reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Podatki i opłaty > Opłata miejscowa (klimatyczna) - 2018 r.

Opłata miejscowa (klimatyczna) - 2018 r.

Opłata miejscowa jest potocznie nazywana opłatą klimatyczną. Rada gminy może wprowadzić opłatę miejscową w gminie, w drodze uchwały. W 2018 r. opłata miejscowa wynosić będzie maksymalnie 2,22 zł lub 3,14 zł dziennie, co jest uzależnione od obszaru na jakim została wprowadzona.

Opłata miejscowa jest pobierana od osób fizycznych, które przebywają dłużej niż dobę w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych w miejscowościach, które:

  • cechują się korzystnymi właściwościami klimatycznymi, krajobrazowymi i mają warunki umożliwiające pobyt we wskazanych celach;
  • mają status obszaru ochrony uzdrowiskowej.

Opłata klimatyczna jest pobierana za każdą rozpoczętą dobę pobytu.

Korzystne właściwości

Jak już zostało wspomniane, opłatę klimatyczną pobiera się od osób fizycznych przebywających na obszarze cechującym się korzystnymi właściwościami klimatycznymi i krajobrazowymi, w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych. Oznacza to, że gmina ma możliwość poboru opłaty klimatycznej pod warunkiem, że spełnia minimalne warunki umożliwiające pobyt osobom w wymienionych celach.

Rada Ministrów w rozporządzeniu określiła  wspomniane minimalne jakie musi spełniać gmina aby móc pobierać opłatę klimatyczną.

Gmina spełnia minimalne warunki krajobrazowe jeżeli na jej terenie znajdują się m.in. lasy, parki narodowe, punkty widokowe, a także zabytki, muzea, pomniki historii. Dokładny spis znajduje się w § 3 tego rozporządzenia.

Miejscowość spełnia minimalne wymogi turystyczne gdy na jej terenie znajduje się baza noclegowa w obiektach hotelarskich lub w innych obiektach, które mogą świadczyć usługi hotelarskie.

Obszar ochrony uzdrowiskowej

Opłatę klimatyczną pobiera się także na obszarach ochrony uzdrowiskowej. Aby dany obszar uzyskał ten status musi spełniać łącznie następujące warunki:

  • posiada złoża naturalnych surowców leczniczych o potwierdzonych właściwościach leczniczych na zasadach określonych w ustawie o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych. (dalej: w ustawie);
  • posiada klimat o właściwościach leczniczych potwierdzonych na zasadach określonych w ustawie;
  • spełnia określone w przepisach o ochronie środowiska wymagania w stosunku do środowiska;
  • posiada infrastrukturę techniczną w zakresie gospodarki wodno-ściekowej, energetycznej, w zakresie transportu zbiorowego, a także prowadzi gospodarkę odpadami.

Ile zapłacisz w 2018 r.

Wysokość opłaty klimatycznej jest wyznaczana w przez radę gminy, która musi przy tym przestrzegać maksimum opłaty określonego przez Ministra Finansów. Zgodnie z obwieszczeniem Ministra Finansów opłata miejscowa w 2018 r. na terenach posiadających status obszaru ochrony uzdrowiskowej wyniesie maks. 3,14 zł dziennie, a na pozostałym terenie - maks. 2,22 zł dziennie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Opłata miejscowa (klimatyczna) - 2018 r./ www.sxc.hu
Opłata miejscowa (klimatyczna) - 2018 r./ www.sxc.hu

INFORLEX Księgowość i Kadry SUPERPREMIUM - dostęp na 1 miesiąc506.01 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama