reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Kodeks karny > Odpowiedzialność karna > Zniesławienie w Kodeksie karnym

Zniesławienie w Kodeksie karnym

Zniesławienie, zgodnie z art. 212 kodeksu karnego, jest pomówieniem, które poniża w oczach opinii publicznej lub naraża na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności. Przepis chroni wizerunek, tj. cześć zewnętrzną.

Prawo do krytyki jest jednym z fundamentów, na którym budowana jest demokracja. Należy jednak pamiętać, że krytyka jak wszystko ma swoje granice i za jej przekroczenie grożą kary zdefiniowane w kodeksie karnym. Powagę znaczenia ochronny czci podkreśla u regulowanie przez ustawodawcę kwestia pomówień zarówno w kodeksie karnym jak i cywilnym.

KK o zniesławieniu

Zniesławienia można dokonać na pojedynczej osobie fizycznej, grupie osób, instytucji, osobie prawnej lub jednostce organizacyjnej niemającej osobowości prawnej. Sąd Najwyższy w swoim orzeczeniu z 2004 roku wskazał, że: "Cześć określonej osoby, rozumiana jako kategoria normatywna, korzysta z ochrony prawnej niezależnie od tego, jaką dana osoba ma opinię u jednostki czy nawet w określonym środowisku". (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 3 listopada 2004 r., sygn. akt IV KK 132/04). Podstawą do oskarżenia kogoś o pomówienie staje się już potencjalna możliwość naruszenia czyjejś czci zewnętrznej. Tym samym pomówienie nie musi odnieść zamierzonego skutku w postaci poniżenia czy też utraty zaufania do pokrzywdzonego. W myśl § 1 art. 212 kodeksu karnego karą za dopuszczenie się zniesławienia jest grzywna lub ograniczenie wolności.

POLECAMY: E - wydanie Dziennika Gazety Prawnej

Formy zniesławień

Zniesławienie może występować w różnych formach. Pomówić można ustnie lub pisemnie, w postaci np. artykułu prasowego czy innego środka masowego przekazu. Zniesławieniem będzie również fotomontaż, dyskredytujący daną osobę czy instytucję w oczach opinii publicznej. Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 5 czerwca 2013 r. sygn. akt III KK 387/12) wskazuje, kiedy zniesławienie należy uznać za publiczne: "Działanie publiczne oznacza działanie w taki sposób, że może się z nim zetknąć bliżej nieoznaczona liczba nieokreślonych bliżej osób".

Zniesławienie w środkach masowego przekazu

Ustawodawca wyróżnił zniesławienie w mass mediach w oddzielnym paragrafie. Typ kwalifikowany został wprowadzony do kodeksu karnego jako efekt gwałtownego rozwoju środków masowego komunikowania. Przy tego typu zniesławieniu kara jest surowsza. Sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Pojęcie „środek masowego komunikowania” w ustawie karnej nie zostało odpowiednio zdefiniowane, dlatego w tym zakresie trzeba posiłkować się stanowiskiem wypracowanym przez doktrynę i orzecznictwo. O środku masowego komunikowania mówimy, gdy trafiają one do szerokiego kręgu odbiorców. W związku z tym w tej grupie należy wymienić obok telewizji, prasy i radia także internet, publikacje książkowe, nagrania elektroniczne, bilbordy, plakaty, ulotki, pocztę elektroniczną, telefon oraz komunikatory internetowe.

Zobacz serwis: Sprawy karne

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama