| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Zawarcie małżeństwa > Nazwisko po ślubie

Nazwisko po ślubie

Kobiety zawierające małżeństwo stają przed dylematem - czy pozostać przy swoim nazwisku i oszczędzić formalności urzędowych, czy też przejąć nazwisko wybranka? A może skorzystać z jeszcze jednej możliwości i wybrać nazwisko dwuczłonowe? Oto co należy zrobić, gdy już dokonałaś wyboru.

Do kiedy można podjąć decyzję?

Gdy zawierasz ślub cywilny – oświadczenie o zmianie nazwiska może być złożone bezpośrednio po zawarciu małżeństwa przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego.

W razie ślubu konkordatowego (kościelnego) – wcześniej – przed sporządzeniem przez kierownika urzędu zaświadczenia stwierdzającego brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa.

Małżonkowie składają jednocześnie oświadczenia o nazwisku, które będą nosić dzieci zrodzone z tego małżeństwa.

Zobacz także: Zawarcie małżeństwa

Zmiana nazwiska w trakcie trwania małżeństwa

W razie nieprzemyślanego wyboru, po ślubie można zmienić nazwisko jedynie w trybie administracyjnym przed urzędem stanu cywilnego miejsca stałego zamieszkania. O taką zmianę można się starać nawet wiele lat po zawarciu małżeństwa. Należy jednak w każdym przypadku wykazać „ważne powody” takiej zmiany. Urząd może zmienić nazwisko np. jeśli małżonek faktycznie posługuje się nazwiskiem drugiego małżonka na co dzień.

Lepiej z tych względów przemyśleć wybór nazwiska przed ślubem.

Brak oświadczeń w sprawie nazwiska

Należy pamiętać, że w razie niezłożenia oświadczeń w sprawie nazwiska, żona nie przejmuje automatycznie nazwiska męża – małżonkowie zostają przy swoich dotychczasowych nazwiskach.

Taka sytuacja może być wynikiem niedopatrzenia ze strony kierownika urzędu, albo wyrazem woli pary młodej.

Gdy nie złożono jednocześnie oświadczeń o nazwisku dzieci, dzieci będą nosić nazwisko dwuczłonowe składające się z nazwiska matki i dołączonego do niego nazwiska ojca.

Przejmowanie nazwisk

Nowożeńcy mogą z własnej woli pozostać przy swoich nazwiskach, a także przejąć nazwisko małżonka – mężczyźni są w tym względzie równouprawnieni. Choć to rozwiązanie mało popularne, mąż może bez przeszkód przejąć nazwisko żony.

Każdy z małżonków może także zachować swoje nazwisko i połączyć z nim dotychczasowe nazwisko drugiego małżonka. Kolejność członów nazwiska jest dowolna i ustalana przez małżonka.

Nazwisko utworzone w wyniku takiego połączenia nie może składać się z więcej niż dwóch członów.

Jeżeli dotychczasowe nazwisko żony lub męża jest złożone, drugi małżonek decyduje o wyborze członu, który dołączy do swego nazwiska. Gdy mąż nosi nazwisko dwuczłonowe, żona może przejąć jego nazwisko w całości albo dodać do swego nazwiska jeden z członów nazwiska męża.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Simpkins & Co Solicitors

Jedna z najlepszych firm prawniczych w południowej Anglii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »