reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Rzecznik Praw Dziecka: nieszczepienie dziecka naruszeniem jego praw

Rzecznik Praw Dziecka: nieszczepienie dziecka naruszeniem jego praw

Rzecznik Praw Dziecka jest przeciwny postulatom likwidacji obowiązku szczepień ochronnych. RPD podkreśla, iż działania skutkujące obniżeniem wskaźników wyszczepialności dzieci zaprzeczają prawu dziecka do jego życia i zdrowia.

RPD: nieszczepienie dziecka narusza jego prawa

Wszelkie działania, których konsekwencją byłoby obniżenie wskaźników wyszczepialności dzieci w Polsce są z całą pewnością niekorzystne i zaprzeczają podstawnemu prawu dziecka do ochrony jego życia i zdrowia, uważa Rzecznik Praw Dziecka i przypomina, że szczepienia ochronne są najskuteczniejszym narzędziem zwalczania chorób zakaźnych.

Marek Michalak od wielu lat apeluje do instytucji odpowiedzialnych za politykę państwa w kwestiach zdrowotnych o podjęcie wielopłaszczyznowych działań w temacie szczepień ochronnych u dzieci i bezpieczeństwa stosowania szczepionek.

W związku z procedowanym w Parlamencie projektem ustawy o zmianie ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, przewidującym zniesienie obowiązkowych szczepień ochronnych, Rzecznik przekazał Marszałkowi Sejmu RP stanowisko, w którym podkreślił, że jest przeciwny postulatowi likwidacji obowiązku szczepień ochronnych. Wskazał także, że działania w sferze szczepień ochronnych powinny być w szczególności ukierunkowane na:

  • rozpowszechnianie rzetelnej i naukowo popartej wiedzy o szczepieniach (w tym poprzez prowadzenie działań informacyjnych i edukacyjnych wśród społeczeństwa na temat szczepień oraz niepożądanych odczynów poszczepiennych – NOP);
  • monitorowanie i stały nadzór nad bezpieczeństwem szczepionek;
  • ułatwienie dostępu do konsultacyjnych poradni szczepień ochronnych;
  • uzyskiwanie od lekarzy przez rodziców lub opiekunów dzieci wyczerpujących informacji nt. szczepionek (ich działania, ryzyka związanego ze stosowaniem itp.);
  • dokonywanie przez lekarzy starannej oceny stanu zdrowia dziecka przed, a w razie wątpliwości także po wykonaniu szczenienia;
  • wsparcia zdrowotnego osób (w tym dzieci), u których wystąpił NOP.

W związku z toczącą się ogólnopolską dyskusją na temat szczepień ochronnych i skierowaniem przez Sejm RP do dalszych prac w Komisji Zdrowia oraz Polityki Społecznej i Rodziny Sejmu RP ww. projektu obywatelskiego,  Rzecznik Praw Dziecka wystąpił również do Głównego Inspektora Sanitarnego o przekazanie informacji o planowanych działaniach Państwowej Inspekcji Sanitarnej w obszarze szczepień ochronnych oraz profilaktyki chorób zakaźnych.

RPD podejmował również interwencje w sprawie rzetelnego informowania rodziców o szczepieniach przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Rozpoznając problem Rzecznik ustalił, że zarówno rodzice dzieci, jak i personel niektórych podmiotów leczniczych udzielających świadczeń zdrowotnych, dostrzegają problem związany z brakiem przekazywania rodzicom pełnych informacji o szczepieniach zalecanych przez tzw. lekarzy pierwszego kontaktu. W związku z tym wystąpił z apelem do Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej o podjęcie działań w środowisku, podkreślając jak istotną rolę pełnią przekazywane przez lekarzy informacje na temat szczepień ochronnych i że stanowią one jedno z głównych źródeł wiedzy rodziców o szczepieniach.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Szczepienie prawo fot. shutterstock
Szczepienie prawo fot. shutterstock

CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Grajda

Partner Zarządzający, Członek Zarządu MGW Corporate Consulting Group Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama