reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Konstytucja > Prawa człowieka > Będzie drastyczne ograniczenie dostępu do informacji publicznej?

Będzie drastyczne ograniczenie dostępu do informacji publicznej?

Platforma Obywatelska wraz z koalicyjnym PSL na ostatniej prostej przed wyborami wprowadziła zmiany, które zdecydowanie utrudnią dostęp do informacji publicznej.

Na ostatnim przed wyborami posiedzeniu Sejmu posłowie głosowali nad ostatnimi projektami ustaw, które zostały uchwalone w tej kadencji. Najwięcej kontrowersji wzbudziły zmiany, jakie przeprowadziła koalicja rządowa w ustawie o dostępie do informacji publicznej.  

O co dokładnie chodzi? W zmianach, które uchwaliła koalicja zawarto postanowienia, które w znaczący sposób ograniczą dostęp obywateli do informacji publicznych. Poprawki ograniczające dostęp do informacji zostały przeprowadzone w ostatniej chwili jako poprawka Senatu.

I tak wedle proponowanego art. 5 ust. 1a ustawy o dostępie prawo do informacji publicznej miałoby podlegać ograniczeniom ze względu na ochronę ważnego interesu gospodarczego państwa. Prawo do informacji ulegałoby ograniczeniu w sytuacji w której „osłabiałoby zdolność negocjacyjną” Skarbu Państwa w procesie „gospodarowania jego mieniem” oraz zdolność negocjacyjną RP w procesie zawierania umów międzynarodowych. Takiemu samemu ograniczeniu podlegać mają sytuacje, w których prawo do informacji „utrudniałoby w sposób istotny ochronę interesów majątkowych” RP lub Skarbu Państwa.

Co interesujące, takie podobne rozwiązanie było zawarte już w projekcie rządowym. Zostało on w toku prac sejmowych wycofane z uwagi na protesty opozycji oraz organizacji pozarządowych, które podkreślały, iż takie rozwiązania drastycznie ograniczą dostęp do informacji publicznej. Pomimo kompromisu w Sejmie w ostatniej chwili Platforma za pomocą poprawki senatora Marka Rockiego powróciła do pierwotnej wersji.

Zobacz serwis: Konstytucja RP

Czym jest informacja publiczna?

Dostęp do informacji publicznej to jedno z najważniejszych uprawnień obywateli w państwie demokratycznym. Chodzi o każdą informację o działalności urzędów.  Dzięki takiemu dostępowi każdy obywatel ma prawo dowiedzieć o zamierzeniach organów administracji publicznej, o projektowaniu aktów normatywnych oraz o realizacji programów publicznych, w tym o gospodarowaniu publicznym mieniem.

Zasady na jakich udzielana jest informacja o działaniach organów administracji publicznej zawarte są w ustawie o dostępie do informacji publicznej. To na podstawie przepisów tej ustawy organizacje pozarządowe mają prawo domagać się od Prezydenta ujawnienia opinii i ekspertyz którymi kierował się przy podpisywaniu ustawy reformującej system OFE.

 Skąd kontrowersja?

Największą kontrowersję budzi zakres nowego ograniczenia. A raczej jego brak. Do i tak już ograniczonej informacji publicznej rządowa koalicja chce dodać ograniczenie, którego podstawą będzie „ważny interes gospodarczy państwa”.

Co jest takim ważnym interesem gospodarczym państwa? O tym zadecydują urzędnicy. Tym samym to oni będą decydować do jakich informacji obywatel będzie miał dostęp, a do jakich nie. Oczywiście o prawo do informacji można walczyć w sądzie, ale że to długotrwała procedura można przekonać się już teraz na przykładzie organizacji pozarządowych, które do tej pory nie otrzymały ekspertyz i opinii stanowiących podstawę akceptacji przez Prezydenta Komorowskiego reformy systemu emerytalnego.

Zobacz serwis: Emerytury

Teraz wszystko w rękach Prezydenta, który ustawę może podpisać, zawetować lub ewentualnie skierować do Trybunału Konstytucyjnego.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Sztobryn

Rzecznik patentowy, doktor nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama