| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Majątek > Podział majątku

Podział majątku

Istnieją dwie możliwości dokonania podziału majątku wspólnego. Jest to podział umowny i podział sądowy. Prawo do wystąpienia z wnioskiem o podział majątku nie ulega przedawnieniu.

Majątek małżonków to majątek wspólny i majątek odrębny. Podział dotyczy majątku wspólnego.

Majątek wspólny


Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy prawa wspólność majątkowa obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania małżeństwa przez oboje małżonków oraz każdego z nich z osobna. Do ustanowienia wspólności nie jest konieczne żadne oświadczenie małżonków. Wspólność ustawowa nazywana jest inaczej współwłasnością łączną, czyli bezudziałową. W czasie jej trwania nie można określić wysokości udziału, jaki przysługuje małżonkowi.

Zobacz: Wzory pozwów rodzinnych

Przedmioty majątkowe tworzące majątek wspólny to wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków, dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków, jak również środki zgromadzone na rachunku bankowym lub pracowniczym funduszu emerytalnym każdego z małżonków.

Majątek odrębny

Poza majątkiem wspólnym każde z małżonków posiada jeszcze majątek odrębny zwany osobistym. W skład takiego majątku wchodzą przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej, nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb małżonka, uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia, albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, przedmioty uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia, nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, oraz prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy, a także prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie.

Majątek osobisty nie podlega podziałowi i zawsze należy do jednego z małżonków.

Zobacz: Rozwód międzynarodowy- nowe zasady

Ustanie wspólnoty

W trakcie trwania wspólności majątkowej, żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego. Nie może też rozporządzać ani zobowiązywać się do rozporządzania udziałem, który w razie ustania wspólności przypadnie mu w udziale. Podział majątku (zarówno sądowy, jak i umowny) jest możliwy z chwilą, kiedy ustaje wspólność majątkową.

Ustanie wspólności majątkowej podczas trwania małżeństwa jest możliwe w przypadku zawarcia umowy o rozdzielność majątkową (zarówno przed ślubem jak i w trakcie trwania małżeństwa), ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej, lub gdy jedno z małżonków zostanie ubezwłasnowolnione, zostanie w stosunku do niego ogłoszona upadłość, lub sąd orzeknie separację małżonków.

Czytaj także

Ekspert:

Roma Opoka

Aplikant adwokacki

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podział nieruchomości fot. Fotolia
Podział nieruchomości fot. Fotolia

PPK dla pracownika24.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »