REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co to jest Rejestr Dłużników Niewypłacalnych?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Maciej Kafliński
Maciej Kafliński
Radca prawny. Ekspert w zakresie prawa kapitałowego, funduszy inwestycyjnych oraz prawa korporacyjnego i cywilnego.
 Kancelaria Radcy Prawnego Macieja Kaflińskiego
specjalizuje się w prawie cywilnym, handlowym gospodarczym i finansowym
Zasięgnięcie informacji o dłużniku z Rejestru Dłużników Niewypłacalnych nie powinno przysparzać trudności. W tym celu należy albo udać się do sądu rejestrowego, przy którym prowadzony jest oddział Centralnej Informacji KRS, albo wejść na stronę internetową www.ekrs.pl.
Zasięgnięcie informacji o dłużniku z Rejestru Dłużników Niewypłacalnych nie powinno przysparzać trudności. W tym celu należy albo udać się do sądu rejestrowego, przy którym prowadzony jest oddział Centralnej Informacji KRS, albo wejść na stronę internetową www.ekrs.pl.

REKLAMA

REKLAMA

Rejestr Dłużników Niewypłacalnych (RDN) wprowadzony przez ustawę z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym. RDN ma na celu zapewnienie pewnego, szybkiego i aktualnego dostępu do informacji istotnych z punktu widzenia obrotu gospodarczego, a więc do rzetelnych informacji dotyczących wypłacalności (a co za tym idzie wiarygodności) potencjalnych kontrahentów. Niewątpliwie weryfikacja zamieszczonych w RDN informacji może wpłynąć na zmniejszenie ryzyka podejmowania współpracy z niesolidnymi lub nieuczciwymi kontrahentami.

RDN jest prowadzony przez Krajowy Rejestr Sądowy.

REKLAMA

Wpis do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych z urzędu

Sąd ma obowiązek wpisać podmiot (bez składania jakichkolwiek wniosków) z urzędu do rejestru dłużników niewypłacalnych, w następujących przypadkach:

REKLAMA

1. w odniesieniu do osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą - jeśli ogłoszono ich upadłość lub jeżeli wniosek o ogłoszenie ich upadłości został prawomocnie oddalony z tego powodu, że majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania upadłościowego albo umorzono prowadzoną przeciwko nim egzekucję sądową lub administracyjną z uwagi na fakt, że z egzekucji nie uzyska się sumy wyższej od kosztów egzekucyjnych.

2. wspólników ponoszących odpowiedzialność całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki, z wyłączeniem komandytariuszy w spółce komandytowej, jeżeli ogłoszono upadłość spółki lub wniosek o ogłoszenie jej upadłości został prawomocnie oddalony, gdyż majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania albo umorzono przeciwko niemu egzekucję sądową lub administracyjną z uwagi na fakt, iż z egzekucji nie uzyska się sumy wyższej od kosztów egzekucyjnych,

3. dłużników, którzy zostali zobowiązani do wyjawienia majątku w trybie przepisów kodeksu postępowania cywilnego o postępowaniu egzekucyjnym,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4. osoby, które przez sąd upadłościowy zostały pozbawione prawa prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek oraz pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, reprezentanta lub pełnomocnika w spółce handlowej, przedsiębiorstwie państwowym lub spółdzielni,

5. osoby obciążone obowiązkiem alimentacyjnym, których zaległość przekracza okres 12 miesięcy.

Zobacz również: Upadłość konsumencka - poradnik

Wpis do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych na wniosek

Podstawową jednak możliwością jest wpis dłużnika do RDN na wniosek wierzyciela. W celu umieszczenia dłużnika w RDN należy zwrócić się do sądu rejestrowego KRS z takim wnioskiem. Wniosek o dokonanie wpisu w rejestrze dłużników niewypłacalnych składany jest na formularzu KRS-D1. Aby dokonać wpisu wierzyciel musi dysponować tytułem wykonawczym przeciw danemu dłużnikowi.

Sąd po złożeniu wniosku przeprowadzi odpowiednie postępowanie w terminie 14 dni od złożenia wniosku i wyda postanowienie o wpisaniu osoby do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych.

Co do powiadomienia dłużnika o wpisie do RDN, należy stwierdzić, iż dłużnik taki, jako osoba która podlega wpisowi do RDN, ma status uczestnika postępowania i sąd z urzędu wezwie go do wzięcia udziału w postępowaniu. Tak więc sąd będzie powiadamiać dłużnika o postępowaniu, terminie posiedzeń sądu i o wydanym postanowieniu w sprawie. Jeżeli natomiast sąd nie będzie w stanie powiadomić dłużnika o postępowaniu np. dlatego, że miejsce pobytu dłużnika nie jest znane i nie da się go ustalić, sąd zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego ustanowi dla niego kuratora.

Sąd zbada wszystkie dokumenty, czy są zgodne pod względem formy i treści z przepisami prawa oraz czy są prawdziwe.

Osoba wnioskująca o umieszczenie dłużnika w RDN poniesie jedynie koszt opłacenia wniosku, który należy opłacić, naklejając znaczki opłaty sądowej na wniosku. Opłata za złożenie wniosku wynosi 400 zł. Jednak często wpis do RDN dopinguje dłużnika do spłaty zobowiązania i jeśli kwota długu jest znacząca warto ponieść taki koszt.

Sam wpis do RDN nastąpi na podstawie wydanego przez sąd orzeczenia. Wpis zostanie dokonany po uprawomocnieniu się postanowienia w przedmiocie wpisu.

Jak sprawdzić, czy nasz przyszły kontrahent nie figuruje w RDN?

Zasięgnięcie informacji o dłużniku z RDN nie powinno przysparzać trudności. W tym celu należy albo udać się do sądu rejestrowego, przy którym prowadzony jest oddział Centralnej Informacji KRS, albo wejść na stronę internetową www.ekrs.pl Tam należy złożyć odpowiedni, opłacony wniosek o wydanie odpisu lub wyciągu z RDN. Opłata za złożenie takiego wniosku wynosi obecnie 30 złotych. Żądany odpis lub wyciąg zazwyczaj wydawany jest natychmiastowo dzięki temu, iż Centralna

Informacja prowadzona jest w formie elektronicznej.

Czy musimy pamiętać, żeby wykreślić dłużnika z RDN?

Ogromnym plusem jest fakt, że wierzyciel nie ma obowiązku składania wniosku o wykreślenie dłużnika jeśli ten spłaci zobowiązanie.

Dłużnik mając świadomość, iż figuruje w RDN, po odpadnięciu przyczyny, która spowodowała umieszczenie go w RDN, sam powinien zadbać o to, by został wykreślony z RDN. W tym celu musi złożyć odpowiedni wniosek do sądu rejestrowego o dokonanie odpowiedniego wpisu (wykreślenie też jest wpisem). Dłużnik będzie tak długo figurował w RDN, dopóki sam nie postara się o wykreślenie go z tego rejestru, chyba że upłynie 10 lat od dokonania wpisu, wtedy taki wpis wykreślany jest z urzędu.

Ponadto wpisy dokonane w rejestrze podlegają wykreśleniu z urzędu przez sąd w razie zmiany lub uchylenia orzeczeń, na których podstawie wpisy zostały dokonane.

Zobacz również serwis: Domowy budżet

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inauguracja pontyfikatu Leona XIV [Transmisja na żywo]

W niedzielę 18 maja nastąpi uroczysta inauguracja pontyfikatu Leona XIV. O godz. 10:00 w Bazylice Świętego Piotra i na Placu przed nią Papież Leon XIV oficjalnie rozpocznie swoją posługę jako następca Świętego Piotra, i pasterz Kościoła katolickiego. Na Papieża zostaną nałożone m.in. paliusz i Pierścień Rybaka.

Od 1 września 2025 r. nowy zakaz w usługach. Szczególnie ucierpią kobiety i pracownicy pracujący w tej branży

Od 1 września 2025 r. będzie nowy zakaz dla przedsiębiorców, co wpłynie znacznie na branże usług i sytuacje pracowników. Zmiany będą też wpływały na klientów salonów, szczególnie kobiety! Chodzi o konieczność wdrożenia do polskiego porządku prawnego przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. dotyczące produktów kosmetycznych (Dz.U.UE.L.2009.342.59) i jego załączników. Sanepid już alarmuje, że przedsiębiorcy powinni się przygotować na zmianę.

