reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Rzecznik Praw Dziecka: nieszczepienie dziecka naruszeniem jego praw

Rzecznik Praw Dziecka: nieszczepienie dziecka naruszeniem jego praw

Rzecznik Praw Dziecka jest przeciwny postulatom likwidacji obowiązku szczepień ochronnych. RPD podkreśla, iż działania skutkujące obniżeniem wskaźników wyszczepialności dzieci zaprzeczają prawu dziecka do jego życia i zdrowia.

RPD: nieszczepienie dziecka narusza jego prawa

Wszelkie działania, których konsekwencją byłoby obniżenie wskaźników wyszczepialności dzieci w Polsce są z całą pewnością niekorzystne i zaprzeczają podstawnemu prawu dziecka do ochrony jego życia i zdrowia, uważa Rzecznik Praw Dziecka i przypomina, że szczepienia ochronne są najskuteczniejszym narzędziem zwalczania chorób zakaźnych.

Marek Michalak od wielu lat apeluje do instytucji odpowiedzialnych za politykę państwa w kwestiach zdrowotnych o podjęcie wielopłaszczyznowych działań w temacie szczepień ochronnych u dzieci i bezpieczeństwa stosowania szczepionek.

W związku z procedowanym w Parlamencie projektem ustawy o zmianie ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, przewidującym zniesienie obowiązkowych szczepień ochronnych, Rzecznik przekazał Marszałkowi Sejmu RP stanowisko, w którym podkreślił, że jest przeciwny postulatowi likwidacji obowiązku szczepień ochronnych. Wskazał także, że działania w sferze szczepień ochronnych powinny być w szczególności ukierunkowane na:

  • rozpowszechnianie rzetelnej i naukowo popartej wiedzy o szczepieniach (w tym poprzez prowadzenie działań informacyjnych i edukacyjnych wśród społeczeństwa na temat szczepień oraz niepożądanych odczynów poszczepiennych – NOP);
  • monitorowanie i stały nadzór nad bezpieczeństwem szczepionek;
  • ułatwienie dostępu do konsultacyjnych poradni szczepień ochronnych;
  • uzyskiwanie od lekarzy przez rodziców lub opiekunów dzieci wyczerpujących informacji nt. szczepionek (ich działania, ryzyka związanego ze stosowaniem itp.);
  • dokonywanie przez lekarzy starannej oceny stanu zdrowia dziecka przed, a w razie wątpliwości także po wykonaniu szczenienia;
  • wsparcia zdrowotnego osób (w tym dzieci), u których wystąpił NOP.

W związku z toczącą się ogólnopolską dyskusją na temat szczepień ochronnych i skierowaniem przez Sejm RP do dalszych prac w Komisji Zdrowia oraz Polityki Społecznej i Rodziny Sejmu RP ww. projektu obywatelskiego,  Rzecznik Praw Dziecka wystąpił również do Głównego Inspektora Sanitarnego o przekazanie informacji o planowanych działaniach Państwowej Inspekcji Sanitarnej w obszarze szczepień ochronnych oraz profilaktyki chorób zakaźnych.

RPD podejmował również interwencje w sprawie rzetelnego informowania rodziców o szczepieniach przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Rozpoznając problem Rzecznik ustalił, że zarówno rodzice dzieci, jak i personel niektórych podmiotów leczniczych udzielających świadczeń zdrowotnych, dostrzegają problem związany z brakiem przekazywania rodzicom pełnych informacji o szczepieniach zalecanych przez tzw. lekarzy pierwszego kontaktu. W związku z tym wystąpił z apelem do Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej o podjęcie działań w środowisku, podkreślając jak istotną rolę pełnią przekazywane przez lekarzy informacje na temat szczepień ochronnych i że stanowią one jedno z głównych źródeł wiedzy rodziców o szczepieniach.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Szczepienie prawo fot. shutterstock
Szczepienie prawo fot. shutterstock

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

TECE Sp. z o.o.

Producent i dystrybutor produktów w zakresie techniki sanitarnej i grzewczej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama