reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Minimalne wynagrodzenie bez dodatku stażowego?

Minimalne wynagrodzenie bez dodatku stażowego?

Obecnie do zakresu składnikowego minimalnego wynagrodzenia za pracę zalicza się również dodatek przysługujący za staż pracy. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad zmianami w tym zakresie.

Zgodnie z obowiązującą ustawą o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, minimalne wynagrodzenie za pracę jest łącznym wynagrodzeniem pracownika za nominalny czas pracy w danym miesiącu. Poza wynagrodzeniem zasadniczym obejmuje także inne składniki wynagrodzenia i świadczenia pracownicze zaliczone przez Główny Urząd Statystyczny do wynagrodzeń osobowych, z wyłączeniem składników wymienionych w art. 6 ust. 5 ustawy, tj.  
1. nagrody jubileuszowej,
2. odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy,
3. wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych,
4. dodatku do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej (wyłączony z dniem 1 stycznia 2017 r.).

Polecamy: Kalendarz 2019

Oznacza to, że do zakresu składnikowego minimalnego wynagrodzenia za pracę zalicza się również dodatek do wynagrodzenia przysługujący za staż pracy (funkcjonujący w obiegu prawnym m.in. jako dodatek stażowy, dodatek za wieloletnią pracę czy dodatek za wysługę lat).

W obecnym stanie prawnym pracownik z dłuższym stażem pracy, otrzymując łączne wynagrodzenie na poziomie minimalnego wynagrodzenia za pracę, może otrzymywać niższe wynagrodzenie zasadnicze niż osoba nowo zatrudniona (bez stażu pracy) wykonująca jednakową pracę lub pracę o jednakowej wartości. W praktyce sytuacja taka powoduje niezadowolenie i poczucie niesprawiedliwości, m.in. wśród pracowników z dłuższym stażem pracy, których wynagrodzenie zasadnicze bywa niejednokrotnie niższe niż wynagrodzenie osób dopiero rozpoczynających pracę zawodową. W takich przypadkach dodatek przysługujący za staż pracy przestaje pełnić rolę formy uznania pracownika za posiadane przez niego doświadczenie zawodowe, związane z długotrwałym zatrudnieniem.

W związku z powyższym niezbędne jest wprowadzenie zmiany mającej na celu ochronę pracowników otrzymujących wynagrodzenie na najniższym poziomie poprzez zapewnienie bardziej sprawiedliwego i przejrzystego kształtu minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Projektowana regulacja zakłada rozszerzenie katalogu składników wynagrodzenia, które nie są uwzględniane przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika porównywanego z wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę, o dodatek do wynagrodzenia przysługujący za staż pracy. Nowelizacja polega na zmianie brzmienia art. 6 ust. 5 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, poprzez dodanie pkt 5 w brzmieniu: „dodatku do wynagrodzenia przysługującego za staż pracy”.

Źródło: Projekt ustawy o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (UD440)/Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Polecamy serwis: Zarobki

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe EFEKTA

Pełna księgowość dla małych, średnich i dużych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama