reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Majątek > Czy można ustanowić rozdzielność majątkową przed rozwodem?

Czy można ustanowić rozdzielność majątkową przed rozwodem?

Małżonkowie, którzy złożyli pozew o rozwód mają prawo żądać ustanowienia rozdzielności majątkowej, jeżeli zaistniały ku temu ważne powody. Rozdzielność majątkową można ustanowić na podstawie umowy zawartej z małżonkami bądź orzeczenia sądu.

Postępowanie dotyczące ustanowienia rozdzielności majątkowej

Sprawy związane z ustanowieniem rozdzielności majątkowej należą do właściwości sądów rejonowych. Pobierana jest stała opłata w wysokości 200 zł od pozwu w tej sprawie. Problem pojawia się na płaszczyźnie dopuszczalności zawarcia ugody między małżonkami w kwestii rozdzielności. Z jednej strony nie istnieją przeszkody ku temu, aby małżonkowie zawarli ugodę w szczególnej formie aktu notarialnego, co skutkowałoby bezprzedmiotowością sporu. Jednakże z drugiej strony ugoda wydaje się niedopuszczalna, bowiem małżonkowie mają prawo do zawarcia intercyzy małżeńskiej, wprowadzającej ustrój rozdzielności majątkowej. Ugoda doprowadziłaby do zaniechania wdawania się w spór, a zniesienie rozdzielności może nastąpić jedynie po przeprowadzeniu rozprawy. Należy pamiętać, że ugoda nie może w żadnym wypadku zastępować intercyzy, a jej zawarcie może prowadzić do obejścia przepisów prawa.

Zobacz: Majątek małżonków - poradnik

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama