reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Majątek > Podział majątku wspólnego małżonków

Podział majątku wspólnego małżonków

Podziału majątku wspólnego małżonków dokonać można zarówno w trakcie rozwodu, jak i po jego zakończeniu. Zgodnie z przepisami Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, na wniosek jednej ze stron, sąd może orzec o kwestii podziału majątku wspólnego już w wyroku orzekającym rozwód, o ile przeprowadzenie podziału nie spowoduje nadmiernych trudności i zwłoki w postępowaniu. Co do zasady, przy podziale majątku wspólnego uwzględnia się stan majątku z chwili zniesienia współwłasności, a wartość tego majątku z chwili orzekania.

Renata Skowronek-Kiesio z Robert Ofiara Kancelaria Adwokacka

Umowny podział majątku

Możliwe są dwa sposoby dokonania podziału majątku po ustaniu małżeństwa – umowny oraz sądowy. Podział umowny możliwy jest w sytuacji, gdy strony są w stanie porozumieć się w kwestii podziału. Wówczas wystarczy umowa pomiędzy stronami, której przedmiotem będzie sposób podziału majątku pomiędzy byłych małżonków.

W sytuacji, gdy w skład majątku wchodzi nieruchomość, umowę taką należy sporządzić w formie aktu notarialnego. Koszt przedmiotowej umowy to taksa notarialna (zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej), powiększona o 23 % VAT.

W przeciwieństwie do sądowego podziału majątku wspólnego, podział umowny zawsze pozwala na objęcie umową jedynie części majątku.

Czy wygrana wchodzi w skład majątku wspólnego?

Sądowy podział majątku

Zgodnie z art. 566 Kodeksu Postępowania Cywilnego, w sprawie podziału majątku po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej właściwy jest sąd miejsca położenia majątku. Jeśli podziału dokonuje się z powodu śmierci jednego z małżonków, właściwym będzie sąd spadku. Przepisy prawa nie zakreślają natomiast terminu, w jakim wniosek o podział powinien zostać wniesiony. Oznacza to, iż wniesienie wniosku o podział przez którąkolwiek ze stron nastąpić może zarówno zaraz po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego jak i 10 lat później.

Choć strona nie jest ograniczona terminem na wniesienie wniosku o podział, z praktycznego punktu widzenia nie należy z nim zwlekać – z biegiem lat dowody, które należy przedstawić w postępowaniu mogą ulec zniszczeniu bądź zaginąć, co znacznie utrudni dochodzenie swoich roszczeń względem drugiej strony.

Zadaj pytanie na FORUM

Opłata sądowa za wniesienie wniosku o podział majątku wynosi 1000 złotych. Może być ona jednak znacznie niższa, jeśli strony dołączą do wniosku tzw. zgodny plan podziału – wówczas wynosi ona 300 złotych.

Do wspomnianych wyżej kosztów należy doliczyć ewentualne wynagrodzenie za pracę biegłego, wynagrodzenie dla adwokata lub radcy prawnego, koszty mediacji lub koszty sądowe wynikające z przepisów Kodeksu Postępowania Cywilnego, a obciążające strony postępowania.

Wniosek o sądowy podział majątku wspólnego powinien zawierać podstawę ustania wspólności majątkowej oraz informacje, co znajduje się w majątku. Żądanie dokonania podziału powinno być w piśmie zawarte wprost.
Podziałowi podlega tylko majątek wspólny byłych małżonków. W skład majątku wspólnego wchodzą w szczególności:

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dremel

BIG ON DETAIL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama