reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Majątek > Udziały małżonków w majątku wspólnym

Udziały małżonków w majątku wspólnym

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa), która obejmuje przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe, które nie są objęte wspólnością ustawową, należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Wspólność ustawowa jest to bezudziałowa wspólność łączna, a więc małżonkowie nie mają określonych udziałów w majątku wspólnym. Ta sytuacja się zmienia, z chwilą ustania wspólności ustawowej, np. w wyniku rozwodu lub separacji. Od tego momentu małżonkowie będą mieć równe udziały w majątku wspólnym, niezależnie od tego, w jakim stopniu każdy z nich przyczynił się do jego powstania.

W razie wystąpienia ważnych powodów, każdy małżonek może żądać, aby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku.

Przy ocenie istnienia "ważnych powodów" należy mieć na uwadze całokształt postępowania małżonków w czasie trwania wspólności majątkowej w zakresie wykonywania ciążących na nich obowiązków względem rodziny, którą przez swój związek założyli (postanowienie SN z 1974-10-05 III CRN 190/74).

Zobacz również: Rozdzielność majątkowa – sąd czy intercyza

Małżonek, przeciwko któremu skierowane jest żądanie ustalenia nierównego udziału, musi w sposób rażący lub uporczywy nie przyczynia się do powstania dorobku stosownie do posiadanych sił i możliwości zarobkowych (postanowienie SN z 1973-11-26 III CRN 227/73).

Uprawnienie spadkobierców

Spadkobiercy małżonka mogą również żądać, aby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania majątku, ale tylko w przypadku, gdy spadkodawca wytoczył powództwo o unieważnienie małżeństwa albo o rozwód lub wystąpił o orzeczenie separacji.

W sytuacji, gdy jeden z małżonków zajmował się wychowywaniem dzieci i wspólnym gospodarstwem domowym, jego nakład osobistej pracy jest brany pod uwagę przy ocenie stopnia, w jakim każdy z małżonków przyczynił się do powstania majątku wspólnego.

Zobacz również serwis: Małżeństwo

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

EFT International

EFT International zajmuje się pomaganiem firmom w osiągnięciu sukcesu na zagranicznych rynkach, głównie w Wielkiej Brytanii i Indiach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama