| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Majątek > Udziały małżonków w majątku wspólnym

Udziały małżonków w majątku wspólnym

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa), która obejmuje przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe, które nie są objęte wspólnością ustawową, należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Wspólność ustawowa jest to bezudziałowa wspólność łączna, a więc małżonkowie nie mają określonych udziałów w majątku wspólnym. Ta sytuacja się zmienia, z chwilą ustania wspólności ustawowej, np. w wyniku rozwodu lub separacji. Od tego momentu małżonkowie będą mieć równe udziały w majątku wspólnym, niezależnie od tego, w jakim stopniu każdy z nich przyczynił się do jego powstania.

W razie wystąpienia ważnych powodów, każdy małżonek może żądać, aby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku.

Przy ocenie istnienia "ważnych powodów" należy mieć na uwadze całokształt postępowania małżonków w czasie trwania wspólności majątkowej w zakresie wykonywania ciążących na nich obowiązków względem rodziny, którą przez swój związek założyli (postanowienie SN z 1974-10-05 III CRN 190/74).

Zobacz również: Rozdzielność majątkowa – sąd czy intercyza

Małżonek, przeciwko któremu skierowane jest żądanie ustalenia nierównego udziału, musi w sposób rażący lub uporczywy nie przyczynia się do powstania dorobku stosownie do posiadanych sił i możliwości zarobkowych (postanowienie SN z 1973-11-26 III CRN 227/73).

Uprawnienie spadkobierców

Spadkobiercy małżonka mogą również żądać, aby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania majątku, ale tylko w przypadku, gdy spadkodawca wytoczył powództwo o unieważnienie małżeństwa albo o rozwód lub wystąpił o orzeczenie separacji.

W sytuacji, gdy jeden z małżonków zajmował się wychowywaniem dzieci i wspólnym gospodarstwem domowym, jego nakład osobistej pracy jest brany pod uwagę przy ocenie stopnia, w jakim każdy z małżonków przyczynił się do powstania majątku wspólnego.

Zobacz również serwis: Małżeństwo

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »