REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rząd chce by samorządy raportowały o podatkach lokalnych w 2018 r.

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Rząd chce by samorządy raportowały o podatkach lokalnych w 2018 r./ fot. Shutterstock
Rząd chce by samorządy raportowały o podatkach lokalnych w 2018 r./ fot. Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Rada Ministrów przyjęła projekt Ministra Finansów nowelizujący ustawę o podatkach i opłatach lokalnych. Rząd chce nałożyć na organy podatkowe gmin obowiązek składania Ministrowi Finansów corocznego sprawozdania na temat podatku od nieruchomości, podatku rolnego i leśnego. Pierwsze sprawozdanie dotyczyć ma roku 2018 r.

Nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych ma na celu wprowadzenie obowiązku składania przez organy podatkowe gminy corocznego raportu z zakresu podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego. To sprawozdanie ma być składane Ministrowi Rozwoju i Finansów.

REKLAMA

Na dzień dzisiejszy organy podatkowe gminy nie mają obowiązku raportowania informacji dotyczących wskazanych podatków. Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu nowelizacji, gminy nie raportują informacji o podstawie opodatkowania poszczególnymi podatkami, powierzchni lub o wartościach przedmiotów zwolnionych na mocy uchwał rad gmin, jak również danych o stawkach podatkowych, które poszczególne gminy stosują.

Zobacz również: Powiat

Ministerstwo Finansów chcąc uzyskać dane na temat podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego, przeprowadza dobrowolne badania ankietowe w gminach - taka forma pozyskiwania danych jest kosztowna i czasochłonna. Minister Finansów w uzasadnieniu twierdzi, że utrudnia to prowadzenie racjonalnej polityki podatkowej, a w szczególności projektowanie zmian w systemie opodatkowania nieruchomości, w tym szacowanie skutków tych zmian. Rozwiązaniu tego problemu ma posłużyć obowiązek gmin składania Ministrowi Finansów corocznego sprawozdania na temat tych podatków.

Co będzie obejmować sprawozdanie?

W corocznym sprawozdaniu organów podatkowych gminy znaleźć mają się informacje na temat:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. wysokości stawek podatku od nieruchomości, średniej ceny skupu żyta i średniej ceny skupu drzewa określonych uchwałą rady gminy - stawki te są podstawą wymiaru dla podatku od nieruchomości, podatku rolnego i leśnego na terenie danej gminy, w danym roku podatkowym;
  2. podstawach opodatkowania podatkiem od nieruchomości, rolnym i leśnym;
  3. podstawach opodatkowania zwolnionych od wskazanych podatków na mocy uchwał rad gmin;

Informacje z punktu 1 będą musiały zostać przekazane Ministrowi nie później niż do końca I kwartału danego roku podatkowego.

REKLAMA

Organ podatkowy gminy odpowiedzialny za sporządzenie sprawozdania będzie miał obowiązek aktualizacji sprawozdania tylko gdy w trakcie roku podatkowego zmienią się dane opisane w punkcie 1 - np. zmieni się średnia cena skupu drzewa, która stanowi podstawę wymiaru dla podatku leśnego.

Dane z punktów 2 i 3 będą miały charakter zagregowany. Ich przekazanie będzie musiało nastąpić maksymalnie do końca III kwartału danego roku podatkowego. Dane te mają być wskazywane na dzień 30 czerwca roku podatkowego, w którym sporządza się sprawozdanie.

Forma elektroniczna

Sprawozdanie będzie przekazywane wyłącznie w formie elektronicznej. W kontakcie między resortem finansów, a gminą uczestniczyć będą regionalne izby obrachunkowe, które będą przekazywać resortowi dane.

Przy przekazywaniu danych wykorzystywać się będzie BeSTi@ - istniejący już system zarządzania budżetami jednostek samorządu terytorialnego.

Opracowano na podstawie:

Projekt z dnia 21 września 2017 r. ustawy o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2540 złotych dla ucznia. Pomoc również w roku szkolnym 2024/2025.1000 złotych zasiłku losowego i 1540 złotych na wyjazd można połączyć.

2540 złotych dla ucznia. Pomoc dostępna również w roku szkolnym 2024/2025.1000 złotych zasiłku losowego i 1540 złotych na wyjazd można połączyć albo starać się o 500 złotych na zajęcia terapeutyczno-edukacyjne. Dla kogo?

Zamach na Donalda Trumpa na wiecu w Pensylwanii. Jest ranny ale już bezpieczny

Były prezydent USA, ponownie obecnie kandydujący na ten urząd Donald Trump został ranny 13 lipca 2024 r. podczas wiecu wyborczego w Butler w Pensylwanii. Trump padł na ziemię podczas przemówienia, trzymając się za głowę, po czym został odeskortowany do swojego samochodu przez Secret Service.

Mandat za palenie na balkonie? Są argumenty za i przeciw. Jest reakcja Ministra Sprawiedliwości

Czy palenie tytoniu (papierosów) na własnym balkonie lub tarasie w budynku wielorodzinnym (bloku mieszkalnym), pomimo sprzeciwu zgłaszanego przez innych mieszkańców tego budynku (sąsiadów), może zostać uznane za wybryk, co może rodzić odpowiedzialność za wykroczenie z art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń? Takie pytanie zadała Ministrowi Sprawiedliwości jedna z posłanek w interpelacji poselskiej nr 3429 z 15 czerwca 2024 r. Minister Sprawiedliwości odpowiedział.

Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Od kiedy?

Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Do tego odpowiednia reorganizacja. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Tylko od kiedy? Póki co, pozostają napoje, czapka i krem z filtrem.

REKLAMA

Czy rodzic musi płacić alimenty, gdy zabiera dziecko na wakacje? Co z opłatami za mieszkanie i media? Sprawdź, co na to prawo.

Czy można zrobić niższy przelew, skoro poniosło się koszty wakacyjnego wyjazdu? Dostosowanie wysokości wakacyjnych alimentów do potrzeb dziecka i rodziców jest jednak możliwe.

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie dla samotnych rodziców na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak połączyć świadczenia?

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie będzie mógł uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak powinna połączyć świadczenia, by otrzymać taką kwotę? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

Po raz kolejny przesunięto termin wdrożenia obowiązku stosowania e-Doręczeń. Podobno to już ostatnie przesunięcie

Termin powszechnego wdrożenia obowiązku e-Doręczeń został przesunięty na 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu zostaną przeprowadzone zmiany legislacyjne, które ułatwią wykorzystywanie tych usług w sferze cyfrowej w pierwszym roku obowiązywania.

Jak przedłużyć ważność orzeczenia o niepełnosprawności do 31 marca 2025 r.? Problem dotyczy ok. 400 tys. osób. Sprawdź, co robić.

Co dalej z orzeczeniami o niepełnosprawności? Można przedłużyć ich ważność do 31 marca 2025 roku i ustrzec się przed utratą uprawnień, Są jednak warunki, które trzeba spełnić. Sprawdź, czy wiesz jakie.

REKLAMA

Renta wdowia we wszystkich możliwych wariantach zbiegu świadczeń. Pytanie tylko: kiedy te pieniądze?

Wciąż nie wiadomo kiedy renta wdowia wejdzie w życie. Na ten moment wiemy jedynie, że Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny ma sprecyzować katalog praw do świadczeń emerytalno-rentowych, do których będzie można stosować regułę zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych. Katalog ma obejmować wszystkie możliwe warianty.

ZNP: Wynagrodzenia nauczycieli powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem, podwyżki w 2025 r. co najmniej o 15 proc., wycieczka szkolna jak wyjazd służbowy

ZNP poinformował, że przesłał do MEN katalog spraw wymagających pilnego uregulowania oraz konkretne propozycje rozwiązań w zakresie wynagrodzeń nauczycieli. Związkowcy chcą m.in. jak najszybszego podjęcia prac nad powiązaniem wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce.

REKLAMA