REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Adam Bodnar o polexicie i kryzysie na granicy [PODCAST]

Marta Zdanowska
Adam Bodnar o polexicie i kryzysie na granicy - podcast
Adam Bodnar o polexicie i kryzysie na granicy - podcast
Dziennik Gazeta Prawna

REKLAMA

REKLAMA

Adam Bodnar w rozmowie z Martą Zdanowską wypowiada się o polexicie i kryzysie na granicy. Jak Komisja Europejska może zareagować na wyrok TK? Czy możliwy jest polexit? Co z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej?

Prawo krajowe wyższe od prawa unijnego - wyrok TK

W październiku 2021 roku, Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, w którym stwierdzono, że uznawanie prawa unijnego za wyższe nad prawem krajowym jest niezgodne z polską konstytucją.

REKLAMA

W odpowiedzi na to wydarzenie, w niedzielę 10 października 2021, w 160 miastach i miasteczkach w całej Polsce, odbyły się manifestacje pod hasłem: "My zostajemy w UE". Szacuje się, że w Warszawie demonstrowało nawet 100 tysięcy osób.

Jak Komisja Europejska zareaguje na wyrok TK? Czy polexit jest realnym scenariuszem? Jakie konsekwencje prawne może mieć obecna sytuacja na granicy polsko-białoruskiej?

Adam Bodnar o polexicie i sytuacji na granicy z Białorusią

Te kwestie wyjaśnia prof. Adam Bodnar, w rozmowie z Martą Zdanowską (Infor.pl). Zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka "DGPtalk: Z pierwszej strony".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy polexit jest możliwy?

Moim zdaniem, gdyby to był tylko i wyłącznie jeden wyrok Trybunału Konstytucyjnego i nic więcej się nie zdarzyło, to być może faktycznie nie byłoby powodu do jakichś większych obaw.

REKLAMA

Ale przecież to się wpisuje w kilka różnych działań ze strony rządu Rzeczypospolitej czy ludzi z nim związanych. Wcześniej mieliśmy wypowiedź Marszałka Terleckiego i Pana Marka Suskiego. Marek Suski używał przecież słów "okupant brukselski" w czasie jednego ze spotkań.

Mieliśmy słynną konferencję Patryka Jakiego, gdzie prezentował on, że rzekomo na Unii Europejskiej więcej tracimy niż zyskujemy. W prasie prawicowej regularnie wątek polexitu i różnych alternatyw dla naszego członkostwa w UE jest analizowany.

Co więcej, to nie jest pierwszy wyrok, bo 14 lipca 2021 roku, mieliśmy wyrok dotyczący niestosowania się do postanowień tymczasowych TSUE.

W tym kontekście, moim zdaniem, słusznie należy się zastanawiać o co w tym wszystkich chodzi i czy konsekwencją tych wszystkich działań nie będzie wyjście Polski z Unii Europejskiej – zauważa prof. Adam Bodnar.

Czy działania polskich władz mogą doprowadzić do wyjścia Polski z UE?

Uważam, że nie tyle chodzi o to, że rząd intencjonalnie podejmie decyzje, naciśnie światło "stop" i podejmie wszystkie działania zmierzające do wypowiedzenia członkostwa w Unii.

Tylko może się to zdarzyć na zasadzie takiego nieprzewidzianego skutku różnych politycznych działań, konfliktów wewnętrznych i woli utrzymania władzy za wszelką cenę – podkreśla prof. Bodnar.

Czy Polska może nie otrzymać unijnych pieniędzy?

REKLAMA

Zobaczymy, jak to dalej pójdzie. Natomiast, moim zdaniem, w momencie, kiedy Polska mówi w sposób otwarty: "nie będziemy przestrzegać wyroków TSUE", to ten spór już de facto przestał być prawny, tylko stał się sporem politycznym. Sporem na zasadzie: "nie zrobimy tego, co z prawa wynika i co nam zrobicie?". Dlatego, tutaj pojawia się kwestia zastosowania instrumentów politycznych – wyjaśnia prof. Bodnar.

Adam Bodnar – Dziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Prawnik, specjalista w zakresie prawa konstytucyjnego i praw człowieka. Rzecznik Praw Obywatelskich VII kadencji. W 2019 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego. Jego rozprawa habilitacyjna została opublikowana w książce "Wykonywanie orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Polsce. Wymiar instytucjonalny" nakładem Wolters Kluwer.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazetaprawna.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA