reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Wysokość zarobków > Minimalne wynagrodzenie – 2019 r.

Minimalne wynagrodzenie – 2019 r.

W dniu 11 września 2018 r. Rada Ministrów podjęła decyzję o zwiększeniu wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2019 r. W nadchodzącym roku minimalne wynagrodzenie wzrośnie o 7,1 proc dając 2250 zł brutto oraz minimalną stawkę godzinową w wysokości 14,70 zł brutto.

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2019 r. wzrośnie bardziej niż proponowano na początku. Według wcześniejszych propozycji rządu, minimalne wynagrodzenie miało wynosić 2200 zł, a stawka godzinowa 14,50 zł.

Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie w 2019 r.?

Rząd postanowił, że minimalne wynagrodzenie i stawka godzinowa w 2019 r. wzrośnie o 7,1 proc. w porównaniu z 2018 r. kiedy to minimalne wynagrodzenie wynosi 2100 zł brutto oraz 13,70/ h. Oznacza to, że w nadchodzącym roku minimalne wynagrodzenie wyniesie 2250 zł brutto, a minimalna stawka godzinowa wyniesie 14,70 zł brutto, co stanowi 47,2 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na 2019 r.

Czym jest minimalne wynagrodzenie i co wchodzi w jego skład?

Płaca minimalna to minimalna kwota wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy i jest stosowana do każdego pracownika zatrudnionego na podstawie o umowę o pracę w pełnym wymiarze godzin.

Warto zaznaczyć, że w skład minimalnego wynagrodzenia wchodzą składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, zaliczone według zasad statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez GUS do wynagrodzeń osobowych.

Do płacy minimalnej nie wlicza się natomiast:

  • nagrody jubileuszowej;
  • odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy;
  • wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych;
  • dodatku do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej.

Kogo dotyczy minimalne wynagrodzenie i minimalna stawka godzinowa?

Minimalną stawką godzinową objęte są osoby, które pracują na określonych umowach cywilnoprawnych (np. na podstawie umowy zlecenia oraz czy też umowy o świadczenie usług), niezależnie od sposobu ustalania wynagrodzenia. Na minimalną stawkę godzinową liczyć mogą również osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, które prowadzą firmę jednoosobowo i osobiście wykonują zadania wynikające z umowy.

Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu wskazuje na przypadki, w których obowiązek wypłaty co najmniej minimalnego wynagrodzenia nie istnieje. Dotyczy to np. umów zlecenia jeżeli o miejscu i czasie wykonania zlecenia lub świadczenia usług decyduje przyjmujący zlecenie lub świadczący usługi i przysługuje mu wyłącznie wynagrodzenie prowizyjne, albo np. umów o pełnienie funkcji rodziny zastępczej zawodowej,

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 847)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Roland Szymczykiewicz

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama