reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Zawarcie małżeństwa > Kiedy małoletni uzyska zezwolenie na zawarcie małżeństwa?

Kiedy małoletni uzyska zezwolenie na zawarcie małżeństwa?

Czy osoba małoletnia może wstąpić w związek małżeński? Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym nie może wstąpić w związek małżeński osoba, która nie ukończyła osiemnastego roku życia. Od reguły są jednak wyjątki.

Sąd opiekuńczy może jednak udzielić zezwolenia na zawarcie małżeństwa kobiecie:

  • z ważnych powodów, gdy z okoliczności wynika, że zawarcie małżeństwa będzie zgodne z dobrem założonej rodziny,
  • gdy ukończyła lat 16.

Powody, które mogą stanowić przesłankę, do uzyskania zgody na zawarcie małżeństwa, nie są wymienione w ustawie. Mogą być one różnej natury. Częstym argumentem jest ciąża kobiety lub posiadanie wspólnego dziecka z mężczyzną, z którym małoletnia chce zawrzeć małżeństwo, jak również długotrwały faktyczny związek. Wystąpienie, któregoś z tych powodów, nie powoduje automatycznie zgody na zawarcie małżeństwa. Okoliczności danego przypadku muszą ponadto wskazywać, iż zawarcie małżeństwa będzie zgodne z dobrem założonej rodziny. Nie może więc być szkodliwe dla osoby małoletniej zamierzającej wstąpić w związek małżeński, jak również dla dzieci pochodzących z tego małżeństwa.

Zobacz również: Jak wnieść powództwo o unieważnienie małżeństwa

Uzyskanie zezwolenia

Zezwolenie na wstąpienie w związek małżeński kobiecie, która nie ukończyła osiemnastu lat, udziela sąd opiekuńczy na jej wniosek. Tak wiec złożenie stosownego wniosku przez jej przedstawiciela ustawowego nie wywoła oczekiwanego skutku. Postanowienie o udzieleniu zezwolenia, staje się skuteczne z chwilą uprawomocnienia się i nie może być zmienione ani uchylone. W postanowieniu tym, wymieniony jest mężczyzna, z którym kobieta chce zawrzeć małżeństwo.

Przed wydanie postanowienia sąd obligatoryjnie wysłucha kobietę składającą wniosek oraz mężczyznę, z którym chce zawrzeć małżeństwo. Sąd fakultatywnie, w razie potrzeby, wysłucha osoby bliskie dla przyszłych małżonków, np. ich rodziców.

Pełnoletność

Osoba, która nie ukończyła osiemnastego roku życia, uzyskuje pełnoletność w wyniku zawarcia małżeństwa. Istotne jest, iż nie traci jej w wyniku unieważnienia małżeństwa.
Unieważnienie małżeństwa

W przypadku, gdy związek małżeński zawarł mężczyzna, który nie ukończył lat osiemnastu, bądź kobieta, która nie ukończyła lat szesnastu albo bez zezwolenia sądu zawarła małżeństwo po ukończeniu lat szesnastu, lecz przed ukończeniem lat osiemnastu, unieważnienia małżeństwa może żądać każdy z małżonków, jak również prokurator na zasadach ogólnych.

Nie można jednak domagać się unieważnienia małżeństwa z powodu braku przepisanego wieku, gdy małżonek przed wytoczeniem powództwa ten wiek osiągnął.

Mąż nie może żądać unieważnienia małżeństwa, z powodu braku przepisanego wieku, jeżeli kobieta zaszła w ciążę.

Zadaj pytanie: Forum

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sąd może udzielić zezwolenia na ślub kobiecie, która ukończyła 16 lat
Sąd może udzielić zezwolenia na ślub kobiecie, która ukończyła 16 lat

PIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Olewińska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama