązanie. Dlatego też podwyżka o wskaźnik inflacji nie przekłada się na realny wzrost stawek.

Minimalnie wzrośnie wysokość tzw. opłaty klimatycznej. Jest ona pobierana opłat za pobyt w miejscowościach o szczególnych właściwościach klimatycznych i uzdrowiskach. Stawki opłat miejscowej i uzdrowiskowej wzrosną zaledwie o 1 grosz i wyniosą maksymalnie – 2,2 zł oraz 3,12 zł za dobę.

Wzrośnie również nieobowiązkowa opłata od psa. W 2015 r. wyniesie 121,49 zł za każdego psa, co oznacza wzrost o 48 groszy.

Rada gminy o wysokości opłat

Od 2007 roku systematycznie wzrasta zadłużenie gmin. Stąd też zasadnym wydaje się być przypuszczenie, iż samorządy – poszukując dodatkowych dochodów – będą podnosiły stawki, do maksymalnego, dopuszczalnego poziomu.

Wybory samorządowe 2014

Podatek od garażu w 2015 roku

16 listopada 2014 roku odbędą się wybory samorządowe. Jednakże zgodnie z aktualnym orzecznictwem sądów administracyjnych, uchwała w sprawie stawek powinna być podjęta i opublikowana przez radę przed początkiem roku podatkowego. Zatem wydaje się, że o wysokości podatków i opłat lokalnych będą decydować obecne władze samorządowe.

W sytuacji nie podjęcia nowej uchwały w sprawie stawek, w nowym roku obowiązywały będą stawki w dotychczasowej wysokości.

Polecamy także: Sprawy urzędowe

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  18 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

  Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

  Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

  Wydziedziczenie – na czym polega?

  Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

  Alienacja rodzicielska - co robić?

  Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?

  Osoby niepełnosprawne - powstanie nowa ustawa?

  Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami ma umożliwić pełne wdrożenie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

  Stwierdzenie nieważności decyzji (KPA)

  Stwierdzenie nieważności decyzji to instytucja z Kodeksie postępowania administracyjnego, która stanowi wyjątek od zasady trwałości decyzji administracyjnych.

  O ile wzrosną emerytury w 2022 r.?

  O ile wzrosną najniższe emerytury w 2022 r.? Co z rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i rentą rodzinną?

  Zasiłek okresowy w 2022 r.

  Zasiłek okresowy w 2022 r. czeka podwyżka kryteriów dochodowych. Czy wpływa to na wysokość świadczeń?

  Wakacyjny urlop - gdzie i za ile? [BADANIE]

  Ponad 80% Polaków spędziło tegoroczny wakacyjny urlop w kraju. Ile środków przeznaczyliśmy na wyjazdy?

  MS zapowiada zmiany dotyczące samorządu kuratorskiego

  Przepisy mają zostać wyostrzone, aby kuratorzy mieli bardziej szczegółowe określone narzędzia działania.