Wyborcze ABC w wyborach prezydenckich w 2025 r. Jak znaleźć swoją komisję wyborczą i oddać ważny głos? Co każdy wyborca wiedzieć powinien

Na konferencji prasowej w dniu 16 maja 2025 r. przedstawiciele Państwowej Komisji Wyborczej przedstawili najważniejsze dane i zasady dot. najbliższych wyborów prezydenckich, które odbędą się w niedzielę 18 maja (I tura) i ew. 1 czerwca (II tura).

Wieczór wyborczy na żywo – już 18 maja!

Zapraszamy na wyjątkową transmisję wieczoru wyborczego, przygotowaną wspólnie przez redakcje infor.pl, dziennik.pl, forsal.pl oraz Dziennik Gazeta Prawna.

REKLAMA

5 mniej znanych świadczeń z MOPS. Kto je otrzymuje?

Wsparcie udzielane przez ośrodki pomocy społecznej obejmuje nie tylko zasiłki stałe, okresowe, pielęgnacyjne czy dodatki mieszkaniowe. Jakie jeszcze świadczenia można uzyskać z MOPS? Prezentujemy aktualne kryteria i kwoty obowiązujące w 2025 r.

Osoby niepełnosprawne: Jesteśmy schorowani, zmęczeni, bezradni i zdeterminowani. Zróżnicowanie z uwagi na wiek [Drugi dodatek do renty]

Opublikowaliśmy artykuł o bieżącym stanie prac rządu nad ustawą wprowadzającą drugi dodatek do rent - tym razem nie chodzi o rentę socjalną, a chorobową. Po artykule otrzymaliśmy listy od czytelników. Jeden publikujemy.

Wybory 2025. W tych miastach w niedzielę darmowa komunikacja

18 maja odbędą się wybory na Prezydenta RP. Mieszkańcy wielu miast będą mogli w ten dzień jeździć komunikacją za darmo.

Darowizna od najbliższych a podatek – czy trzeba coś zapłacić?

Darowizna pieniężna od rodzica dla dziecka może być całkowicie zwolniona z podatku – ale tylko wtedy, gdy spełnione zostaną konkretne warunki. Nawet niewielki błąd formalny, np. niewłaściwy sposób przekazania środków, może kosztować podatnika sporo. Jak więc prawidłowo przeprowadzić darowiznę i uniknąć podatkowych pułapek?

REKLAMA

Wieczór wyborczy na infor.pl, dziennik.pl i forsal.pl oraz YouTube [Transmisja na żywo]

W niedzielę 18 maja o 20:50, redakcje infor.pl, dziennik.pl, forsal.pl oraz Dziennik Gazeta Prawna zapraszają na wyjątkową transmisję z wieczoru wyborczego. Wspólnie podsumujemy wyniki głosowania, przeanalizujemy pierwsze sondaże oraz porozmawiamy o politycznych scenariuszach na najbliższe miesiące.

Kto musi wymienić prawo jazdy na polskie? Inspekcja Transportu Drogowego zaczęła to intensywnie sprawdzać

Inspekcja Transportu Drogowego od końca 2024 roku coraz częściej sprawdza kierowców z państw trzecich, czyli nienależących do UE w zakresie ich prawa jazdy. Co istotne, nie doszło do zmian przepisów w tej kwestii, ale zmieniła się ich dotychczasowa praktyka kontrolna. W czasie kontroli drogowej pokazanie prawa jazdy wydanego poza UE po 185 dniach pobytu w Polsce wiąże się naruszeniem przepisów. Dlaczego? Ma to niebagatelny wpływ na funkcjonowanie polskich firm transportowych, które często zatrudniają truckerów z zagranicy. Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) wskazuje (źródło: Dane statystyczne dotyczące transportu międzynarodowego w 2024), że na koniec ubiegłego roku wydano blisko 116 000 świadectw kierowcom, pochodzącym z krajów spoza UE. Jakie są konsekwencje działań ITD dla przewoźników i kierowców?

REKLAMA